Adófórum

Adózási és számviteli információk

Hány % késedelmi kamat jár?Kártérités is kérhetõ?

Tb, munkaügy, bérterhek

Hány % késedelmi kamat jár?Kártérités is kérhetõ?

HozzászólásSzerző: Unicumi » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

4 évig rosszul számolták ki a nyugdijam összegét.Ezt a Nyugdijfolyósitó el is ismerte, azzal, hogy kamatok is járnak az elmaradt összeg után. Tavaly aug.-ban és szept.elején három részletben megkaptam az elmaradt nyugdijjárandóságomat, ezt követõen négy alkalommal kellett irnom és kérnem a Nyugdijfolyósitótól, hogy a kamatokat is kapjam meg, aminek csak idén márciusban tettek eleget, úgy hogy egy bizonyos összeget átutaltak a folyószámlámra (de semmi irásbeli  elszámolást az elmaradt kamatok után nem kaptam, igy azt sem tudom, hogy mennyi járt volna). Kérdésem, hogy hány % a késedelmi kamat? Addig amig "kérleltem" a Nyugdijintézetet, hogy a kamatokat is fizesse meg (2008.aug.2009.márc.-ig 7 hónap telt el mire utaltak egy összeget, és ha nem kérem, akkor "lenyelik" vagy valaki megkapja prémiumként?) arra a plussz 7 hónapra nem jár kamat? Kártéritést nem kérhetek ezért az egész hercehurcáért? Köszönettel: Unicumi 
Unicumi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

Hány % késedelmi kamat jár?Kártérités is kérhetõ?

HozzászólásSzerző: madora100 » kedd okt. 06, 2009 10:01 am

12) Késedelmi kamatot kell fizetnie a nyugdíjfolyósító szervnek, ha a nyugdíjadat helytelen összegben utalta ki. A különbözet után A késedelmi kamat naptári napokra számított mértéke a felszámításkori jegybanki alapkamat kétszeresének 365-öd része. 
A nyugdíjfolyósítóhoz írjál egy levelet, amelyben kéred a késedelmi kamat kiszámításának részletezőjét. Ezt kötelesek számodra kiadni.                    

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Hány % késedelmi kamat jár?Kártérités is kérhetõ?

HozzászólásSzerző: Unicumi » szer. okt. 07, 2009 10:48 am

Köszi madora a választ, de még mindig nem értem, vagy nem pontosan tettem fel a kérdést: a rendes kamaton felül minden egyes napra - 4 évre visszamenõleg - külön számitják ki a késedelmi kamatot is? A különbözeti összeg kifizetése és a kifizetetet "kamat" között eltelt 7 hónapra nem jár semmi?Kártérités sem jár?Üdv.Unicumi
Unicumi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

Hány % késedelmi kamat jár?Kártérités is kérhetõ?

HozzászólásSzerző: madora100 » szer. okt. 07, 2009 1:12 pm

Azért írtam, hogy kérjél részletező listát, hogy milyen időszakra kaptad meg a kamatot. A kamatot arra az időre kellett kapnod, amikortól jogos lett volna a különbözet  kifizetése, egészen a  kifizetés napjáig. A nyugdíjat havonta kapod, így külön-külön kellett a késedelmesen teljesített napokat figyelembe vennie a folyósító szervnek. A kamatot nem a különbözeti nyugdíj kifizetésének időpontjában kaptad meg, hanem 7 hónappal később. Ha az általános szabályokból indulok ki, akkor a nyugdíjfolyósító szerv által folyósított kamat mértéke megegyezik a késedelmi pótlék mértékével. Tudvalevő, hogy a késedelmi pótlék után késedelmi pótlékot nem lehet felszámítani, így visszafelé is igaznak kell lennie a szabályozásnak. Késedelmesen folyósított kamatra sem lehet kamatot felszámítani. Ha tudod bizonyítani, hogy a folyósított kamaton felül károd keletkezett a helytelen nyugdíjösszeg folyósítás kapcsán, akkor lehet esetlegesen kárigényed. De ennek bizonyítására azt hiszem nem érdemes vállalkozni.

Egyébként a folyósított kamaton felül nem kapsz külön késedelmi kamatot is.

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Hány % késedelmi kamat jár?Kártérités is kérhetõ?

HozzászólásSzerző: szaboicus » csüt. okt. 08, 2009 2:33 pm

Szia! 
Véleményem szerint, ilyen esetben  Határozat-ot kellet volna kiadniuk.
Amiben az eltérést részletezni kellett volna=
- az évenkénti emelésekkel növelt nydíj számítást,
- és az erre járó kkamatokat, 
- ezek kifizetésének időpontját(||még az akkori 13 havi nydíjak különbözetét is).
Ezen kívül  az "újonnan" megállapított nydíj havi (emelt)összegét is  200x.-hó,nap- időponttól.
Addig nem hagynám amíg ezt a határozatot meg nem kapom.
Üdv:Icus
szaboicus
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Hány % késedelmi kamat jár?Kártérités is kérhetõ?

HozzászólásSzerző: Unicumi » pén. okt. 09, 2009 5:41 am

SZIA Icus!

 

Köszönöm Neked is a választ, de most az utolsó részben irtakat nem értem (" ujonnan megállapitott nydij havi (emelt) összegét is 200x.-hó,nap idõponttól), na ez a 200x.-hó,nap idõpont nem tiszta nekem. Egyébként kérni fogom akkor ezt a határozatot, de nem "utasithatják el" azzal, hogy mért most kérem? Igaz, ha 7 hónapig kellett kérnem, hogy a kamatokat is fizessék meg (ha nem kérem, akkor a Nyugdijintézet "magától" nem is utalja ki?), akkor talán utólag is kiadják a határozatot, mindegy hogy mennyi idõ telt el.Kicsit nehezen értem ezeket a számszaki dolgokat, igy elég bénának tünhwetek.Üdv:Unicumi  

Unicumi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

Hány % késedelmi kamat jár?Kártérités is kérhetõ?

HozzászólásSzerző: szedlacsek » pén. okt. 09, 2009 6:09 am

Határozatuknak mindenképpen kell lennie. Anélkül ugyanis nem utalhattak volna ki egy fillért sem.
szedlacsek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Hány % késedelmi kamat jár?Kártérités is kérhetõ?

HozzászólásSzerző: szaboicus » pén. okt. 09, 2009 2:27 pm

Szia Unicumi! 
A nydíjad számítását javítani kellett,amiben minden évben az évenkénti emelést bele kellett számítaniuk( a 13.havit is emelten kellett volna megkapnod). 
A következő évben már az előző évben emelt összegre jön az emelés, és így tovább  egészen a 4.-k évig.
A 4.-k év után az így megállapított nydíj összegére írtam az idézetet,hogy
(" ujonnan megállapitott nydij havi (emelt) összegét is 200x.-hó,nap idõponttól), na ez a 200x.-hó,nap)
itt csak az a lényeg, hogy javított összegű nydíjat kapsz,amit csak "Határozat"-tal kellett volna megkapnod, indoklással,év,hó,nap-tól a havi nydíjad x-Ft lesz!!!.
||Külön  bontásban a késedelmi kamatok összege,
A Határozatot meg kellett küldeniük!(Kötelesek hiteles másolatot adni).
Az lehetséges, hogy más címére(ilyen már volt a borítékban idegen nevű határozat volt)küldték ki.
A nydíj számítása nekünk is bonyolult,de a Nyugdíj-folyósítónak(NYUFIG)van erre programja.
Az más kérdés hogy hogyan használják fel, és mennyire segítőkész az ügyintéző.
Kérd ki a határozatot=az alapvető jogod így is sérült, mert,ha vmit nem jól számoltak,azt nem is tudtad ellenőrizni,és esetleg kifogásolni.
Üdv:Icus
szaboicus
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Hány % késedelmi kamat jár?Kártérités is kérhetõ?

HozzászólásSzerző: szaboicus » pén. okt. 09, 2009 2:35 pm

Teljesen igazad van, viszont az lehetséges, hogy más címére(ilyen már volt a borítékban idegen nevű határozat volt)küldték ki.

Ilyenkor aki megkapja és nem küldi vissza a NYUFIG-nak, akkor a határozat kézbesítettnek minősül.

 

Üdv:Icus

szaboicus
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Hány % késedelmi kamat jár?Kártérités is kérhetõ?

HozzászólásSzerző: szedlacsek » hétf. okt. 12, 2009 5:57 am

De Te ilyenkor megdöntheted a kézbesítési vélelmet! Te, mint tényleges kötelezett ugyanis nem kaptál semmit.
szedlacsek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Következő

Vissza: Tb, munkaügy, bérterhek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég