Adófórum

Adózási és számviteli információk

Szellemi szabad foglalkozás menete

Egyéni vállalkozók

Szellemi szabad foglalkozás menete

HozzászólásSzerző: szepnorbi » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Üdv!

Másodéves egyetemista vagyok, és kiszeretném váltani a szellemi szabadfoglalkozási igazolványt, hogy tudjak számlát adni. Weblapokat szerkesztek, és szeretném pénzért.
Mi ennek a menete?
És mennyibe fog körülberül kerülni?
És ha pl keresek havi 100.000 Ft ot, akkor abból mennyit kell befizetnem és mire?

Előre is köszönöm a válasz :)

 

Üdv: Norbi 

szepnorbi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

Szellemi szabad foglalkozás menete

HozzászólásSzerző: pseniko » kedd jún. 09, 2009 5:54 am

Szia Norbi!

Az apeh honlapon van egy 2002-es írás ami még most is aktuális:

http://www.apeh.hu/adoinfo/szja/szesza_m.html 

Nem tudom, hogy a te tevékenységed beletartozik-e ebbe.  Enci

pseniko
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Szellemi szabad foglalkozás menete

HozzászólásSzerző: szepnorbi » kedd jún. 09, 2009 6:07 am

helló!

Köszönöm szépen!

az a baj hogy ebből nem értek semmit :)

szóval nem tudom hogy hol kell kikérni, mennyirt, mit, és utána mennyit kell fizetnem meg ilyenek :)

azért köszi szépen, elmentem az oldalt :)

 

üdv: Norbi 

szepnorbi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

Szellemi szabad foglalkozás menete

HozzászólásSzerző: validitas » kedd jún. 09, 2009 6:17 am

Szia Norbi!

Ha nem egyéni vállalkoóként kívánsz ilyen tevékenységet folytatni, akkor a www.apeh.hu honlapról le kell töltened az abevjava bevalláskészítő keretprogramot, ill. a 09T101 nyomtatványt, azt kitöltve és kinyomtatva, aláírva a lakhely szerint illetékes APEH ügyfélszolgálaton kérhetsz adószámot, aminek birtokában máris végezheted ezt a teevékenységet, és számlázhatsz.

Ha nem akarod letöltetni, az APEH ügyfélszolgálatán is kérhetsz ilyen nyomtatványt. A tevékenység adózásával, és járulékfizetésével kapcsolatban itt találsz egy igen részletes tájékoztatót:

http://www.apeh.hu/data/cms89738/2._szamu_fuzet.pdf

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Szellemi szabad foglalkozás menete

HozzászólásSzerző: validitas » kedd jún. 09, 2009 6:19 am

Ha a tájékoztató után van kérdésed, segítünk. Meg az Apeh ügyfélszolgálat is ad felvilágosítást (bár nem mindig tudnak válaszolni, és nem mindig jól). De az APEH-től a honlapjukon email-ban is kérdezhetsz, csak a válaszra kb. 30 napot kell várni.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Szellemi szabad foglalkozás menete

HozzászólásSzerző: szepnorbi » kedd jún. 09, 2009 6:22 am

hűha

nagyon szépen köszönöm mindkettőtöknek, igy már világos hogy hogyan kell kikérni meg mit és hol

a pdf ből meg megtudom a többit

mégegyszer köszönöm a gyors és pontos választ!

 

Üdv: Norbi 

szepnorbi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

Szellemi szabad foglalkozás menete

HozzászólásSzerző: pseniko » kedd jún. 09, 2009 6:50 am

Szia Norbi!

Gombolyítottam volna tovább a fonalat, de itthon dolgozóként az ügyfeleket is kell fogadnom.

Ahogy Böbe is írta vagy egyéni vállalkozóként, vagy adószámos magánszemélyként tudod végezni a tevékenységet.

A te esetedben az adószámos magánszemély kategóriát javasolnám. Ha a 10%-os költséghányadot választod mint ktg-elszámolási módot akkor 16,2e Ft SZJA-val , meg lehet úszni ha az összes jövedelmed nem haladja meg az 1700e Ft-ot. Sajnos a biztosításba ill. járulékfizetésben nem vagyok biztos.

A 09T101 nyomtatványon kell adószámot kérni, célszerű személyesen beadni, mert a postai feladásnál egyik ügyfelem majd 1 hónapot várt rá. Arra kell figyelni, hogy mindenképpen alanyi mentességet válassz ÁFÁ-ra , mert ha nem akkor minden egyes számlában fel kell számítanod a (jelenleg) 20% Áfát.

Enci

pseniko
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Szellemi szabad foglalkozás menete

HozzászólásSzerző: pseniko » kedd jún. 09, 2009 7:10 am

Szia Böbe!

Nekem lenne kérdésem egy hasonló ügyben, és lehet hogy Norbit is érdekelné)

Fejlesztő pedagógus szeretne adószámot, Gyes vagy GYet mellett. (mivel egyik sem kizáró ok, ezért lehet). Ha magánszemélyektől van bevétele akkor fennáll-e a járulékfizetés ha a minimálbér 30%-nál több a bevétele (több magánszemélytől).

Az SZJA-s részéve tisztában vagyok a biztosítás és járulékfizetés a problémám.

Enci

pseniko
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Szellemi szabad foglalkozás menete

HozzászólásSzerző: szepnorbi » kedd jún. 09, 2009 10:28 am

Helló Enci!

 

Szóval hogyha az évi keresetem 1.700.000 alatt van akkor a adószámos magánszemélyként végezzem a tevékenységem?

Illetve nem értettem még ezt: "10%-os költséghányadot választod mint ktg-elszámolási mód"

ezt hol és mi ez? :)

 

Előre is köszi a válaszokat ismét!

 

Üdv: Norbi 

szepnorbi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

Szellemi szabad foglalkozás menete

HozzászólásSzerző: pseniko » szer. jún. 10, 2009 4:08 am

Szia!

Adószámos magánszemélyként lehet választani a tételes költségelszámolás ill. a 10%-os költségátalány elszámolása között.  A tételes ktg elszámolásban a költségeket számlával ill. bizonylattal kell igazolni, ia másik verzióban a törvény elismer 10% ktg-et a többi a jövedelem.

Igazából a járuléfizetéssel van gondom, mert számomra nem egyértelmű, hogy mikor és kinek kell fizetni.

Enci

pseniko
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Következő

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 81 vendég