Adófórum

Adózási és számviteli információk

Nagy értékű tárgyi eszköz beszerzés

Egyéni vállalkozók

Nagy értékű tárgyi eszköz beszerzés

HozzászólásSzerző: szokeandras » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok, érdeklődnék, hogy a nagy értékű tárgyi eszköz értékcsökkenését évente kell-e a pénztárkönyben lekönyvelni, vagy negyedévente, vagy havonta, ja és melyik oszlopba? Szerintetek a szoláriumgép hány %-os écs-vel számolható el? Előre is köszönöm, András
szokeandras
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Nagy értékű tárgyi eszköz beszerzés

HozzászólásSzerző: validitas » pén. júl. 10, 2009 6:51 am

Szia András!

Écs-t egyszeres könyvvitelben (pénztárkönyv, naplófőkönyv) egyáltalán nem könyvelünk, mert nem jár pénzmozgással. Csak az eszköz nyilvántartó kartonján vezetjük, számíthatod akár havonta is, de felesleges, mert költségként az éves écs az 53-as bevallásban jelenik meg, a pénztárkönyvben nem.

A szoláriumgép VTSZ számát nem írod, így gondolom a 14,5%-os kulcs alá tartozik, de az SZJA-tv. 11.sz. melléklet II. fejezet 2. m) pontja szerint:

m) Az egyéni vállalkozó a 33 vagy a 14,5 százalékos norma alá besorolt, korábban még használatba nem vett tárgyi eszközökre, valamint a szellemi termékre, a kísérleti fejlesztés aktivált értékére 50 százalék értékcsökkenési leírást érvényesíthet.
  
Üdv: Böbe

 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Nagy értékű tárgyi eszköz beszerzés

HozzászólásSzerző: melcsi62 » pén. júl. 10, 2009 7:36 am

Szia!  Az egyéni vállalkozó kötelező nyilvántartása: alapnyilváltartásként ezek szerint pénztárkönyvet vezettek, viszont kiegészítő nyilvántartásként a tárgyieszközökről nyilvántartást kell vezetni, amin akár évente is számolhatjátok az écs-t, de célszerű negyedévente, a negyedévente fizetendő vállalkozói SZJA előleg miatt:

(13) Vállalkozói jövedelem szerinti adózást alkalmazó egyéni vállalkozó vállalkozói bevétele esetében az adóelőleg alapja az adóévben a negyedév végéig megszerzett összes vállalkozói bevétel alapján az erre egyébként irányadó rendelkezések szerint - így különösen az adóévben a negyedév végéig felmerült vállalkozói költségeket (a vállalkozói kivétet is ideértve), az értékcsökkenési leírás időarányos részét és az egyéni vállalkozói tevékenység révén keletkezett elhatárolt veszteséget figyelembe véve - meghatározott vállalkozói adóalap. A bevételt terhelő adóelőleg - az (5)-(7), (10)-(11) bekezdésben foglaltaktól eltérően - az így meghatározott adóelőleg-alap után számított vállalkozói személyi jövedelemadónak az a része, amely meghaladja.


----  Az écs (mérték, elszámolhatóság) szempontjából lényeges körülmény: hogy adott tárgyieszköz kizárólag üzeleti célú, vagy nem kizárólag..  

Kizárólag üzemi célt szolgálnak azok a tárgyi eszközök és nem anyagi javak, amelyeket a magánszemély önálló tevékenységével (tevékenységeivel) kapcsolatban használ, azokat más célra részben sem használja és üzleti nyilvántartásai ezt egyértelműen alátámasztják. Nem minősülhet kizárólag üzemi célt szolgáló tárgyi eszköznek a személygépkocsi.


Üdv.  
 

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am


Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 24 vendég

cron