Adófórum

Adózási és számviteli információk

Üzemanyagkártyák könyvelése a kártyakibocsátónál

Számvitel

Üzemanyagkártyák könyvelése a kártyakibocsátónál

HozzászólásSzerző: timea.takacs@mabanaft.hu » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Kedves Fórumozók! Az alábbiakban kérném a véleményeteket: Cégünk tevékenysége közé tartozik egy kisebb, fuvarozókat kiszolgáló üzemanyagkártya hálózat üzemeltetése. Szerződött partnereink kártyát igényelhetnek tőlünk, amivel tankolási keretük erejéig üzemanyagot vásárolhatnak. A kártyák cégünk tulajdonát képezik, a Parner éves dijat fizet, ami fedezi a kártya előállitási-megszemélyesitési költségét (minimális)és a kapcsolodó egyéb adminisztrativ szolgáltatásokat. Kérdésem az lenne, hogy a Partnereink részére kiadott kártyákat cégünk hogyan kezelje könyveiben, hogyan könyvelje le?
timea.takacs@mabanaft.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Üzemanyagkártyák könyvelése a kártyakibocsátónál

HozzászólásSzerző: madora100 » hétf. feb. 19, 2007 10:47 am

Tímea!

Én magát a kártyát a 91 vagy 92 főkönyvben megnyitott egyéb bevételek közé könyvelném, mert tartalmát tekintve nemcsak a kártya beszerzésének anyagköltségét, vagy az előállítási költséget tartalmazza, hanem egyéb adminisztrációval kapcsolatban felmerülő költség továbbhárítását is. A kártyát befogadó pedig az igénybevett szolgáltatások között kezeli a szóbanforgó kártyát.

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Üzemanyagkártyák könyvelése a kártyakibocsátónál

HozzászólásSzerző: timusz » hétf. feb. 19, 2007 11:06 am

Kedves Madora!

Köszöm a válaszodat! Lehet, hogy nem volt teljesen világos a kérdésem. A válaszodban említett tételeknél egyébként az általad leírtak szerint jártam el.

Problémám a kártyakibocsátó által továbbadott/kiadott kártyák beszerzésének könyvelésével van. Azaz, hogy a Partnerek részére kiadott kártyák beszerzését hogyan könyveljem: készlet, egyéb anyag, tárgyi eszköz, követelés, marketing anyag stb... (ezek a mi cégünk tulajdonát képezik, éven túl vannak használatban és kivonás esetén csak szerencsés esetben postázza vissza a Partner nekünk).

Köszönettel, Timea

timusz
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Üzemanyagkártyák könyvelése a kártyakibocsátónál

HozzászólásSzerző: kata1012 » hétf. feb. 19, 2007 11:23 am

A kártyákat mindenféleképpen nyilván kell tartani, csak az a kérdés, hogyan. Egy bizonyos eszmei értéket valósítanak meg, amellyel a partner egyfajta elszámolási kötelezettséggel bír. Én minden esetben egyéb követelésként venném nyilvántartásba, olyan értéken amilyen érték az előállitása illetve a legyártatása során felmerült. Így nyilvántartod, hogy kivel szemben áll fen a kártya követelésed. Számomra nem világos teljes egészen, hol tankolnak ők a megengedett keret erejéig?

kata1012
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Üzemanyagkártyák könyvelése a kártyakibocsátónál

HozzászólásSzerző: madora100 » hétf. feb. 19, 2007 12:19 pm

Timusz!

Én a beszerzett kártyákat egyszerűen nyomtatványköltségbe könyvelném, hiszen nem képvisel értéket. A nyomtatványok a beszerzés évében költségként elszámolandóak és év végén sem kell őket visszaleltározni. Amikor beszerzed ezeket a kártyákat, akkor még nem viselnek értéket, csak akkor, amikor kiadod őket. Mivel ezek a kártyák sorszámozottak, be kell vonni őket a szigorú számadású nyomtatványként kezelendő nyomtatványok közé beszerzéskor és mikor kiadsz belőle akkor kivezeted (és a nyilvántartás megfelelő sorába mellé írod a kimentő számla számát, amelyen kiszámláztad már értéket képviselőként a kártyát.) Mindig naprakész állapotú lesz a szigorú számadású nyomtatványod

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Üzemanyagkártyák könyvelése a kártyakibocsátónál

HozzászólásSzerző: picur76 » hétf. feb. 19, 2007 12:34 pm

Szia!

Azt nem írtad le, hogy hogyan történik a kártyák beszerzése. Lerendeltek előre ezer darabot, kifizetitek, és nálatok van a fiókban, vagy azonnal aktiválásra kerülnek. Mert ha tárolod, tuti, hogy nem költségelheted el azonnal (bár én a nyomtatvány helyett nyitnék neki egy teljesen külön alszámlát, mert szerintem úgy jobban kezelhető). Ha csak igény szerint készíttetsz kártyát, akkor viszont már azonnal mehetne költségre. Követelésként nem tartanám számon, főleg, hogy továbbszámlázod, és ott a bevétel lába, azzal szemben teljesen jogosan merült fel költség.

Igaz, hogy a szerződés lejártával elvileg vissza kellene adni a partnerenk a kártyát, e gondolom ez már más részéről úgysem lenne használható, Ti pedig törlitek a sorszámát, szóval emiatt sem tartanám nyilván a követelések között.

Analítikát viszont ezer százalék, hogy vezetnék róla.

Picur

picur76
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Üzemanyagkártyák könyvelése a kártyakibocsátónál

HozzászólásSzerző: timusz » hétf. feb. 19, 2007 12:56 pm

Kedves Picur!

Szerintem az általad felvázoltakat fogom követni. A kártyákat igény szerint rendeljük, nem előre. A továbbszámlázás nem teljesen teljesül, mert éves szolgáltatási kártyadíjat számlázunk ki, nem egy egyszeri kártyadíjat (egyébként akár ELÁBÉra is könyvelhetném). Így egyből elköltségelném és semmiféleképpen nem tartanám nyilván követelésként én sem. Nyomtatványként és általában az 51 szlo-ba való könyveléssel az a fenntartásom, hogy a kártyák éven túl használatba maradnak. Ezért gondoltam, hogy kisértékű TE-ként költségelem el és természetesen nyilvántartást vezetek róluk.

Köszönöm a hozzászólók véleményét! 

 

timusz
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Üzemanyagkártyák könyvelése a kártyakibocsátónál

HozzászólásSzerző: gyergyoiistvan » hétf. feb. 19, 2007 8:42 pm

Kedves Timusz!

Ha a kártyák a cég tulajdonában, de a használó birtokában vannak, akkor kis értékű tárgyi eszközként kell nyilvántartani, mert a szerződés lejárat nélküli, így éven túli használatban vannak terv szerint az átadáskor.

A szolgáltatást egyszerűen kiszámlázod bevételként.

Nem lehet a kártyákat beszerzéskor elköltségelni! A használatba nem vett kártyákat befejezetlen beruházásra kell könyvelni!

ELÁBÉ-ra nem könyvelheted, mert a kártya nem kerül értékesítésre, ugyanis fent azt írtad, hogy végig a cég tulajdonában vannak!

Üdvözlettel: Gyergyói István

 

gyergyoiistvan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Üzemanyagkártyák könyvelése a kártyakibocsátónál

HozzászólásSzerző: timusz » hétf. feb. 19, 2007 10:47 pm

Kedves István!

Örülök, hogy a kisértékű tárgyi eszközként való nyilvántartás más is elképzelhetőnek tartja. Ahogyan azt már a fentiekben jeleztem, a kártyák a vevői megrendelés ütemében kerülnek cégünk részéről is beszerzésre (nem előre), nincsenek használatba nem vett kártyák nálunk, igy befejezetlen beruházás kérdése nem merül fel.

Köszönöm a segitseget!

timusz
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Üzemanyagkártyák könyvelése a kártyakibocsátónál

HozzászólásSzerző: kata1012 » kedd feb. 20, 2007 10:25 am

 

 

Én azért tartanám a követelésben mert egyfajta értékpapirt képvisel, tekintettel arra, hogy a kártya fukciója több mint egy tárgyi eszközé.

kata1012
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: Számvitel

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég

cron