Adófórum

Adózási és számviteli információk

Kamat -e a tagi kölcsön kamata?

Nemzetközi adózás

Kamat -e a tagi kölcsön kamata?

HozzászólásSzerző: gyergyoiistvan » pén. feb. 23, 2007 1:19 pm

Így van. Jó hogy írod ez nagyon fontos. Viszont az a helyzet, hogy ez egyéb jövedelemnek minősül és ez kivételesen nem képez járulékalapot.

Üdvözlettel: Gyergyói István

gyergyoiistvan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Kamat -e a tagi kölcsön kamata?

HozzászólásSzerző: madora100 » pén. feb. 23, 2007 1:29 pm

Arra figyelni kell, hogy a kölcsönszerződést mikor kötötték. Ha 2006.szept.1. előtti a szerződés, akkor a kifizetésig adómentes a kamatjövedelem, ha annak összege nem több, mint a szerződéskötés időpontjában érvényes jegybanki alapkamattal számított összeg és a kamatjövedelem megszerzése első megszerzésnek minősül.  Ha ennél magasabb összeg került kifizetésre 2oo6.évben, akkor a kifizetői igazolás alapján kell  a jövedelmet megállapítani és az egyéb jövedelemsorba beállítani.  Ha magánszemély volt a kifizető, akkor a kölcsöntnyújtó magánszemély állapítja meg az adóköteles részt.

Amennyiben volt 2oo6-ban a szept.1.előtt megkötött szerződéssel kapcsolatban kamatkifizetés, akkor a még fennálló kölcsönösszeg után 2007-ben már nincs a fentiek szerint kitárgyalt adómentes rész (jegybanki alapkamat+5%), mert az az  elsőként megszerzett jövedelem dec.31ig történő kamatkifizetéssel lejárt.

Ha 2006.aug.31- után történt a szerződéskötés, akkor a 2006.évre fizetett kamatjövedelem teljes összege után le kell adózni, s így lesz ez a 2oo7.évre jutó résszel is.

Nagyon alaposan meg kell nézni, hogy mikor történt a szerződéskötés és a kamat kifizetésének időpontjában miként állapodtak meg a felek. Amennyiben egy 2oo6.szept.1.előtt kötött kölcsönszerződésben szereplő tagi kölcsön lejárata 2007.06.30-a . és a szrződésben a kamatkifizetést a kölcsön visszafizetésének napjához kötötték, akkor a 2007.06.30.napján kifizetett kamat nem lesz adóköteles, ha az a jegybanki alapkamat+5%-on belül marad annak ellenére, hogy 2006.09.01-től bevezetésre került a kamatadó. E szitu azért lehetséges, mert 2006.aug.31.-ét követkően elsőként megszerzett jövedelemről beszélünk.

Ezen eszmefuttatást a 4.sz. hozzászólásom kiegészítésének szántam.

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Kamat -e a tagi kölcsön kamata?

HozzászólásSzerző: tepimail » pén. feb. 23, 2007 1:52 pm

Nem tudom  írhatom-e annak az adótanácsadónak a nevét akitől nem ezt a választ kaptam. Szerinte  ez személyi jellegű egyéb kifizetés (száviteli törvény 79.§ (3)) és alapja a TB-nek, természetesen akkor  ha nálam biztosított. Ne kívánd, hogy idemásoljam az okfejtését mert nem tudom hogyan kell ide bemásolni. 

üdv: tepimail 

tepimail
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Kamat -e a tagi kölcsön kamata?

HozzászólásSzerző: gyergyoiistvan » pén. feb. 23, 2007 2:04 pm

A Tbj. tv. 4.§-ában a k) pont alatt találod a TB köteles jövedelmeket. A TB-t az adótanácsadóknak csak érintőlegesen tanítják. Ez a TB szakértők asztala. A TB-ben egyébként nincs utalás a számviteli törvényre.

gyergyoiistvan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Kamat -e a tagi kölcsön kamata?

HozzászólásSzerző: MonokiM » pén. feb. 23, 2007 2:19 pm

Szia tepimail!

Másolás: jelöld ki a másolandó részt. Jobb gomb: másolás. Bal gombbal idekattintasz a válasz mezőbe, ahova szeretnéd, hogy kerüljön. Ezután jobb gomb: beillesztés.

Üdv.: Margit

MonokiM
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Kamat -e a tagi kölcsön kamata?

HozzászólásSzerző: tepimail » pén. feb. 23, 2007 2:22 pm

Elolvastam, az 1. pont erről szól,  az összevont adóalapba tartozó, az önálló és nem önálló tevékenységből származó bevétel azon része amelyet az adóelőleg számításánál jövedelemként kell figyelembe venni. Ebből a kamatjövedelemből ugye előleget is kell vonni, és nem különadózó jövedelem módjára. Ebben remélem egyetértünk. Ha így van járulékalap.
tepimail
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Kamat -e a tagi kölcsön kamata?

HozzászólásSzerző: gyergyoiistvan » pén. feb. 23, 2007 2:24 pm

Van önálló, nem önálló tevékenység jövedelme és van egyéb jövedelem. Ezt is figyelembe kell venni az adóelőleg számításánál az igaz! Viszont ez nem lesz TB alap.
gyergyoiistvan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Kamat -e a tagi kölcsön kamata?

HozzászólásSzerző: tepimail » pén. feb. 23, 2007 2:27 pm

Köszönöm Margit! ezt már rég szerettem volna megtudni csak nem mertem rékérdezni.Nem szerettem volna ha kiderül a tudatlanságom. Meg fogom próbálni.
tepimail
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Kamat -e a tagi kölcsön kamata?

HozzászólásSzerző: MonokiM » pén. feb. 23, 2007 2:50 pm

Szívesen, valahonnan csak meg kell tudni. Ne szégyeld megkérdezni, ha valamit nem tudsz. Ez az egész fórum is arról szól :-)

Üdv.: Margit

MonokiM
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Kamat -e a tagi kölcsön kamata?

HozzászólásSzerző: gyergyoiistvan » pén. feb. 23, 2007 4:07 pm

Most jöttem rá, hogy EHO alapot sem képez, mert ott csak azokat a jövedelmeket kell figyelembe venni, melyek után adóelőleget kell fizetni! Majd csak összehozzuk már!
gyergyoiistvan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

ElőzőKövetkező

Vissza: Nemzetközi adózás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég