Adófórum

Adózási és számviteli információk

Teherautó elszámolása

Egyéni vállalkozók

Teherautó elszámolása

HozzászólásSzerző: Kardos.Judit » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok !

Egyéni vállalkozó áfa alany vásárolt egy új gázolajjal üzemelő teherautót.Az autó a vállalkozás tulajdona. Cégautó adót nem fizet, mert nem személyautó. Kisvállalkozói kedvezményt fog érvényesíteni, mert új az eszköz és saját termékét szállítja vele.

Áfát nem tud visszaigényelni, mert pillanatnyilag nincs áfás bevétele, és évvégén talán lesz, ha az új tevékenységét is elkezdi.

Kérdésem : az üzemanyagot elszámolhatja e az Apeh által közzétett üzemanyag árral, vagy csak számlával ?

A következő mondat zavar:

Az üzemanyagköltség elszámolásánál nem alkalmazhatja az APEH által

közzétett üzemanyagárat az a magánszemély, aki az üzemanyag forgalmi adóját

az áfatörvény  szabályai szerint levonja. Ilyenkor az üzemanyagköltség

elszámolása – az áfa levonása után – kizárólag tételesen, számlák alapján

történhet.

 

 

Áfát nem tud elszámolni, akkor is csak számlával lehet az üzemanyagot elszámolni ??

Köszönöm, ha válaszoltok: K.Judit

 

Kardos.Judit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Teherautó elszámolása

HozzászólásSzerző: gyorkosolga » hétf. márc. 08, 2010 4:09 pm

Szia Judit!

Szerintem érdemes csak számla alapján elszámolni az üzemanyagot mert áfa alany. Évvégén meg a sok bevételhez jól jöhet a felhalmozott visszaigényelhető áfa.

Üdv. Olga

gyorkosolga
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Teherautó elszámolása

HozzászólásSzerző: Budainé » hétf. márc. 08, 2010 4:16 pm

Szerintem számolhat költséget az üzemanyag fogyasztási norma és az APEH által közzétett üzemanyagár figyelembe vételével, csak ez esetben a meglévő üzemanyag számlák ÁFA-ját nem vonhatja le.

Üdv.: Budainé

Budainé
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Teherautó elszámolása

HozzászólásSzerző: Kardos.Judit » hétf. márc. 08, 2010 6:07 pm

Zavar, hogy a teherautó a vállalkozás eszköze. Tudom hogy a számviteli tv. hatálya alá tartozó vállalkozások csak számla alapján számolhatják el a teherautó , ill cégautó költségeiket.

Jelen esetben egyéni vállalkozóról van szó, aki áfás és az szja tv.szerint kell gondolkodnom.

Az Áfa tv.szerint csak számla alapján lehet visszaigényelni. Ő nem akar visszaigényelni egyenlőre. Ha személyautó lenne, akkor nem lenne gond, mert választhat. Az lenne jó, ha elszámolhatná Apeh árral, mert az sokszor magasabb, mint a beszerzési ár.  Választhat ez esetben ???

Esetleg negyedévente változtathat ??

KJ.

Kardos.Judit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Teherautó elszámolása

HozzászólásSzerző: zspotorke » hétf. márc. 08, 2010 6:30 pm

Szia

Szerintem azért kell számlát kérnie, mert a tgk. üzemeltetéséhet felhasznált üzemanyag ÁFÁ-ja levonható és a levonást/visszaigénylést csak számla alapján teheti meg.

Azért mert ÁFA alanya az EV, még nem kötelezett ÁFÁ-s üzemanyagszámla használatára. A járművek üzemanyagköltségét az Ev kétféleképpen számolhatja el: vagy számla alapján vagy útnyilvántartással. Döntés kérdése. Nyilvánvalóan az ÁFA levonási lehetőség miatt ill. a jármű kizárólagossága miatt célszerű és javasolt is a számlás elszámolás.

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Teherautó elszámolása

HozzászólásSzerző: zspotorke » hétf. márc. 08, 2010 6:46 pm

Judit!

Szerintem, ha nem akar ÁFÁ-t igényelni, számoljon el menetlevél szerint -  mint már írtam nem kötelező a számlagyűjtés. Az SZJA tv. hatálya alá tartrozóknál biztosan nem. De azért nem értelek ill. értelek inkábbcsak értetlenkedek, mert a fenntartási költségeket úgyis számla alapján lehet csak (tgk-nál nem értelmezett a 9Ft/km) ott mit csinálsz az ÁFÁ-val? Ott nem lehet kikerülni..

 

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Teherautó elszámolása

HozzászólásSzerző: szedlacsek » hétf. márc. 08, 2010 7:08 pm

Na, ilyet se hallotta még... valaki lemondana visszaigényelhető ÁFÁ-ról???
szedlacsek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Teherautó elszámolása

HozzászólásSzerző: Kardos.Judit » hétf. márc. 08, 2010 7:11 pm

Azt tudom, hogy tehergépjárműnél nem lehet a 9 Ft-tal számolni.Itt számlával kell a ráfordításokat igazolni. Ezért okoz gondot az értelmezés.

A beruházás (teherautó) Áfáját is le kell nyelnie a vállalkozónak, ha nem lesz más pl.áfás bevétele. 

Csupán annyi a gondom, hogy ez esetben lehet e negyedévente választani számla, vagy Apeh ár között ?

Ha ezt nem tiltja  semmi, akkor  OK !

 

Kardos.Judit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Teherautó elszámolása

HozzászólásSzerző: Kardos.Judit » hétf. márc. 08, 2010 7:13 pm

Tevékenysége jelenleg adómentes, de a várható (nem biztos) bevétele majd áfás lesz. Nem mond le semmiről, csupán nem is igényelheti vissza, esetleg arányosítással, ha...
Kardos.Judit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Teherautó elszámolása

HozzászólásSzerző: szedlacsek » hétf. márc. 08, 2010 7:13 pm

Mivel foglalkozik ez a vállalkozó?
szedlacsek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Következő

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 14 vendég

cron