Adófórum

Adózási és számviteli információk

bevallások utólagos ellenőrzése

Ellenőrzés

bevallások utólagos ellenőrzése

HozzászólásSzerző: Magdus20091 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

 Segítsetek nekem. Megkeresett egy egyéni vállalkozó, akinek a könyvelője nem adta be a 0853 valamint az áfabevallását. Gondolom én ezért hívták be ellenőrzésre. Gyorsan lekönyveltem, és elküldtem neki elektronikusan a bevallását. Ellenőrzése 2009.05.11.-én lesz. A folyószámláján látom a 0853-as bevallását késettként felkönyvelve, de az áfabevallását nem. Mi lehet ennek az oka? Szerintetek lesz belőle bírság, hogy az ellenőrzés 05.11 előtt beküldésre kerültek a bevallásai?

Várom nagyon a válaszotokat.

Magdi

Magdus20091
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

bevallások utólagos ellenőrzése

HozzászólásSzerző: validitas » pén. ápr. 24, 2009 3:31 pm

Szia Magdi!

Ha bevallások utólagos ellenőrzésére hívták be a vállalkozót, az általában nem az éppen beadandó bevallásokra,hanem korábbiakra vonatkozik. De a kapott értesítés alapján az ellenőrzést végző személlyel fel kellene venni a kapcsolatot, hogy mely évekre, milyen bevallásokra irányul az ellenőrzés. Meg kellene tudni, milyen iratokat, bizonylatokat kell előkészíteni az ellenőrzéshez.

A 0853-as és az éves áfa bevallást februában be kellett volna adni az egyéni vállalkozónak, tehát emiatt mindenképpen lehetséges bírság, hiszen nem lett határidőben benyújtva.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

bevallások utólagos ellenőrzése

HozzászólásSzerző: Magdus20091 » pén. ápr. 24, 2009 3:55 pm

Szia Böbe!

 A 2008-as adóévet ellenőrzik az egyéni vállalkozónak. Csakhogy én ugyan késve is, de beadtam neki, és a 0853-as bevallást látom késettként felkönyvelve neki a folyószámláján, viszont az áfabevallást nem. De még mielőtt az ellenőrzés elkezdődne a bevallások beadásra kerültek. Gondolom minden csak a revizoron múlik, hiszen ha jóhiszemű akkor a jegyzőkönyve esetlegesen beleírhatja, hogy még mielőtt az ellenőrzés megkezdődött volna a bevallás pótolva lett. Ezért fura nekem az, hogy a 0853-as bevallását késettként már felkönyvelte az APEH, de az áfát nem. Nincs neki 2009.02.25-re felkönyvelve az áfabevallása, viszont az első negyedévi áfabevallása 2009.04.20 dátummal igen. Vajon ez miért lehet?

Várom válaszodat.

 

Magdi

Magdus20091
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

bevallások utólagos ellenőrzése

HozzászólásSzerző: validitas » pén. ápr. 24, 2009 4:00 pm

Csak arra tudok gondolni, hogy talán hibás volt a bevallás. Mert ha beadtad - akár késve is - és hibátlan, akkor már ott kellene lennie felkönyvelve. De majd a revizor megmondja. Egyébként nem az ő, hanem a főnökei jóindulatán is múlik, hiszen - sajnos - mindenképpen késett bevellás, ezért a bírság jogos.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

bevallások utólagos ellenőrzése

HozzászólásSzerző: Magdus20091 » pén. ápr. 24, 2009 4:07 pm

Szia Böbe!

 Köszönöm szépen a gyors válaszodat. Remélem nagy bírság nem lesz belőle. Majd meglátjuk mi lesz az ellenőrzésen. Az áfa szempontjából befizetendő volt, az szja tekintetében, pedig visszaigényelhető. Kiszámíthatatlan a bírság, ugye? Csakhogy feltudjak készülni.

Magdus20091
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

bevallások utólagos ellenőrzése

HozzászólásSzerző: validitas » pén. ápr. 24, 2009 4:13 pm

A bírság kiszámíthatatlan, van egy max. mértéke (ha jól emlékszem 200 eFt, de ere ne vegyél most mérget), még az is lehet, hogy semmi sem lesz, meg ha nem szokott késni a bevallás. lehet csak 10-20 e Ft is. Ne izgulj, mostmár úgyse tudsz mit tenni, meg kell várnod, mi lesz az ellenőrzés vége.

Mérséklést még akkor is lehet kérni, méltányossági kérelem alapján. De előbb meg le kell zárulnia az ellenőrzésnek.

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

bevallások utólagos ellenőrzése

HozzászólásSzerző: b_boy1 » hétf. ápr. 27, 2009 1:55 pm

Sziasztok!

Az Art. 49. §-a szerint:
Az önadózás útján megállapított vagy megállapítani elmulasztott adót, adóalapot az adózó helyesbítheti. Ha az adózó az adóhatóság ellenőrzésének megkezdését megelőzően feltárja, hogy az adóalapját, az adót nem a jogszabálynak megfelelően állapította meg, vagy bevallása számítási hiba vagy más elírás miatt az adó, költségvetési támogatás alapja, összege tekintetében hibás, bevallását önellenőrzéssel módosíthatja.

Az Art. 91. §-a szerint:
Az ellenőrzés az erről szóló értesítés kézbesítésétől kezdődik.

Az előzőek értelmében, szerintem:
Az önellenőrzést, bevallás pótlást nem fogják elfogadni, mivel azt az ellenőrzés megkezdését követően nyújtottátok be. (ha jól tudom ennek a tájékoztatónak az értesítőlevélben benne kell lennie)

Azt, hogy a folyószámlán miért van felkönyvelve az szja, és az áfa miért nem; azt megmondani nem tudom.

Szankció:
1. Elmondásod alapján az szja-ban javára állapítanak meg, így itt szankció nem várható. Max. valami miatt mulasztási bírság akkor, ha az ellenőrzésnél valami miatt nem megfelelően működtök együtt. A mulasztási bírság kiszabásának lehetősége és mértéke valóban elsősorban a revizorokon múlik.

2. Az áfában lesz szankció:
a) késedelmi pótlék: amely az befizetni elmulasztott összeget alapul véve naptári naponként a jegybanki alapkamat kétszeresének 365-öd része. (kés.pótlék kalulátor van az apeh.hu-n)
b) adóbírság: a befizetni elmulasztott összeg 50 %-a.

 

Kb. ennyi jutott eszembe!

Ha további kérdés van, ha tudok, válaszolok!

 

Üdv:

B

b_boy1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

bevallások utólagos ellenőrzése

HozzászólásSzerző: b_boy1 » hétf. ápr. 27, 2009 1:57 pm

Még egy fontos mondat az Art-ból:

49. § (2): Az ellenőrzés megkezdésétől a vizsgálat alá vont adó és költségvetési támogatás - a vizsgált
időszak tekintetében - önellenőrzéssel nem helyesbíthető.

Ezzel a mondattal kiegészítve talán világosabb, hogy miért nem elfogadható a bevallás pótlása.

b_boy1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

bevallások utólagos ellenőrzése

HozzászólásSzerző: Sárgafilc » hétf. ápr. 27, 2009 2:17 pm

Egy megjegyzés: az Art.: "az ellenőrzést megkezdését megelőzően feltárja" vagyis észrevette a hibát, és  15 napja van beadni (önell.jkv.-et csinálni!). Az ellenőrnek a megbízó átadásakor meg kell kérdeznie: van-e önellenőrzés folyamatban. Ezt önrev. esetén el kell fogadniuk.

A be nem nyújtott bevallás esetén sajnos ez nem igaz.

Sárgafilc
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

bevallások utólagos ellenőrzése

HozzászólásSzerző: Magdus20091 » pén. máj. 15, 2009 3:16 am

Sziasztok!

Köszönöm a segítségeteket.

Magdi

Magdus20091
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am


Vissza: Ellenőrzés

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 17 vendég