Szia! Ez már valóban jogi kérdés..., hiszen a férjed vette át a szállítólevéllel a terméket, amit a "kedves ismerősének" odaadott..(vélhetően) a férjedet pedig kiszolgálták, mert korábban is kapcsolatban állt a szállítóval...
A kedves ismerős akkor járt volna el becsületesen, ha már így jutott a termékhez, hogy nem hozza kellemetlen helyzetbe a férjedet, - akit az ismeretség kapcsán így jól behúzott a csőbe - és kifizette volna a termék árát.. ráaaásul az áprilisban kapott termékért csak december közepén kellett volna neki fizetni..
Az egy dolog, hogy a szállító az általad hivatkozott számlán a teljesítési dátumot hibásan szerepeltette, hiszen a teljesítés időpontja, az 2007.04.19. volt valójában és a szállítónak ekkor keletkezett valójában ÁFA fizetési kötelezettsége és nem pedig 11.06-án.... ez azonban szerintem még nem jelenti azt, hogy a vevőnek a termék ellenértékét ne kellene kifizetni..
Azt az apróságot nem írtad, hogy a szállítólevélen ki szerepelt, mint vevő?? A férjed, vagy pedig a kedves ismerőse (név, cím), aki a férjedet ezek szerint átverte...
A szállítónak igaza van: valakinek fizetnie kell... Ha vevő (a kedves ismerősötök) nem ismeri el a vásárlást, (való igaz, hogy a vevő kitalálhatja, hogy ő még csak nem is ismeri a szállítólevélen szereplő férjedet, aki a terméket átvette, gondolom semmilyen írás nem született köztük: meghatalmazás, stb..) akkor a férjednek, aki majd elintézi az ismerősével.., vagy most már esetleg majd a bíróság kimondja, hogy ki tartozik és mi mindennel...
A 2007. dec.31-ig hatályos ÁFA törvény nem rendelkezett úgy a számlakibocsátási határidőről, mint az új ÁFA törvény, az elévülés pedig pedig jóval több, mint egy év, tehát ezen az alapon szerintem azt, hogy a férjed, vagy a kedves ismerőse tartozik ezzel az összeggel a szállítónak -- nem támadható, hiszen egyik sem fizetett a szállítónak, a szállító pedig tudja igazolni, hogy a férjed vette át, akivel korábban is kapcsolatban állt már a szállító...
Az új FA tv. már rendelkezik a számla kiállítási határidőről......, de aki kapja a számlát, az nem emelhet kifogást a számla ellen csak azért, mert esetleg a számlakibocsátó több, mint 15 nappal később állította ki a számlát..
Ráadásul, ha ez egy peresített követelése a szállítónak, akkor valószínűleg már érvénytelenítette ezt a számlát és majd a bírósági döntés jogerőre emelkedésének napjával, mint teljesítési időponttal fogja kibocsátani a számlát erről a peresített követelésről..
A Ptk-ból a követelés elévüléséről
Az elévülés
324. § (1) A követelések öt év alatt elévülnek, ha jogszabály másként nem rendelkezik.
(2) A főkövetelés elévülésével az attól függő mellékkövetelések is elévülnek. A főköveteléstől független mellékkövetelések elévülése a főkövetelést nem érinti.
(3) A követelés elévülése az azt biztosító kézizálogból való kielégítést nem akadályozza.325. § (1) Az elévült követelést bírósági úton érvényesíteni nem lehet.
(2) A felek rövidebb elévülési határidőben is megállapodhatnak; a megállapodás csak írásban érvényes. Az egy évnél rövidebb elévülési határidőt a felek írásban legfeljebb egy évre meghosszabbíthatják, egyébként az elévülési határidők meghosszabbítására irányuló megállapodás semmis.326. § (1) Az elévülés akkor kezdődik, amikor a követelés esedékessé vált.
(2) Ha a követelést a jogosult menthető okból nem tudja érvényesíteni, az akadály megszűnésétől számított egy éven belül - egyéves vagy ennél rövidebb elévülési idő esetében pedig három hónapon belül - a követelés akkor is érvényesíthető, ha az elévülési idő már eltelt, vagy abból egy évnél, illetőleg három hónapnál kevesebb van hátra. Ezt a rendelkezést kell alkalmazni akkor is, ha a jogosult a lejárat után a teljesítésre halasztást adott.327. § (1) A követelés teljesítésére irányuló írásbeli felszólítás, a követelés bírósági úton való érvényesítése, továbbá megegyezéssel való módosítása - ideértve az egyezséget is -, végül a tartozásnak a kötelezett részéről való elismerése megszakítja az elévülést.
(2) Az elévülés megszakadása, illetőleg az elévülést megszakító eljárás jogerős befejezése után az elévülés újból megkezdődik.
(3) Ha az elévülést megszakító eljárás során végrehajtható határozatot hoztak, az elévülést csak a végrehajtási cselekmények szakítják meg.
-------------------------------
Nem vagyok jogász, de szerintem a szállítónak ez a követelése nem évült el, a számlakiállítási hiba okán (hibás teljesítési időpont ..) a szállító követelését nem lehet jogosultalan követelésnek tekinteni... Azt, hogy a végén a férjed fog fizetni és majd ő perelheti a kedves ismerősét az összegért, vagy betudja bizonyítani a szállítóval kapcsolatos peres eljárásban, hogy neki meghatalmazása volt az ismerősétől (vevőtől) az áruátvételére és a tényleges vevő az az ismerőse és közvetlenül ez az ismerős köteles fizetni a szállítónak.. abban nem alkotnék véleményt..
Üdv.