Szia! Ezek szerint devizaeladási árfolyamot kell alkalmaznod a devizás számla ÁFA forint összegének feltüntetéséhez és nyilván az ÁFA analitikában való szerepeltetéséhez, mivel nem kérted az APEH-tól az MNB l lehetőséget..
Arról nem írsz, hogy egyébként a cég számviteli politikájában mi szerepel devizás tételek értékelése kapcsán .. ( esetleg MNB, vagy választott bank középárfolyama, stb..) az is igaz, hogy ez független attól, hogy a devizában kiállított számlán az ÁFA összegét, miként kell Ft-ban meghatározni, ugyanakkor írsz arról, hogy a pénz vagy a HUF számlára, vagy devizaszámlára folyik be és a akkor mi van.. na ez utóbbiak elszámolásához,m valamint magának a számlának a könyveléséhez már köze van a számviteli politika szerint alkalmazott árfolyamnak..
Véleményem szerint:
Az, hogy a devizás előleg számládon a fizetendő ÁFÁ-t Ft-ban is szerepeltetni kell az ÁFA tv.-nek megfelelően és ezek szerint nálatok v. választott bank devizaeladási árfolyamán, attól magát a számlát a számviteli politikában meghatározott árfolyam alkalmazásával kell könyvelni, nyilván a fizetendő ÁFA összegnek a fizetendő ÁFA főkönyviszámlán az ÁFA tv-nek megfelelő összegben kell megjelenni (tehát már a számla könyvelésénél is adódhat "árfolyam különbözet" az ÁFA összegnél. /Ezt a kavarást el lehetett kerülni azzal, ha az adott vállalkozó a számviteli politikája szerint ugyanazt az árfolyam fajtát alkalmazza, mint amit ÁFA szempontjából alkalmaznia kell: MNB, vagy eladási figyelembe véve az eladási alkalmazása esetén a számviteli törvény egyéb vonatkozó rendelkezéseit is/
A számviteli tv-ből:
60. § (1) A valutapénztárba bekerülő valutakészletet, a devizaszámlára kerülő devizát, a külföldi pénzértékre szóló követelést, befektetett pénzügyi eszközt, értékpapírt, illetve kötelezettséget a bekerülés napjára, illetve a szerződés szerinti teljesítés napjára vonatkozó - a (4)-(6) bekezdés szerinti - devizaárfolyamon átszámított forintértéken kell a könyvviteli nyilvántartásba felvenni, kivéve a forintért vásárolt valutát, devizát, amelyet a fizetett összegben kell felvenni, és amelynél a ténylegesen fizetett forint alapján kell a nyilvántartásba vételi árfolyamot meghatározni.
(4) A valutakészlet, a devizaszámlán lévő deviza, a külföldi pénzértékre szóló követelés, befektetett pénzügyi eszköz, értékpapír (együtt: külföldi pénzértékre szóló eszköz), illetve kötelezettség (1)-(2) bekezdés szerinti forintértékének meghatározásakor a valutát, a devizát - a választott - hitelintézet által meghirdetett devizavételi és devizaeladási árfolyamának átlagán, vagy a Magyar Nemzeti Bank által közzétett, hivatalos devizaárfolyamon kell forintra átszámítani.
(6) A külföldi pénzértékre szóló eszközök és kötelezettségek forintra történő átszámításánál a devizavételi és devizaeladási árfolyam átlaga helyett valamennyi külföldi pénzértékre szóló eszköz és kötelezettség egységesen értékelhető devizavételi vagy csak devizaeladási árfolyamon is - a (4) bekezdés szerinti értékeléstől eltérő értékelésből adódó különbözetnek a kiegészítő mellékletben történő bemutatása mellett -, ha a (4) bekezdés szerinti értékeléstől történő eltérésnek az eszközökre-forrásokra, illetve az eredményre gyakorolt hatása jelentős és emiatt a megbízható és valós összkép követelménye a (4) bekezdés szerint történő értékelés mellett nem teljesülne.
----------------------
Az adott előleg számla "pénzügyi teljesítésének" elszámolása attól függően, hogy a devizás számla értéke HUF számlára, vagy azonos devizanemű devizaszámlára érkezett más-más.
Ha Ft számlára érkezett a (teljes devizaösszeg) , akkor az előleg devizás számla nyilvántartási értéke (számviteli politika szerint számítottan) és befolyt FT összeg közötti különbözet pénzügyileg realizált "váltási/konvertálási" árfolyam különbözet.
Ha azonos nemű devizászámlára érkezett a deviza: akkor a számviteli politikádban meghatározott árfolyamon számolva teljesítődik le az előleg számla, melynél árfolyam különbözet nem keletkezik, mert az előleg számla teljesítés dátuma és deviza összege megegyezik a pénzügyi teljesítés dátumával és deviza összegével, és mindkettőt (maga a számla és a pénzügyi teljesítés is) a számviteli politikában meghatározott árfolyamon számítódik át Ft-ra.
--- Ha kizárólag az a kérdésed, hogy a számlán a Deviza összeg mellett az ÁFA Ft összegének feltüntetésére vonatkozik, akkor szerintem ebből a szempontból teljesen mindegy, hogy a HUF számlára, vagy a devizaszámlára érkezett be a pénz, és, hogy az adott pénzintézet éppen a konvertálásához milyen árfolyamon számolt ------- a kiállítandó számlán az ÁFA Ft összege - az MNB választás hiányában - a választott pénzintézet ügyletre vonatkozó napon (számla teljesítés időpontja,stb.) érvényes utolsó devizaeladási árfolyamán számított Ft összeg - az ÁFA tv. 80.§-a alapján.
-------------------------------------
Arra vonatkozóan, hogy a devizában számlán szerepeltetett ÁFA Ft összege és a könyvelésben elszámolandó (számv.politikában meghatározott árfolyam) árfolyam alkalmazásból eredő különbözet miként kezelendő, beteszek neked egy közölt álláspontot:
5/2008. Számviteli kérdés Ismereteim szerint az új áfatörvény 80. §-a szerint a devizában kiállított számlák esetében az általános forgalmi adót alapesetben a devizaeladási árfolyamon kell átszámítani forintra. Ez az árfolyam a számvitelben alkalmazott árfolyamtól mindenképpen el fog térni. Mi a teendő a keletkező különbözettel?
Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (a továbbiakban: új áfatörvény) 80. §-ának (2) bekezdése szerint a külföldi pénznemben kifejezett adóalap átszámításánál kétféle árfolyam lehetséges:
- a belföldön pénzváltási engedéllyel rendelkező hitelintézet devizában eladási árként jegyzett árfolyama vagy
- a Magyar Nemzeti Bank hivatalosan közzétett devizaárfolyama.
(Ez utóbbi árfolyam alkalmazása csak akkor lehetséges, ha erről a döntéséről a társaság az állami adóhatóságnak előzetes bejelentést tesz.)
A külföldi pénzértékre szóló ügyletek elszámolásánál a 2000. évi C. törvény (a továbbiakban: számviteli törvény) által megengedett árfolyamok közül csak az új áfatörvény szerinti hivatalos MNB-devizaárfolyam választása nem okoz eltérést az általános forgalmi adó elszámolt összegében. Ha a gazdálkodó nem az MNB hivatalosan közzétett árfolyamát választja akár a számviteli törvény, akár az új áfatörvény előírásai alapján, akkor az általános forgalmi adó könyvelésénél a számviteli törvény szerint adódó árfolyamérték és az új áfatörvény szerinti árfolyamérték közötti különbözetet árfolyam-különbözetnek kell tekinteni és ennek megfelelően elszámolni.
A könyvvitelben az áfabevallással való egyezőség biztosítása érdekében a 466. Előzetesen felszámított általános forgalmi adó, és a 467. Fizetendő általános forgalmi adó számlákra az új áfatörvény szerinti árfolyamon számított értéket kell rögzíteni, a számla alapján viszont a számviteli törvény szerinti választott árfolyamon számított értéket kell követelésként/kötelezettségként a megfelelő áfaelszámolási számlával szemben könyvelni, majd a kettő különbözetét árfolyamnyereségként (árfolyamveszteségként) kell a pénzügyi műveletek egyéb bevételei (illetve a pénzügyi műveletek egyéb ráfordításai) között kimutatni.
[2000. évi C. törvény 60. § (4)]
-------------
Nem tudom segít-e az eligazodásban.. Üdv.