Adófórum

Adózási és számviteli információk

közhasznú alapítvány

Számvitel

közhasznú alapítvány

HozzászólásSzerző: ltmarta » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Szeretnék segítséget kérni! Megkeresett egy közh.alapítvány akinek bejegy.2006-ban megtörtént.Tevékenységet 2008-tól végeztek ugyan, mozgás korl.gyerekeknek, öregek kiránd.sport események szerv.stb önkéntes segítőkkel.adószámot 2009 nov.ígényeltek. Nagyon szeretnék a 2009-ben felajánlott 1%ot megkapni.Viszont Apeh nem fog látni 2 év folyamatos működést, mert nem ment adóbevallás beszámoló és ugye könyvelő sem volt. Szeretnék segíteni és mindent megtenni, hogy a felajámlott 1%-ot legalább megtudják kapni! Beszámolót, 0801-0901 bevallásokat beküldeni pótlolag esetleg? de hát ...szóval nem tudom  ráadásul nincs nagy gyakorlatom alapítványilag!

Szerintetek mit tegyek, hogy mindent megtegyek a cél érdekében!

Kösz a segítséget Lné Márti

 

 

ltmarta
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

közhasznú alapítvány

HozzászólásSzerző: Rozalinda » kedd márc. 09, 2010 7:30 pm

Ha  a Biróság a Végzését kiadta az Alapitványról 2006-ban és ezen látszik, hogy közhasznu, akkor a szükséges két évi müködés  meg van. Jogosult az szja 1 % felajánlás  fogadásra.  A  közhasznu alapitvány  müködése, nem attól függ hogy könyvelt-e, küldött-e  bevallásokat. Müködése azért   valósult  meg, mert a közcélu feladatot  teljesitette.

Sürgősen pótold  a  bevallásait,  ami nyilvánvalón nullás. TAO bevallást is kell adnod nullásan, mert a bevallás  helyettesitő nyilatkozattal pl 0901-es  már  elkéstél, 02.25 volt.  08-st minden hónapról nullásan.

Az  szja 1 %  fogadásának feltétele  még, hogy  bér kifizetés, megbizási dij fizetés  nem történhetett.

Ha lesz a 0953 szja bevallásokba 1 % felajánlás, akkor augusztus-szeptember  magasságában jön egy levél az Apeh-től, hogy kérni kell a kiutalást, illetve a jogosultságot igazolni kell:  Alapitó okirat, Birósági  végzés.

Erre az időre a bevallásokat pótolni tudod. Véleményem szerint bevallást  csak attól az időponttól tudsz küldeni, amióta  van adószáma, korábbra  nem. 

 

Rozalinda
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

közhasznú alapítvány

HozzászólásSzerző: szedlacsek » kedd márc. 09, 2010 7:33 pm

A 2009-ben felajánlott 1 % ügyében már elment a hajó... Azt tavaly októberben kifizették... 

A bevallásokat mindenképp pótolnod kell. Ugyanazokat, mint egy cég esetében. Legfeljebb a 29-sről nyilatkozhatsz. De ennyi késedelemnél jobb, ha egyből valami igazolási kérelmet is összebarkálcsolsz... (Hogyhogy még nem szólítottak fel bevallás megtételére?)

A folyamatos működést az APEH az adószám kiadásától nézi...

szedlacsek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

közhasznú alapítvány

HozzászólásSzerző: szedlacsek » kedd márc. 09, 2010 7:34 pm

"Az  szja 1 %  fogadásának feltétele  még, hogy  bér kifizetés, megbizási dij fizetés  nem történhetett."

 

Ezt honnét veszed?

szedlacsek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

közhasznú alapítvány

HozzászólásSzerző: Rozalinda » kedd márc. 09, 2010 7:46 pm

Gyakorlatból!!!   Van rá jogszabály, konkrét Alapítvány esetében elutasitották az 1 %-ra igényt, mert a könyvelő megbizási dijat vett fel. 

Én is  tapasztaltam, hogy létező Biróságon bejegyzett Egyesületek, Alapitványok esetében  nincs  felszólitás bevallás beadásra. Most jött hozzám egy Egyesület, aki két évig ki sem váltotta  az adószámot.

Apeh nem keresett rajta  semmilyen bevallást. 

29-esről, már nem tud nyilatkozni, 01-t 02.25-ig kellett  volna  beadni. Már csak egy nullás 0929-est tud  beadni. 

Valóban tavalyi, tavalyelőtti adomány  eluszott.  De a napjainkban beadandó 0953-asban felajánlott 1 % még tudná fogadni - én igy értelmeztem a kérdést.  Egyébként az adómányozónak az adót a határidőig  be is kell fizetnie - magán személy 05.20-ig. Mert meg nem fizetett adóból nincs 1 % felajánlás, azt elutasitja az Apeh.  Vállalkozó pedig 02.25-ig.

Rozalinda
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

közhasznú alapítvány

HozzászólásSzerző: szedlacsek » kedd márc. 09, 2010 8:23 pm

És milyen jogszabály alapján utasították el??? Ezt nem akarom elhinni.... :(

 

Aki meg nem váltott ki adószámot, azon tényleg nincs mit keressenek.... :)

A 29-essel kapcsolatban és a felajánló 0-as folyószámlájával kapcsolatban igazad van.

szedlacsek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

közhasznú alapítvány

HozzászólásSzerző: ltmarta » kedd márc. 09, 2010 9:08 pm

Sziasztok kösz a válaszokat és a segítséget!

a 2009 évi 1%-ot a most beadandó 0953-okra értve gondoltam előbbi nem is lehet, mert nem volt adószámuk amire kérhették.

 0901-est beküldtem, 02.22én igaz a 10T180 febr.12.-től nem képesek feldolgozni ( zsákszámra áll a beküldött nyomi), (de tüntetni volt idejük )így jogosultsági elutasítással áll. semmilyen bérjellegű kifizetés nem volt. hát egyedül 0908-at nem küldtem (adószám nov-ben) nov.dec hóra küldjek nullást be? 

Most akkor a folyamatos működést adószámtól nézik, vagy a közhasznuság bírósági bejegyzsétől?

mégegyszer kösz a segítséget!!

 

 

ltmarta
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

közhasznú alapítvány

HozzászólásSzerző: szedlacsek » kedd márc. 09, 2010 9:17 pm

Az adószámtól.

 

És örülj neki, ha nem bírságolnak meg az elkésett APEH-bejelentkezésért. Jobb, ha nem is kéritek az 1 %-ot, mert el fog veszni.... Becsapjátok a rendelkezőket...

szedlacsek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

közhasznú alapítvány

HozzászólásSzerző: Rozalinda » kedd márc. 09, 2010 9:30 pm

1996. évi CXXVI. törvény

a személyi jövedelemadó meghatározott részének az adózó rendelkezése szerinti felhasználásáról

4. § (1) E törvény alkalmazásában kedvezményezett

a) azon

.....

ab) alapítvány, amelyet a bíróság a magánszemély rendelkező nyilatkozata évének első napja előtt legalább két évvel, továbbá

ac) kiemelkedően közhasznú alapítvány, társadalmi szervezet és közalapítvány, amelyet a bíróság a rendelkező nyilatkozat évének első napja előtt legalább egy évvel - vagy ez idő letelte előtt, amennyiben az aa)-ab) pontban foglalt feltételeknek egyébként megfelel -, kiemelkedően közhasznú szervezetként

jogerősen nyilvántartásba vett, és az alapszabálya, illetőleg az alapító okirata szerint a rendelkező nyilatkozat(ok) évét megelőző év első napja óta megszakítás nélkül - a közhasznú szervezetekről szóló 1997. évi CLVI. törvény (a továbbiakban: Ksztv.) 26. § c) pontjában meghatározott - közhasznú tevékenységgel ténylegesen foglalkozik;

 

Szóval a Birósági végzéstől  számit.

Amit az 5-ben kérdeztél az is  ebben a Tv-ben van, az elutasitás oka. Plusz  0937A  nyomtatvány  amin évente kérelmezni kell 

Rozalinda
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

közhasznú alapítvány

HozzászólásSzerző: Rozalinda » szer. márc. 10, 2010 10:08 am

L.nora-nak  Nem tudok visszafelé üzenni. Itt  a válaszom:

Kétség  esetén fel szoktam hivni a megyei Apeh és megkérdezni.

Nálunk Konkrét Alapitvány  esetén - dél-dunántuli régió - Nem kapta meg az Alapitvány az 1 %-ot, elutasitotta  a kérelmet az Apeh, mert volt bérjellegü kifizetés. Konkréten a könyvelő volt megbizási dijas, egy nyugdijas bácsi könyvelt  nekik.

Ha   könyvelő vállalkozó és  számláz ez fel sem merül.

A fenti válaszok  után  nekem is kétségeim lettek - lehet, hogy helyi tulkapás,  vagy valamelyik tulképzett ügyintéző helytelen intézkedése.  De az Alapitvány ugy döntött nem jár  utána - pár ezer  forintról volt szó. Inkább a megbizási szerződést átváltotta vállalkozói szerződésre. Én meg nem kerestem tovább  a jogszabály  tengerben.

Valóban jogos  a felvetésed, ha nagyobb összegről van szó nem érdemes  veszni hagyni. Próbáld meg telefonon kiszedni az ügyintézőből. Ja még valami, ne az Ügyfélszolgálattal  társalogj. Hanem azzal az osztállyal ahol  0937A dolgozzák fel, ők jobban tudják a részletes  szabályokat.  Üdv  Róza 

 

Rozalinda
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Következő

Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég

cron