Adófórum

Adózási és számviteli információk

Bevétel megszerzésének időpontja

EVA

Bevétel megszerzésének időpontja

HozzászólásSzerző: zorden » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Valójában két kérdésem van, ami összefügg egymással, ezért nem tudom külön kezelni/feltenni őket:

EVA-s cégnél mikor van a bevétel megszerzésének időpontja?

Létezik e kétfajta EVA-s cég a bevételi nyilvántartás szempontjából, tehát az előző kérdésre kétféle válasz adható-e?

 

Miért kérdés ez?

Nos,

A számla alapján tavalyi teljesítésű munka ( 2009. dec 31.) bevételezésénél - amelynek a fizetési határideje 2010. január eleje (átutalással teljesítve is lett) – mely határidő számítana a bevétel megszerzésének időpontjának? Ugye ennek az idén nagyobb tétje van...

 

Kifejteném:

 

2009 tv

EVA 7 paragrafus 3 bek

2010 tv

Ugyanaz a szöveg van mint a 2009-esben

http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=A0200043.tv&timeshift=0

 

(1)   A számvitelről szóló törvény hatálya alá nem tartozó adóalany a bevétel megszerzésének időpontját a (2)-(7) bekezdésben foglaltaknak megfelelően, más adóalany a számvitelről szóló törvény szerint meghatározott időponttal állapítja meg.

 

Az (1)ben a törvényi szöveg különbséget tesz a kettős könnyviteles illetve az ez alá nem tartozó alanyok között.

A számviteli törvényből nem tudom hogy mi vonatkozna a második variációra.

később a szöveg emiatt csak a számviteli tv hatálya alá nem tartozó (nem kettős könyvelésű) alanyokról beszél – nyilván mert a másikat a számviteli törvényhez sorolja, tehát az ott lévő dolgok érvényesek.

 

 

A Bt kettős könyvvitelből lépett  át 2007 jan.1-től.

 

Eltér e a bevételi nyilvántartás/bevétel megszerzésének időpontja az előélet miatt vagy egységes a bevétel elbírálása?

Másképpen fogalmazva: a Bt EVA-ssá válásával mindenképpen kikerül ezzel a számviteli törvény hatálya alól?

 

Segítséget köszönettel fogadva:

Zorden

zorden
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

Bevétel megszerzésének időpontja

HozzászólásSzerző: zspotorke » csüt. feb. 04, 2010 8:48 pm

Szia!

Leegyszerűsítve: Bevételi nyilvántartást vezető társaság esetében a bevétel megszerzésének napja a pénz jóváírásának/beérkezésének napja. Ha azonban a számla keltétől számított 30 napon belül a bevétel nem folyik be, akkor a 30.napon befolytnak kell azt tekinteni.

A kettős könyvvitelt vezető EVÁ-s társaságok a pü.rendezéstől függetlenül könyvelik a bevételt a kettős könyvvezetés szabályai szerint.

A bt akkor kerül ki a számviteli törvény hatálya alól, ha a  bevételi nyilvántartást választja az EVA -s adózás alá történő bejelentkezéskor - tehát a dolog nem automatikus. (sőt Kft nem is választhatja.)

P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Bevétel megszerzésének időpontja

HozzászólásSzerző: zorden » csüt. feb. 04, 2010 9:12 pm

Közben pont itt ezen a portálon találtam meg valszeg választ:

http://www.kalkulator.hu/cikk/50558?wa=edas0813h

Nos mivel az EVA-s cég most bevételi nyilvántartást vezet nincs már kettős könyvelés alatt.

Ezért a bevétel időpontja a kp átvétele, vagy a megrendelő részéről az utalás számlára történő teljesítése (vállalkozó számláján való emgjelenése ) ha jól gondolom...

 

 

zorden
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

Bevétel megszerzésének időpontja

HozzászólásSzerző: zorden » csüt. feb. 04, 2010 9:14 pm

Kedves Zsuzsa!

 

még azelőtt kezdtem írni, hogy a te válaszod megjelent itt, de ugyanzt mondod látom.

zorden
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

Bevétel megszerzésének időpontja

HozzászólásSzerző: zspotorke » csüt. feb. 04, 2010 9:27 pm

Hát baj lenne, ha eltérnének a válaszok...:)))

Bár a kérdésedre nem lehet pontos választ adni, (mert nem írtad a számla keltét.) de ha az december 02. utáni akkor a 30. nap nem tudott életbelépni még 2009-ben, tehát a bevétel mindenképpen 2010. évi és 30%-al adózik.

P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Bevétel megszerzésének időpontja

HozzászólásSzerző: zorden » pén. feb. 05, 2010 9:35 am

Kedves Zsuzsa,

 

lehet, hogy nem egyértelműen fogalmaztam, de benne van első bejegyzésben ez az információ is.

Nos a lényeg hogy én értem. ;-)

Mivel én is megtaláltam a választ, de azért te is megerősítetted  szívesen elfogadom megoldásként a bejegyzésedet, de azért kérdeznék még- nemidevágó (ha úgy gondolod hogy nem fér bele nyugodtan jelezd!).

Szóval: Az Art tv-ben hogy találom meg hogy az APEH másodfokon mennyi időn belül köteles határozathozatalra? Ha ezt túllépi mi a következménye?

 

Zorden

 

zorden
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am


Vissza: EVA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég