Kérdés: Cégünk visszlízingszerződést kötött egy lízingcéggel. Hogyan könyvelendő visszlízingbe bevont, már meglévő eszköz lízingcéghez történő számlázása, illetve a lízingcég által visszaszámlázott ugyanezen eszköz, hiszen tárgyieszköz-értékesítés és -vásárlás nem valósul meg?
(A kérdéshez tartozó tárgyszavak: lízing, visszlízing)
A választ azzal kell kezdeni, hogy a gazdasági eseményeket, ügyleteket tényleges gazdasági tartalmuknak megfelelően kell bemutatni, illetve annak megfelelően kell elszámolni. A kérdésben szereplő visszlízingnél a gazdasági tartalom az, hogy a lízingcég a tárgyi eszközt a kérdező cégtől megveszi, hogy azután a kérdező cégnek lízingbe adja. Lízingbeadó csak a saját eszközét adhatja lízingbe. Ezért, bár formailag valóban nincs értékesítés és vásárlás, az ügyletet csak úgy lehet elszámolni, hogy a kérdező cég eladja a szóban forgó eszközét és ezt követően lízingbe veszi.
Abban az esetben, ha a kérdező cég már rendeltetésszerűen használatba vette, ténylegesen tárgyi eszközként használta a visszlízingbe bevont eszközét, akkor azt tárgyieszköz-értékesítésként kell elszámolnia (T 311 - K 961, 467), a könyv szerinti nettó érték kivezetésével (T 139 - K 131, T 861 - K 131). Amennyiben az eszközt rendeltetésszerűen még nem vették használatba, akkor a számlázott értéket termékértékesítésként kell elszámolni (T 311 - K 91-92, 467), a bekerülési értéket pedig az eladott áruk bekerülési értékeként a beruházáskénti elszámolás helyesbítése után (T 455 - K 161, T 261 - K 455 és T 814 - K 261).
A lízingbe adó cég számlája alapján a lízingbevevőnél a könyvelés,
- ha a visszlízing zárt végű lízingnek minősül (a lízingbevevő a lízingszerződés időtartamának végén a lízingelt eszköz tulajdonjogát a szerződés szerint megszerzi): T 161, 466 - K 448;
- ha a visszlízing nyílt végű lízingnek minősül (mert a lízingbevevő a lízingszerződés időtartamának végén a lízingelt eszköz tulajdonjogát a szerződés szerint megszerezheti, őt elővételi jog illeti meg, amelyről le is mondhat): T 161 - K 448 (ez esetben nem kerül az áfa felszámításra).
A lízingbeadó ezt követően a visszlízing miatti követelés és kötelezettség számlákat összevezeti (T 448 - K 311), különbözet általában a 448. számlán mutatkozik, amelyet a szerződésben meghatározott módon kell rendezni (lízingdíj).
A lízingbeadónak a visszlízing keretében átvett, lízingelt tárgyi eszközt üzembe kell helyeznie (T 131 - K 161), meg kell állapítania a várható hasznos élettartam és a maradványérték függvényében az évenként elszámolandó értékcsökkenési leírás összegét.