Adófórum

Adózási és számviteli információk

selejt, készlet

Egyéni vállalkozók

selejt, készlet

HozzászólásSzerző: csirip » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok! Tavaly év végén lett ev valaki. Tavaly csak beszerzése volt, nem tudott nyitni csak januárban. Tehát tavalyi leltára nem gond...Most viszont bezárna, mert nem megy a bolt. A termékek egy része sajnos lejárt, tehát le kell selejtezni..Ezt hogyan tehetem meg? A pénztárkönyvben hol jelzem? Ipa bevallásnál? És a maradék készletet egy összegért eladja. Van egy leltáram, ahol a termékeket eladási áron felvették. Ez x ft. A vevő ad az egészért y ftot (kb. a felét). Ok, bevétel amit kifizetnek érte, és nyilván vesztesége lesz, De ezt is iparűzési adónál hogy jelezzem? Gondolom ott valahogy kell elábét számolni?köszi ha segítetek
csirip
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

selejt, készlet

HozzászólásSzerző: szedlacsek » vas. szept. 06, 2009 9:42 am

A tavalyi beszerzéseit nem számoltad el költségként?
szedlacsek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

selejt, készlet

HozzászólásSzerző: csirip » vas. szept. 06, 2009 9:51 am

Szia!

De igen! A teljes árúkészlete költség volt. Ipánál meg, mivel semmi bevétel nem volt, igyis- úgyis nulla lett az ipája...Most azonban más a helyzet.....Én úgy tudom, hogy mivel pénzforgalmi szemlélet van, a pénztárkönyvbe írod a beszerzést (anyag, göngyöleg rublika) értékesítést értelemszerűen a helyére. VISZONT! Iparűzési adónál úgy tudom, máshogyan kell számolni, mivel  ott elábét tudsz levonni....  Ha belegondolok, hogy tavaly egy csomó ktge volt, ipa igy semmi, idén viszont (ha jól ment volna a bolt) akkor egy rahedli bevétele, amiből levonandó nem lett volna (tegyük fel, hogy nem vett idén árút) Azaz, egy csomó nyeresége lett volna...Persze szja bevallásban az előző évi veszteséget betudhatom, de ipánál mi a helyzet????? Ezért gondolkodtam el...

 

csirip
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

selejt, készlet

HozzászólásSzerző: szedlacsek » vas. szept. 06, 2009 10:13 am

Nem tudom, ilyen esetem még nem volt...
szedlacsek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

selejt, készlet

HozzászólásSzerző: csirip » vas. szept. 06, 2009 10:17 am

Volt valakinek ilyen esete?
csirip
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

selejt, készlet

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » vas. szept. 06, 2009 10:32 am

Szia Csirip!

Ipa-nál elábé számítása(EV esetére!):

NYITÓ készlet

|| pénzügyileg rendezett beszerzések

- ZÁRÓ készlet

Tehát a tavalyi ELÁBÉ-d IPA tekintetében=O, mert nyitód nem volt, hozzájön az az évi beszerzés, és levonod a záróleltár értékét (ami feltételezem megegyezett az összes árubeszerzéssel, mivel egy fillér értékesítés sem volt, habár selejt ettől függetlenül lehetett)

Lehet selejtezni, ezt a pénztárkönyvben nem rögzítjük, a leltárkészlet értékét befolyásolja.

5. számú melléklet az 1995. évi CXVII. törvényhez

10. Selejtezési nyilvántartás

A magánszemély az 50 ezer forintot meg nem haladó készlet selejtezéséről jegyzőkönyv helyett nyilvántartást vezet.

A nyilvántartás tartalmazza:

- a selejtezés időpontját,

- a készlet megnevezését,

- a selejtezés okát,

- a kiselejtezett készlet mennyiségét és szokásos piaci értékét.

 

 

13. Leltár

 

III. SELEJTEZÉS

A tárgyi eszköz, a nem anyagi jószág és az 50 ezer forint beszerzési értéket meghaladó készlet selejtezéséről jegyzőkönyvet kell felvenni, amelyben le kell írni a selejtezés okát. A selejtezési eljárás során meg nem semmisített eszközt eltávolíthatatlan azonosító jellel kell ellátni.

 

Az szja-ban:tavaly volt egy jelentős veszteség, mert elszámoltad az árubeszerzést költségként. Az idén értékesíti, de ezzel szemben nem lesz árubesz. költsége, hanem a tavalyi elhatárolt veszteség fogja csökkenteni az eredményt.

 

Bocs, de végig alűhúzza, és nem tudom kiiktatni!

 

Üdv:Nelly

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

selejt, készlet

HozzászólásSzerző: csirip » vas. szept. 06, 2009 11:04 am

Szia!

Köszi a segítséget..))) Szóval számokkal nézve: volt 100 beszerzése 2008-ban. Értékesítés nulla. Elábé: 100. Idén: Nyitó 100. Beszerzés: 30. És mivel bezárja a boltot mert nem megy és eladja a teljes készletet 25 ért. 100+50-0= 150. ??? Jól számoltam?

csirip
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

selejt, készlet

HozzászólásSzerző: csirip » vas. szept. 06, 2009 11:05 am

Bocs rosszul írtam: 100+30-0= 130
csirip
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

selejt, készlet

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » vas. szept. 06, 2009 11:15 am

A tavalyi elábéd az nulla! A záró készlet értékét le kell vonni (-100).

Az idei szerintem stimmel.

Egy ellenőrzésre azért készülj fel, megkérdezik majd miért ennyire áron alul adta el a termékeket!

Csak egy dolgot nem értek, de ez csak magánvélemény. Egyáltalán nem volt idén bevétele, csak a készletkiárusításból?

Üdv.Nelly

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

selejt, készlet

HozzászólásSzerző: csirip » vas. szept. 06, 2009 11:26 am

Hát alig....Ez egy bio-reform bolt volt, és elég rossz helyen...Szóval volt olyan hét hogy kb. 10 e ft volt a bevétel...De akadt hogy ennyi sem...Tehát tényleg elég kevés. De ezzel nem akartam bonyolítani a dolgot..:))) Nagyon köszi a segítséget!!! És mivel bio joghurt, bio szalámi stb. árult, egy részük megromlott, amire vevőt talált a másik része is nem sokáig tartható el, ezért adta el nagyon olcsón...
csirip
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Következő

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 12 vendég

cron