Adófórum

Adózási és számviteli információk

folyamatos teljesítés esetén a fizetési határidő

Számlázás

folyamatos teljesítés esetén a fizetési határidő

HozzászólásSzerző: validitas » kedd jún. 30, 2009 6:31 am

Igen, az eurós utalások mindig hosszabb időt vesznek igénybe - nem tudom, miért. Belföldi ft-os utalások tapasztalataim szerint már másnap a jogosult számláján vannak, kivétel egy-két tak.szövetkezet.

 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

folyamatos teljesítés esetén a fizetési határidő

HozzászólásSzerző: zspotorke » kedd jún. 30, 2009 6:48 am

Kösz Böbe!

Akkor semmi nem változott - az információink helyesek, csak már máshol szabályozzák. Ebben sincs semmi rendkívüli sajnos, mert ember nincs már aki ezt követni tudja.. Miért jó ez - ők ott biztos tudják...

Amikor bevezették a Giro rendszert azt mondták, hogy hipp és hopp ott a pénz - igen úgy általában. Néha meg napokat van "valahol".

Üdv: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

folyamatos teljesítés esetén a fizetési határidő

HozzászólásSzerző: melcsi62 » kedd jún. 30, 2009 7:25 am

Sziasztok!  Ezt az MNB rendeletet én is néztem, de túlmentem rajta, amikor elolvastam, hogy kire terjed ki a hatálya, s nem találtam benne szállító-vevő kapcsolatot érintő pénzügyi teljesítettséget.. túlmentem rajta. 

Hatály

1. § E rendelet hatálya kiterjed

a) a hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló 1996. évi CXII. törvény (a továbbiakban: Hpt.) 3. §-a (1) bekezdésének d)-e) és m) pontjaiban meghatározott pénzügyi szolgáltatási tevékenységet végző szervezetekre, ideértve törvény vagy kormányrendelet eltérő rendelkezése hiányában a Magyar Nemzeti Bankot (a továbbiakban: MNB) és jogszabály eltérő rendelkezése hiányában a Magyar Államkincstárt (a továbbiakban: Kincstár),

b) törvény vagy kormányrendelet eltérő rendelkezése hiányában a tőkepiacról szóló 2001. évi CXX. törvény (a továbbiakban: Tpt.) 5. §-ának 102. pontja szerinti ügyfélszámla vezetésére jogosult szervezetre e rendelet 5. §-ának (1)-(2) bekezdései, 18-19. §-ai, 39. §-ának (2) bekezdése, 40. §-a, 42. §-ának (1) bekezdése és 43. §-a tekintetében megfelelően,

c) a postáról szóló 2003. évi CI. törvény (a továbbiakban: Pt.) 4. §-a (1) bekezdésének d) pontja szerinti postai készpénzátutalási tevékenységet, postai pénzforgalmi közvetítői tevékenységet és belföldi postautalvány-szolgáltatást (a továbbiakban együtt: postai pénzforgalmi szolgáltatás) végző szolgáltatóra (a továbbiakban: Posta),

d) az a)-c) pontokban megjelölt szolgáltatások igénybe vevőire (a továbbiakban: ügyfél).

Üdv.

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

folyamatos teljesítés esetén a fizetési határidő

HozzászólásSzerző: Oszi2 » kedd jún. 30, 2009 12:22 pm

A Ptk. szerint a vevőnek határidőben kell teljesítenie, tehát a fizetést akkor kell indítani. A felek ettől eltérően is megállapodhatnak, így történhet, hogy a pénznek a fizetési határidőben a számlán kell lennie.
Oszi2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

folyamatos teljesítés esetén a fizetési határidő

HozzászólásSzerző: zspotorke » kedd jún. 30, 2009 1:36 pm

Sziasztok!

Csak nem hagyott nyugodni ez a kérdés.  Ezt találtam és ez viszonylag friss infó. Igaz nem a kérdésről szól, de benne van a válasz, (kivastagítottam)

Pénz átutalásának teljesítési helye illetékszempontból
2008.08.19.

[1990. évi XCIII. törvény 2. § (3) bekezdés] (Archívumba került: 2008.12.31.)

Az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény (Itv.) 2. § (3) bekezdése szerint ingónak vagy ingóhoz kapcsolódó vagyoni értékű jognak jogügyleten alapuló szerzése esetében az Itv. szabályait akkor kell alkalmazni, ha az ingó átadása, a vagyoni értékű jog megszerzése belföldön történt.

Az Itv. alkalmazásában [102. § (1) bekezdés c) pont] ingónak minősül – és így a fentiek alapján főszabályként ajándékozási illetékköteles –a fizetőeszköz.

A Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (Ptk.) 292. § (1) bekezdése alapján a pénztartozás teljesítésének helye – ha jogszabály kivételt nem tesz – a jogosult lakóhelye, illetőleg székhelye. A pénztartozás megfizetésével kapcsolatban a Ptk-hoz fűzött kommentár kifejti, hogy a pénztartozást akkor kell teljesítettnek tekinteni, ha a pénz eljut a jogosulthoz. Bankszámlák közötti átutalás esetén az a nap a teljesítés napja, amikor a pénzösszeget a jogosult bankszámláján jóváírják.

Ennek alapján tehát a külföldi bankszámlára történő utalás kívül esik az illetéktörvény hatályán (hiszen ekkor a szerzés külföldön történik), belföldi bankszámla esetén azonban – függetlenül attól, hogy külföldről vagy belföldről történik az utalás – a vagyonszerzőnek minden esetben keletkezik az Itv. 91. § (2) és (4) bekezdéseiben meghatározott bejelentési kötelezettsége, miután a teljesítés helye Magyarország.

(Pénzügyminisztérium Illetékek és Önkormányzati Adók főosztálya 6706/1/2008; APEH Ügyfélkapcsolati és Tájékoztatási főosztály 4007049783)

P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

folyamatos teljesítés esetén a fizetési határidő

HozzászólásSzerző: Őstatu » kedd jún. 30, 2009 3:47 pm

A gyakorlatban nem találkoztam még akár magyar, akár külföldi féllel (tőlünk nyugatra sem!), aki határidőre utalna... Legfeljebb olyannal, aki fizetési határidőben indítja az utalást.
Őstatu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Előző

Vissza: Számlázás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 49 vendég