1/Egyéni vállalkozó:erkölcsi, vállalkozói igazolvány-figyelemmel lenni a szakképzettségre, esetleg telephelyre, ÁFA-zás választás....könyvelő (vagy ügyfélkapu), bejelentkezés helyi adó alá, számlakönyv vásárlás....és igazolás a hallgatói jogviszony meglétéről. Rendszeres fizetni való a havi 1950 Ft eho.Legalább negyedévente megállapítani a nyereséget és ha van, adóelőleget fizetni. Legkésőbb évvégén eldöntheted, hogy a nyereséget kivétként (bérként) egyéb jövedelmekkel összevontan adózva és TB járulékozva veszed ki (ekkor beleszámít nyugdíjba, táppénz alap lesz...) vagy "osztalékként" veszed ki és csak adókat és %-os ehot fizetsz utána.
Nyereség: bevétel 100e - 80e költségek (anyag, szerszám, munkaruka, befizetett eho, irodaszer, gk. használat cégautó adó megfizetése mellett stb...)= 20e nyereség. Ez a "béred". Ennek az adózásáról-TB-zéséről dönthetsz a fentiek szerint.. Kb 50%-át be kell fizetni ilyen-olyan jogcímen.
2/ Adószámos magánszemély: én megkérdezném az APEH-ot, hogy a tevékenység végezhető-e egyáltalán adószámosként vagy csak vállalkozóival. Ha végezhető akkor, ahogy írták megbizási szerződést kell kötni, hogy mit vállalsz, mennyiért és milyen időszakra, nyilatkozni a költségelszámolásról, 10% vagy tételesen) az Szja előleg levonásról, munkahelyről...
Ha kifizetett összeg több mint a minimálbér 30%-a, akkor Tb járulékköteles is az összeg, biztosítottá válsz az időszakra. Ha nem TB köteles, akkor csak SZJA és %-os EHO van. Ha kifizetőtől származik a jövedelem, akkor az mindent levon és bevall (azért évvégén van bevallási kötelezettséged, mert pl. a költségről max. 50%-ig nyilatkozhatsz az előlegnél, majd évvégén kell rendezned). Ha magánszemélynek dolgozol, akkor az SZJA-t és %-os ehot Te fizeted-vallod be. A TB részét nem tudom, mert még nem volt ilyenem, csak kifizetős.
Pl. Ha a 20e Ft-ot egy hónapi munkáért kapod, akkor az nem Tb köteles. Kevesebb mint a 71500Ft 30%-a 21.450 Ft. Ha a 20e Ft-ot 7 napi munkáért kapod, akkor TB köteles, mert több mint 21450 Ft hét napra jutó része. (A fenti példánál maradva ez a 20e Ft nem úgy jött ki mint fent, mert itt a 100e Ft-tal szemben max 50e Ft költségről nyilatkozhatsz, és így 50e Ft után számolják az adóelőleget és a TB-t!)
3/ "Megbízás nélküli magánszemély": Ilyen szerintem nincs. A szellemi foglalkozású tevékenységre adószámos magánszeméllyel szoktak szerződni, fizikai munkára pedig alkalmi munkavállalói könyvvel, vagy felveszik alkalmazottnak őket. Ha lehet adószám nélkül több alkalommal is jövedelemszerző tevékenységet végezni, akkor biztos, hogy kell megbízás és az elszámolás a magánszemélyesek szerint megy.
Remélem nem kavartalak mégjobban össze. Az én diák ismerőseim, akik villanyszerelést, számítógépjavítást, riasztószerelést, kaputechnikát szerelnek..., azok vállalkozóival végzik. TB-znek, adóznak, mert van egy kis nyereségük, de hisz ezért dolgoznak.
Üdv. Rozi