Adófórum

Adózási és számviteli információk

adojóváirás

SzJA

adojóváirás

HozzászólásSzerző: pintyő1 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

 A munkahelyemen már harc van azért, hogy kinek van igaza az adójóváirással kapcsolatban.

szerintetek jól értelmezem -e, hogy a 3188000,-Ft az már szuperbrutto összeg?

A másik , hogy nálunk a jogtanácsos azt mondja, hogy annak jár csak, akinek a bére kb 209000 Ft, (100%), mert aki eleve elkerüli a 3180000 ft-t, annak egyáltalán nem jár. Ő szerinte a 4 698000 Ft-ig terjedő bér adójóváirás csökkentése csak akkor jár, ha az már plusz jövedelemmel  pl. megbizási dij vagy egyéni vállalkozói jöv. éri el.

nem tudom, hogy érthető -e.

Pl. ha valaki 250000 Ft-ot keres annak a 127%-a 317500 Ft x 12 hó = 3810000,., akkor a jogász szerint már nem jár. szerintem igen, mert ez eddig is igy volt, csak ugye én nem vagyok jogász, csak egy könyvelő.

ha valaki elolvassa, kérem irjon , megköszönöm

 

andi

pintyő1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

adojóváirás

HozzászólásSzerző: mo_an » hétf. feb. 08, 2010 9:44 am

Szia Andi!

A jogtanácsos nem jól értelmezi a csökkentett adójóváírást. Éves szinten, azaz az éves szja bevalláskor csökkentett mértékben jár az adójóváírás, ha a magánszemély éves összes jövedelme (az adóeleőlg korrekcióval növelt összeg) az adóévben meghaladja a jogosultsági határt azaz 3188eFt-ot, de nem éri el a 4698 eFt-ot.  Ez független attól,hogy ez teljes egészében bér-e vagy sem. Az adójóváírást a bér alapján meghatározott adóalap (azaz a szuperbruttó összeg)  után kellkiszámolni és ezt az összeget kell csökkenteni az összes jövedelem 3188eFt-ot meghaladó részének 12%-ával.

Adójóváírást adóelőleg megállapításnál figyelembe venni akkor lehet, ha a magánszemély erről nyilatkozatot tesz a  rendszeres bevételeinek kifizetője számár! A hangsúly a rendszeresen van! 48.§(3)

Év közben az adóelőleg megállapításnál adójóváírást alap esetben nem lehet csökkentett mértékben figyelembe venni csak ha a kifizető vagy a bérprogram gyártója az eltérő módszer alakalmazását az APEHhoz bejelenti az eltérő módszert és ez által az adóévi adó megállapításánál jelentkező adókülönbözet mérsékelhető. szja 49§(10)

Ha nincs ilyen bejelentés, akkor az adójóváírást teljes mértékben kell figyelembe venni mindaddig, amíg a magánszemély a nyilatkozatát vissza nem vonja vagy amíg a  bér kifizetője által az adóévben kifizetett (juttatott) bevételek alapján meghatározott adóelőleg-alapok összege - az adott kifizetést (juttatást) is figyelembe véve - meghaladja a 3 millió 188 ezer forintot (ekkor már nem vehető figyelembe).

Fontos,hogy az szja tv. 48.§(5) alapján: Az adóelőleg-levonásra kötelezett kifizető a kifizetést megelőzően tájékoztatja a magánszemélyt az adóelőleg-nyilatkozat lehetőségéről és az adott vagy nem adott nyilatkozat következményeiről.

Ez azért fontos, mert a 48§(4)b) szerint 12% bírságot kell megfizetni a magánszemélynek ha a 10000Ft-ot meghaladó befizetési különbözet keletkezik a bevalláskor.

Remélem minden kérdésedet sikerült megválaszolnom!

 

Anti

mo_an
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

adojóváirás

HozzászólásSzerző: szat-ing » hétf. feb. 08, 2010 11:38 am

Egyetértek az előttem szólóval. Én is nyomoztam, hogy a 3,188 szuperbruttó vagy sem, mert nekem is kétségeim voltak.

A válasz nyitja az : "ÖSSZES JÖVEDELEM" ez egy szép fogalom-meghatározás az SZJA-tv szerint, amit ha megkeresünk, akkor látszik, hogy benne van az adóalapkiegészítés

szat-ing
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

adojóváirás

HozzászólásSzerző: pintyő1 » kedd feb. 09, 2010 7:36 am

köszi szépen a válaszokat.

Én is így gondoltam ,csak hát egy " jogtanácsossal"  állt szemben a szavam.

pintyő1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

adojóváirás

HozzászólásSzerző: pintyő1 » kedd feb. 09, 2010 7:38 am

köszi szépen a válaszokat.

Én is így gondoltam ,csak hát egy " jogtanácsossal"  állt szemben a szavam.

pintyő1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

adojóváirás

HozzászólásSzerző: nelkei@axelero.hu » szomb. feb. 13, 2010 6:11 pm

Sziasztok!

Mivel a szuperbruttó összeg az adóalap, tehát az adóalap-kiegészítést (a vállalkozás által fizetendő 27% TB) figyelembe véve kell levonni az szja-előleget, így egyértelmű, hogy az összeghatárok esetén a szuperbruttó összegről van szó.


nelkei@axelero.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

adojóváirás

HozzászólásSzerző: kaloczy » szomb. feb. 13, 2010 6:47 pm

Adóügyben soha ne ingasson meg az, ha egy jogásznak más véleménye van, mint Neked :-)))

Zsuzsa

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

adojóváirás

HozzászólásSzerző: melcsi62 » szomb. feb. 13, 2010 7:25 pm

Szia Andi!  A jogtanácsosnak nagyjából igaza van... a 3.188.000 Ft évesen az évesen tényleges 2.510.236 Ft, havi átlag tényleges: 209.186 Ft jövedelem.   Most szankciója van annak, ha a munkavállaló úgy kéri az adójóváírást, hogy emiatt neki fizetendő adókülönbözete fog keletkezni.

  Tehát a nyilatkozónak fel kell mérnie, hogy a rendszeres havi bérét figyelembe véve, mi és mennyi olyan jövedelme keletkezhet, ami beszámít annak vizsgálatába, hogy mi a jövedelmi határ az adójóváírás igénybevételéz.A jogtanácsos óvatosságból szerintem a nyilatkozat kitöltési útmutatójából erre gondolt :

Figyelem! "Amennyiben Ön olyan adóelőleg-levonást kér, aminek következtében utóbb Önnek felróható okból a levont adóelőleg összege nem éri el a ténylegesen fizetendő személyi jövedelemadó összegét, akkor Ön a különbözet – feltéve, hogy az a 10 ezer forintot meghaladja – 12 százalékát bírságként köteles megfizetni. Önnek felróható okból keletkezik az adókülönbözet akkor, ha Ön az adójóváírásról szóló nyilatkozatot megteszi (vagy a korábban megtett nyilatkozatát nem vonja vissza), annak ellenére, hogy a várható éves összes jövedelme – mely tartalmazza az adóalap-kiegészítés és egyes külön adózó jövedelmek összegét is – meghaladja a 3 millió 188 ezer forintot, azaz a jövedelmének várható összege alapján az adójóváírásra csak csökkentett összegben vagy egyáltalán nem lenne jogosult. "

 

Ott lehet félreértés,  hogy az éves bevallása alapján majd, ha a magánszemély kicsit túllépi (szuperbruttóasan max.1.510 eFt-tól kevesebbel) -a megadott összeghatárt, attól még valamennyi adójóváírás érvényesítésére jogosult lesz..  függetlenül attól, hogy évközben nem ad nyilatkozatot adójóváírásra, mert a máshonnan is kapott jövedelme alapján ő tudja, hogy együttesen túl fogja lépni a 3.188 eFt-ot....  Abban viszont egyáltalán nincs igaza, hogy meg lenne határozva az, hogy a 3.188.000 Ft-ot mivel lehet túllépni..

Ha a 250.000 Ft tényleges havi jövedelmű ember kéri az adójóváírást, akkor arra figyelemmel kell lennie, hogy időben visszavonja majd azt, hogy ne keletkezzen neki adófizetési kötelezettsége emiatt.. elméletileg a nyilatkozata alapján a munkáltató 10 hónapon keresztül számolna neki havi 15.100 Ft-tal, ami összesen: 151.000 Ft, ugyanakkor ha a teljes 12 hónapot dolgozni fogja, tehát az éves adóelőleg alapja: 3.810.000 Ft lesz, akkor adójóváírásként csak 106.560 Ft illetné meg, tehát a 151.000 Ft és a 106.560 Ft több a különbség, mint 10.000 Ft,  így ha a dolgozó kéri az adójóváírást, akkor oda kell figyelnie, hogy mikor állíttatja azt le, mert a munkáltató saját maga nem köteles leállni csak novembertől.. tehát neki legkésőbb a júliusi számfejtést megelőzően le kell, hogy mondja..

Úgy, hogy most a dolgozó is legyen adószakértő.. mert ugye odaadom neki a nyilatkozat kitöltési útmutatóját.. és örül a dolgozó, mert két cégben is dolgozik 4-4 órában, de havi 71-71 ezer forintért és olvassa, hogy ő mind a két helyén leadhatja az adójóváírási kérelmét, mert az APEH azt írja, sőt még azt is tudja, hogy ő még szuperbruttósan a kettővel együtt sem lépi majd túl a 3.188 eft-ot..

                 csak azt nehéz feltolni az agyáig, hogy ha nyilatkozik mind a két helyre, akkor mind a két helyen fogják neki adni a 15.100-15.100 Ft adójóváírást, ami így meg csalás, hiszen egy hónapra összesen illeti meg 15.100 Ft..

Ha már beletették ezt az örömteli szöveget a tájékoztatóba, akkor odaírhatták volna, hogy csak akkor nyilatkozhat több helyen, ha összesen a több munkáltatónál nem több a tényleges bére, mint 69.940 Ft/hó...

Üdv.
melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am


Vissza: SzJA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég