Adófórum

Adózási és számviteli információk

gépjármű kölcsönadási szerződés a költségeléshez

Egyéni vállalkozók

gépjármű kölcsönadási szerződés a költségeléshez

HozzászólásSzerző: peter217@freemail.hu » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok! 

Egyéni vállalkozó vagyok, nincs nevemen személygépkocsi, de szüleimnek van autójuk. A kérdésem az, hogy kölcsön szerződéssel és útnyilvántartással költségelhetem-e a benzinköltséget, vagy  meg kell jelennem üzembentartóként a forgalmiban?

Köszönöm

Péter 

 

peter217@freemail.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

gépjármű kölcsönadási szerződés a költségeléshez

HozzászólásSzerző: gyergyoiistvan » vas. feb. 25, 2007 12:26 pm

Mindenképpen kell egy olyan szerződés vagy egyéb dokumentum, mellyel használhatod az autót. A legjobb, ha átvállalod a szerződésben valamennyi költségét az autónak. így az APEH norma szerinti költségeket elszámolhatod útnyilvántartás alapján. Én nem tudok róla, hogy forgalmit kértek volna ellenőrzéskor ilyen ügy kapcsán.

Üdvözlettel: Gyergyói István

gyergyoiistvan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

gépjármű kölcsönadási szerződés a költségeléshez

HozzászólásSzerző: NErika » vas. feb. 25, 2007 12:31 pm

 

Szia Péter !  Én ezeket találtam a kérdésedre.

Számviteli Levelek 109 szám 2234 Válast

Az egyéni vállalkozó - hangsúlyozni kell - csak a saját tulajdonú gépjárművére számolhat el költséget. A saját tulajdont a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás befizetéséről szóló szelvénnyel lehet igazolni.

 

Szja TV. 11. melléklet/III 12. pont

 12. Az egyéni vállalkozó a saját tulajdonú gépjármű tulajdonjogát e törvény bizonylatmegőrzésre vonatkozó szabályainak betartásával, a kötelező gépjármű felelősségbiztosítás befizetését igazoló szelvénnyel igazolja.
   

Üdv: Erika 

 

NErika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

gépjármű kölcsönadási szerződés a költségeléshez

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » vas. feb. 25, 2007 12:57 pm

Szia! Szerintem a kölcsönbeadás mellett járható még a szívességi használatba adás is ,  melyet szintén írásba kell foglalni ebben az esetben csak üzemanyag ktg. számolható el. Mária
valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

gépjármű kölcsönadási szerződés a költségeléshez

HozzászólásSzerző: gyergyoiistvan » vas. feb. 25, 2007 1:11 pm

Szerintem, ha átvállalja a karbantartás költségeit is, akkor a kilométerenkénti 9 Ft is elszámolható.
gyergyoiistvan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

gépjármű kölcsönadási szerződés a költségeléshez

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » vas. feb. 25, 2007 1:16 pm

Elképzelhető,de ebben nem vagyok biztos.
valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

gépjármű kölcsönadási szerződés a költségeléshez

HozzászólásSzerző: gyergyoiistvan » vas. feb. 25, 2007 1:20 pm

Igazából csak a saját tulajdon felel meg a törvénynek, de a fent vázoltakat is el szokták fogadni.
gyergyoiistvan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

gépjármű kölcsönadási szerződés a költségeléshez

HozzászólásSzerző: adotanacs » vas. feb. 25, 2007 1:57 pm

Én ugy tudom, hogy a9,-Ft/km csak a saját vagy a házastárs tulajdonában lévő gépkocsira számolható el. Ani 
adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

gépjármű kölcsönadási szerződés a költségeléshez

HozzászólásSzerző: zspotorke » vas. feb. 25, 2007 3:03 pm

Sziasztok!

Itt a fórumon egy másik hasonló kérdés kapcsán már jól körüljártuk ezt a kérdést. 

A 9,- Ft csak a saját vagy házastárs nevén lévő szgk-ra számolható el. Ha az üzemanyagon kívül egyéb költségeket is el akarunk számolni akkor bérleti szerződést vagy szívességi használatba adási szerződést kell írni. A bérleti szerződés miután valószínűleg rendszeres jövedelemszerzést eredményez, adószámhoz és ennek alapján számlázáshoz kötött, ezt nem jellemzően alkalmazzák a családtagok egymás között. Helyette van az un. szivességi használatba adás, amely nem jelent bevételt a használatba adónak, viszont lehetőséget teremt a költségelszámolásra. Azt, hogy milyen költségek terhelik a használót a szerződésnek kell tartalmaznia, de nem fogadják el azon  költségek átterhelését, melyek  jellemzőena tulajdonhoz kötödnek. (pl:kötelező, súlyadó, zöldkártya, vizsgáztatás)

Üdv: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

gépjármű kölcsönadási szerződés a költségeléshez

HozzászólásSzerző: kriszta4 » vas. feb. 25, 2007 8:39 pm

Mivel az SZJA Törvény konkrétan megfogalmazza, hogy csak a saját, vagy a házastárs tulajdonában levő szgk-ra lehet elszámolni ksg-et. A szívességi szerződés véleményem szerint szóba sem jöhet, az a Törvény kijátszása.
kriszta4
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Következő

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 105 vendég