Adófórum

Adózási és számviteli információk

zárókészlet

Egyéni vállalkozók

zárókészlet

HozzászólásSzerző: Judi74 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Van egy egyéni vállalkozóm (vegyiáru kereskedés) nem vezet készlet nyilvántartást, a záró készletet év végi leltározással állapítja meg. Ebben az esetben van e ellenőrzési lehetőség arra, hogy a záró készlet helyes-e vagy azt kell elfogadni amit ő megad illetve ami a leltárban szerepel? Konkrétan azt a kérdést tette fel nekem, hogy mondjam meg, hogy kb. mennyinek kellene lenni a zárókészletnek és mivel még sosem csináltam ilyet fogalmam nincs hogy miket kell figyelembe venni illetve hogyan lehet ezt másképpen megállapítani.

Üdv: Judi

Judi74
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

zárókészlet

HozzászólásSzerző: ettrade » szomb. dec. 12, 2009 2:18 pm

Szia

A készletet a bevételéből tudod megállapítani, mely ugyan nem a valós összeget mutatja, de így kalkulálható. A bevétel már tartalmazza az árrést is, így egy átlagos árrés kulccsal kiszámolhatod neki, így tudod ellenőrizni is, persze csak megközelítőleg az általa összeállított leltár értéket. Pld.: 110 a bevétele az árrése átlag 10%-os, a beszerzése 200 volt, akkor az értékesítésre jutó beszerzése (110/1,1) 100, így készleten marad neki a minimum (200-100) 110.

Üdv.: ettrade

 

ettrade
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

zárókészlet

HozzászólásSzerző: tevike » szomb. dec. 12, 2009 10:17 pm

Mi van a szerződésedben? Felelsz a leltár értékért vagy sem? Ha nem zártad ki a leltár érték felelősséget, mint leltár ellenőr vegyél részt benne. Bár, én nem foglalkoznék vele. Vegyen fel leltárívre 2 fő leltárt és kész.
tevike
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

zárókészlet

HozzászólásSzerző: olahneedit » szomb. dec. 12, 2009 10:51 pm

Vagyis marad neki (200-100) 100 készleten. Persze az sem mindegy, hogy áfás-e. Ettrade példája nettó árakkal számol, így a 100 az már a nettó beszerzési áron számított év végi leltárérték. Azt mondja neked az EV, hogy szerinte meg csak 90 a leltára. Erre TE, akkor a 200-ból 110-et eladott. 110 bevétel mellett 110-et el is adott, akkor nem volt árrés rajta? Na ez az, amin neked fenn kell akadnod. Sőőőt egy egyéni vállalkozónál állandóan figyelni kell a lehetséges készletet, mert kizárt dolog, hogy ne szálljanak el vele. Még ott is, ahol csak alkalmazottak püfölik a pénztárgépet, és "mindent" beütnek. Ha történetesen az alkalmazott rendre nem üt be dolgokat, hanem zsebre teszi, azt is észre kell venni. Ha nem vezet készletnyilvántartást, az EV nem veszi észere magától.

HOgy köteles vagy-e ezt figyelni? Beszéljétek meg. Ha pedig nem szólsz, hogy valami nem kóser e készelt körül, akkor meg rád mutogatnak.

Más. Az EV lehet, hogy nem köteles vezetni készletnyilvántartást, de árnyilvántartás nála is "kell, hogy legyen". Ebből egy reális árrés-százalékot ki lehet hozni.

Üdv: Edit

olahneedit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

zárókészlet

HozzászólásSzerző: Budainé » vas. dec. 13, 2009 9:33 am

Sziasztok!

A szja tv. 5. sz. melléklete valamikor az alábbiakat tartalmazta:

II. Részletező nyilvántartásokA kereskedelmi tevékenységet folytató magánszemély az általa beszerzett árukról árnyilvántartást köteles vezetni. Az árnyilvántartásnak tartalmaznia kell:

- az áru megnevezését (azonosításra alkalmas módon), egységét, mennyiségét,

- a beszerzési árát,

- a fogyasztói árát.

A magánszemély e kötelezettségének a beszerzési számlákon történő pontos fogyasztói ár feltüntetéssel is eleget tehet.

A fentieket azonban hatályon kívül helyezték, ezt egy korábbi kérdés kapcsán megbeszéltük itt a fórumon.

Üdv.: Budainé

 

Budainé
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

zárókészlet

HozzászólásSzerző: olahneedit » vas. dec. 13, 2009 1:42 pm

Szia!

Igazad van, nem kötelező az árnyilvántartás. Azt a fórumtémát én is olvastam, el is fogadtam. Viszont van. Ha máshol nem, hát a szállítólevélen akár ceruzával, akár tollal, vagy a besz. számlákon, de valahol kiszámolják az aktuális eladási árát egy bizonyos terméknek.

Ha az EV azt várja tőlem, hogy kalkuláljak készletet, akkor rendre kérek tőle olyan szállítólevelet, vagy számlát, amin a nettó vagy bruttó besz. ár mellett látom az eladási árat is.

Igazatok van abban is, hogy ez nem a könyvelő feladata. A leltárértékért pedig pláne nem felelhetünk. De egy egyéni vállalkozót nem lehet összehasonlítani egy társasággal. Az EV "mindent" vár tőlünk, mert "semmit" sem tud magától.

Nem ragozom. Üdv: Edit

olahneedit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

zárókészlet

HozzászólásSzerző: lujza » vas. dec. 13, 2009 9:17 pm

Sziasztok!

Egy jó tanács, egy APEH-os mondta arra azért figyeljetek, ha veszteséges az EV legalább annyi készlete legyen mint amennyi a veszteség. Persze ez nem mindig igaz, mert pl: ott van az ÉCS is ami miatt lehet egy bolt veszteséges.

Remélem tudtam segíteni.

Üdv: Lujza

lujza
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

zárókészlet

HozzászólásSzerző: olahneedit » hétf. dec. 14, 2009 11:54 am

Csúcs! Úgy látom, egy Apehosnak megint zakatolt az agya....:) Már bocs.

 

olahneedit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am


Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 110 vendég