A személyi jövedelemadóról szóló többször módosított 1995. évi CXVII. törvény 1. számú mellékletének 8. 19. pont a) alpontja szerint adómentes „a szakszervezet által a tagjának, nyugdíjas tagjának, az említett személlyel közös háztartásban élő közeli hozzátartozónak, az elhunyt tag (nyugdíjas tag) közeli hozzátartozójának, továbbá a munkáltató által a munkavállalójának, a vele közös háztartásban élő közeli hozzátartozójának, az elhunyt munkavállaló közeli hozzátartozójának, valamint a szakképző iskolai tanulónak, kötelező szakmai gyakorlatának ideje alatt a hallgatónak, továbbá - ha a volt munkáltató vagy annak jogutódja a juttató - a nyugdíjban részesülő magánszemélynek és vele közös háztartásban élő közeli hozzátartozójának legfeljebb évi három alkalommal adott termék, szolgáltatás, illetve az ezekre szóló utalvány értékéből alkalmanként az adóév első napján érvényes havi minimálbér 10 százalékát meg nem haladó rész; az adómentes juttatást a kifizető (szakszervezet, munkáltató) csekély értékű ajándékként tartja nyilván”.
A törvény alapján nem zárható ki, hogy mind a munkáltató, mind pedig a munkáltatónál működő szakszervezet is juttasson adómentesen csekély értékű ajándékot.
Ha a magánszemély év közben munkahelyet vált, akkor felmerülhet a „kettős” juttatás, azonban a törvény alapján szintén nem zárható ki a juttatás adómentessége ebben esetben sem, mivel nincs olyan rendelkezés, hogy pl. csak egy munkáltató adhat ilyen címen juttatást. Kizárható viszont, hogy a házastársak egymásra tekintettel kétféle jogcímen, egyrészt munkavállalóként, másrészt – az ugyanazon munkáltatónál foglalkoztatott házastársra tekintettel – a munkavállalóval közös háztartásban élő közeli hozzátartozóként kapjanak ilyen címen juttatást. A munkáltató saját munkavállalójának ugyanis évente legfeljebb három alkalommal adhat ilyen juttatást adómentesen, ily módon pedig ez megtöbbszöröződne a házasfelek vonatkozásában.
(PM Jövedelemadók főosztálya 19071/2007 – APEH Ügyfélkapcsolati és Tájékoztatási főosztály 1559592943/2007.)