Sziasztok!
Szerintetek jó megoldás az, ha a kisker. bolt készpénzes számlát 3 példányban állít ki, viszont a pénztárgépbe nem üti be? A második példány természetesen könyvelésre kerül.
Köszönöm
Üdv: Zsuzsa
Sziasztok!
Szerintetek jó megoldás az, ha a kisker. bolt készpénzes számlát 3 példányban állít ki, viszont a pénztárgépbe nem üti be? A második példány természetesen könyvelésre kerül.
Köszönöm
Üdv: Zsuzsa
Viszont: az áfa tv. az általános forgalmi adóról 166. § (2) bekezdése arról rendelkezik, hogy nyugta helyett az adóalany számla kibocsátásáról is gondoskodhat. Ebben az esetben mentesül a gépi kiállítású nyugta-kibocsátási kötelezettség alól. Fentiek értelmében, ha számlát állít ki az adózó a vevő kérésére, akkor nem kell azt a pénztárgépbe beütni. A készpénzforgalom hiteles igazolására ellenőrízhető nyilvántartást kell vezetni. A nap végén az egyszerűsített számlaforgalmat a pénztárgépbe beütött tételekhez hozzá kell adni ami meg kell, hogy egyezzen a befolyt készpénzzel.
A pénztárgép meghibásodása, áramszünet esetén, vagy ha a pénztárgépet az adóhatóság vizsgálat céljából bevonta, akkor kézi úton előállított nyugtát kell használni
Tehát a kp-es számla összegét nem kell utólag beütni a ptr.gépbe, de a napi kp.bevételhez hozzá kell adni és nem szabad külön számlaként könyvelni.
Viszont a nyugtát be kell ütni a gépebe a 24/1995 PM rendelet 7§ (6) bek.szerint.(6) A pénztárgépbe a javítás befejezését követő első tételként a kézi nyugtaadással és a csere pénztárgéppel bizonylatolt bevételt is be kell ütni, külön megjelöléssel, vagy az erről utólag egy összegben készült gépi nyugtán történő feljegyzéssel, a bizonylat megőrzése mellett.
Sziasztok!
Ez érdekes, mert én eddig mindig úgy tudtam (és a gyakorlatban is más boltokban is úgy láttam), hogy beütik a pénztárgépbe, a számlát kiállítják, a vevő nem kap pénztárgépnyugtát, ő számlát kap, a nyugta pedig hozzá van tűzve a számla könyvelési példányához. Ebből tudjuk, hogy azt már nem kell könyvelni, mert benne van a napi zárásban.
És a kp.készlet is így egyezik a gép zárójával. Eddig úgy tudtam, hogy ez így helyes. Tévedek?
Amit te írsz, Madora, az szerintem az az eset, ha nem kötelező - és így nincs is - pénztárgép, ezért vagy nyugta, vagy számla. Vagy-vagy.
Üdv: Böbe
Böbe! Igazad van. Az az áfa hivatkoás, amit feltettem arra az esetre vonatkozhat, amikor a pénztárgéppel állítják ki az egyszerűsített számlát. Olyankor természetesen nyincs nyugta. Bemásolom azt az apeh tájékoztatót, amely még 2oo6-ban került kiadásra. Abból egyértelműen kiderül, hogy a kp.számlát a beütött nyugta mellé kell csatolni.
Pénztárgép-használati kötelezettség
2006.12.06.
A számla, egyszerűsített számla és nyugta adóigazgatási azonosításáról, valamint a nyugta adását biztosító pénztárgép és taxaméter alkalmazásáról szóló 24/1995. (XI. 22.) PM rendelet 1. sz. melléklete I. részének c) pontja alapján csak pénztárgéppel, vagy taxaméterrel tehetnek eleget nyugtaadási kötelezettségüknek az üzletek működéséről és a belkereskedelmi tevékenység folytatásának feltételeiről szóló 4/1997. (I. 22.) Korm. rendelet 1. sz. mellékletében szereplő üzletek. A szolgáltatások körében a hivatkozott jogszabály mellékletében nevesített szolgáltató tevékenységen kívüli más szolgáltató tevékenységekhez nem kötődik kötelező pénztárgéphasználat, ezért azok az adóalanyok, akik az üzlethelyiségben kizárólag olyan tevékenységet végeznek, amelyek nem szerepelnek a rendelet mellékletében felsorolt szolgáltatások között, nem kötelesek az üzletükben pénztárgépet üzemeltetni (saját elhatározásuk alapján pénztárgép használatára és így gépi nyugta kibocsátásra azonban ők is jogosultak). Ez alapján például nem kell gépi nyugtát adnia egyebek mellett a fodrásznak, kozmetikusnak, a manikűr, pedikűr, stb. tevékenységet végzőknek.
A szóban forgó adóalanyok, ha nem üzemeltetnek pénztárgépet, főszabály szerint bizonylat kiállítási kötelezettségüknek nyomdai úton előállított nyugta adásával tesznek eleget, kivéve azokat az adóalanyokat, akiket/amelyeket az adóhatóság az áfa törvény 73. § (1) bek. alapján a nyugtaadás alól – indokolt kérelmére - mentesített. Az áfa törvény 43. § (1) bekezdésének b) pontja alapján a vevő kérésére a nyomdai úton előállított nyugtát kibocsátók is kötelesek egyszerűsített számlát (illetve e helyett, saját döntésük alapján számlát) kibocsátani, ez esetben nyugta kibocsátására azonban nem kötelezettek. Ha azonban pénztárgépet üzemeltetnek, akkor a számlával bizonylatolt összeget is be kell ütniük a pénztárgépbe, de ekkor a pénztárgépi nyugtát nem kell a vevő részére kiadni, hanem azt az egyszerűsített számla (számla) tőpéldányához kell csatolni.
Amennyiben a szolgáltatásról számla kerül kibocsátásra, akkor azon szükséges a vevő nevének, címének a feltüntetése, ezen adatok nélkül ugyanis a kiállított bizonylat nem felel meg a számlára vonatkozó jogszabályi követelményeknek.
Ha azonban például egy fodrászati tevékenységet végző az üzletben egyéb, a 4/1997. (I. 22.) Korm.rendelet 1. sz. mellékletében szereplő üzleti, kereskedelmi tevékenységet is folytat (pl. ékszert, bizsut, hajápoló termékeket is árusít), akkor ezen egyéb tevékenysége tekintetében gépi nyugtaadására kötelezett, de a fodrászati tevékenységére a gépi nyugtaadási kötelezettség ekkor sem vonatkozik.
(PM Forgalmi adók, vám és jövedéki főosztály 17.043/1/2006. -APEH Adójogi főosztály 8990428356/2006.)
Az én vállalkozóim is mindig beütik a gépbe a kp-s számlát is (a 2. pld-hoz tűzik a nyugtát). Júliusban, akinek nem volt beállítva a gépen a 25% Áfa, az nyugtát adhatott ki, de utólag be kellett rögzíteni a pénztárgépbe is. Csak az utalásos számlát nem kell beütni, mert elvileg az is előfordul, de nem kp-vel fizet. Nem jó megoldás, ha nem üti be a készpénzes számlát, mert szabálytalan.
K.Judit
Sziasztok!
Köszönöm a válaszokat!
Ha ez a cég áru kiszállítással is foglalkozik, és ott ad kp-s számlát, az áru ellenértékéről bevételi pénztárbizonylatot készít az elegendő?
Köszönöm
Üdv Zsuzsa
Szia Zsuzsa!
Ha kp. számlát ad, akkor a bevételi bizonylat sem szükséges. De ha a vállalkozás pénzkezelési (vagy egyéb) szabályzatában az van, hogy használ bevét.bizonylatokat, akkor elegendő, ha azt készít.
Üdv: Böbe
Tehát ha a bolton kívül értékesít nem kell a pénztárgépbe beütni a bevételt, a kp.-s számlákat le lehet rögzíteni a könyvelésbe?
Üdv. Zsuzsa
Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 64 vendég