Adófórum

Adózási és számviteli információk

A vállalkozás visszaadása passzív táppénz előtt?

Egyéni vállalkozók

A vállalkozás visszaadása passzív táppénz előtt?

HozzászólásSzerző: nagy.andrea2 » kedd júl. 28, 2009 9:13 am

Sziasztok!

 

Teljesen egyetértek Zsuzsával, ő a TB-s kérdésekben egyébként is ritkán téved, ha egyáltalán :))

A munkaviszony megszűnik 07.31-én, mert a munkáltató felmondott. Vélhetően már a felmondási idejét tölti a kérdező. Azért nem jár neki táppénz, mert a felmondási időre járó bért megkapja, ill. lehet még betegszabin is, amit szintén a munkáltató fizet (ha van még az éves keretből).

De attól még a keresőképtelenség kezdő időpontja lehet 07.31. vagy előtte!! Csak nem jár még neki táppénz, mert... de ez két külön dolog.

Ha elmegy még a héten orvoshoz, akkor a régi szabályok alapján fogják megállapítani a táppénzét, mert a változás a 2007.07.31-ét követően (tehát aug. 1-től) bekövetkezett keresőképtelenség esetére vonatkozik. Ez független attól, hogy jár-e neki táppénz 08.01. előtt vagy sem.

 

És mivel egyéni vállakozó is, ezért a munkaviszony megszűnését követő naptól (azaz aug. 1-től) főállású egyéni vállakozónak minősül. Így szó sem lehet "passzív" táppénzről! De jobban is járna a kérdező, ha nem adná még vissza az ev. igazolványát, mert így nem 45 napig lehet "p" táppénzen, hanem max 1 évig "aktív" táppénzen.

 

Üdv. Andi

 

 

 

 

nagy.andrea2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

A vállalkozás visszaadása passzív táppénz előtt?

HozzászólásSzerző: kaloczy » kedd júl. 28, 2009 9:31 am

Nem bántottál meg semmivel, csak éppen szabin vagyok, és itt ugrál körülettem a kisunoka :-))) Most is eddig tartott a türelme, mennem kell Vele memória-játékot játszani :-))

Zsuzsa

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

A vállalkozás visszaadása passzív táppénz előtt?

HozzászólásSzerző: szaboicus » kedd júl. 28, 2009 9:32 am

Sziasztok!

Biztosan velem van a baj,vmit nagyon rosszul olvasok!, olvastok?

A Zsuzsa tudását nem kérdőjelezem meg.

Csak szeretnék választ kapni arra, hogyan kap(hat) vállalkozóként aktív táppénzt a volt munkátató jövedelemigazolása alapján?

Szerintem két különböző nyomtatvány.

Légyszi világosítsatok fel, esetleg ha kérhetem törvényi alátámasztással, ha lehet.

Nagyon köszönöm előre is.

Üdv:Icus

 

 

szaboicus
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

A vállalkozás visszaadása passzív táppénz előtt?

HozzászólásSzerző: szaboicus » kedd júl. 28, 2009 9:41 am

Szia Zsuzsa!

Köszi a válaszod.

Kívánok számodra és családodnak,Jó pihenést,unokázást, és még számos dolgot amit szeretnél. 

Ha majd lesz 1 kis időd várom válaszod.

Üdv:Icus.

szaboicus
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

A vállalkozás visszaadása passzív táppénz előtt?

HozzászólásSzerző: zenész » kedd júl. 28, 2009 10:44 am

Kedves Andi!

Határozott idejű munkaszrződésem jár le júl.31-én. (Hosszú annak a története, hogy miért kellett aláírnunk ilyen szerződést...) Valószínűleg betegszabin leszek tehát júl. 31-ig, azután pedig főállású vállakozóként táppénzen. (Persze, csak, ha az orvos is így akarja!) Szükségem van most 1-2 hónapra, hogy kialakítsam a jövőmet. A jövőmhöz meg remélhetőleg szükség lesz az egyéni vállalkozásomra, így aztán el is dőlt a kérdés, szó sem lehet passzív táppénzről, mert párhuzamosan a főállású egyéni vállalkozással nem működik! Még egyszer köszönöm mindenki segítségét!!!

zenész
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

A vállalkozás visszaadása passzív táppénz előtt?

HozzászólásSzerző: kaloczy » kedd júl. 28, 2009 2:57 pm

Icus!

Az tiszta, ugye, hogy ha a munkaviszony megszűnik, akkor az addigi "másodállásos" egyéni vállalkozása főállássá lép elő? Biztosítottsága folyamatos, még egy nap megszakítás sincs benne. És pont azért, mivel van aktuális biztosítottsága, szó sem lehet arról, hogy passzív táppénzt kapjon. Passzív táppénzre ugyanis csak az jogosult, akinek megszűnt a biztosítottsága. Neki nem szűnt meg, pusztán egyik jogviszonyának helyébe egy másik lépett.

És hogy miért kapja a volt munkáltató jövedelem-igazolása alapján a táppénzt? Pont azért, mert a biztosítottsága folyamatos, nem volt benne megszakítás, így a normál táppénz-számfejtési szabályok szerint az előző évi átlagkeresete lesz majd a mostani táppénzének alapja. Lehet, hogy fura, de így kell lennie. Mondjuk ha pusztán munkahelyet váltana, akkor is ez lenne a helyzet: az előző munkahelyen elért keresete alapján kapja idén a táppénzt. Ezzel ugye egyetértesz? Namost ugyanez a helyzet ebben az esetben is, csak itt nem munkahelyről munkahelyre megy, hanem munkahelyről egyéni vállalkozóra vált.

Jogszabályi hely külön erre nincs, mert az alapvető táppénz-megállapítási szabályok vonatkoznak erre is. Akkor kéne rá külön passzus, ha a normál esettől eltérően kéne kezelni.

És ami a két különböző nyomtatványt illeti: igen, azok eltérőek. Neki - vagy a könyvelőjének - most az "igénybejelentést" kell beadni, ami az egyéni vállalkozókra vonatkozik. És abban fel kell tüntetni az előző jogviszonyokat is. Namost ennek következtében be fogják kérni a Tb-kiskönyvét, meg az előző munkáltató által kiadott Igazolást az eb-alapot képező jövedelmekről, és ezek alapján fogják számfejteni a táppénzét.

Így már kerek?

Zsuzsa

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

A vállalkozás visszaadása passzív táppénz előtt?

HozzászólásSzerző: szaboicus » kedd júl. 28, 2009 6:12 pm

Szia Zsuzsa!

Teljesen.Ez így tökéletesen érhető.

Ma megint sokat tanultam.

Nagyon köszönöm.:-DDD.

További jó pihenést kívnánok.

Üdv:Icus

 

szaboicus
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

A vállalkozás visszaadása passzív táppénz előtt?

HozzászólásSzerző: zenész » szer. júl. 29, 2009 2:09 am

Kedves Zsuzsa!

Sikerült végre bejelölni, hogy elfogadom a válaszod, és a gép ki is írta! Nagyon köszönöm a segítséget! Tegnap beszéltem a (volt) munkahelyemen a tb-sel, aki  ragaszkodik ahhoz, hogy főállású egyéni vállalkozási biztosítási  jogviszony csak akkortól keletkezik miután járulékot fizettem, mint vállalkozó. Szerinte, mivel még a munkviszony ideje alatt megyek betegszabira, a megszűnt biztosítás alapján igénybe vehetem a passzív táppénzt, persze aug. 1-től be kell jelentkezzek főállású vállalkozónak, de ez a bejelentkzés nem hoz létre még biztosítási jogviszonyt, mert a betegség miatt nem fizetek járulékot. Kérlek szépen, írj erre valamit mielőbb, mert ma délelőttös az orvos, 8-11-ig rendel, és ma mindenképp el kell mennem hozzá! Előre is köszönöm! 

zenész
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

A vállalkozás visszaadása passzív táppénz előtt?

HozzászólásSzerző: kaloczy » szer. júl. 29, 2009 2:44 am

Ne foglalkozz azzal, hogy mit mond a munkahelyed. A táppénzes papírt úgysem Ők fogják beadni, hanem majd Te, illetve a könyvelőd. Nyugodtan írasd ki magad táppénzre.

Ami nagyon fontos: időben, lehetőleg már holnap intézd el az APEH felé az átjelentést, hogy most már főállású egyéni vállalkozó vagy. 09T1041-es nyomtatványon.

Zsuzsa

 

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

A vállalkozás visszaadása passzív táppénz előtt?

HozzászólásSzerző: zenész » szer. júl. 29, 2009 3:05 am

Még egyszer köszönöm a segítséget!!!
zenész
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Előző

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég