Adófórum

Adózási és számviteli információk

Külföldi kiküldetési díj

Juttatások, költségtérítések

Külföldi kiküldetési díj

HozzászólásSzerző: mopli » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Kérdésem a következő: kötelező-e külföldi kiküldetési díjat fizetni a munkavállalónak? Költségtérítés, satöbbi tiszta sor, de nem tudom, egyszerűen sehol se találom, hogy MUSZÁJ-E adni neki napidíjat???

 

Köszi!

mopli
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Külföldi kiküldetési díj

HozzászólásSzerző: garbo50 » kedd ápr. 29, 2008 5:10 pm

Szia!

A külföldi kiküldetéssel kapcsolatos napidíjról 1995 óta nincs a versenyszférára irányadó kötelező szabályozás, a BH 2001. 549. azonban kimondja, hogy a külföldön történő tényleges munkavégzés külföldi kiküldetésnek minősül, amelynek tartama figyelembevételével a munkát végző valutában számítandó költségtérítésre jogosult.

Az Mt. 105. §-ának (8) bekezdése külön is kimondja, hogy kiküldetés esetén a jogszabály alapján járó költségtérítésen túlmenően a munkáltató köteles a munkavállaló számára megfizetni a kiküldetés során felmerülő szükséges és igazolt többletköltségeket.

 168/1995 korm rendelet a külföldi kiküldetéshez kapcsolódó elismert költségekről című jogszabály az amelyre a fennti tv hely utal.

Üdv.

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Külföldi kiküldetési díj

HozzászólásSzerző: Timci » szer. ápr. 30, 2008 11:06 am

 Helló,

 Ez így van, a 168/1995.(XII.27.) kormányrendelet vonatkozik a külföldi kiküldetésre, mely végig arról beszél, hogy ADHATÓ, azaz nem kötelező, a cég szabályzatán múlik, hogy ad-e napidíjat, vagy nem. Annyi van benne leírva, hogyha ad a cég, akkor milyen mértékig adómentes.

A 278/2005 (XII.20) kormányrendelet pedig a belföldi kiküldetésekre vonatkozik. Mely szintén úgy szól, hogy adható napidíj (adómentes korláttal), de nem kötelező. Amit viszont mindenképp kiköt a munka törvénykönyvével együtt, hogy a kiküldetésekkel kapcsolatban téríteni kell a dolgozónak a szállását, utazását és étkezését. Az már mindegy, hogy hogyan, előleggel, utólagos térítéssel, számlával, vagy anélkül, adómentes v. adóköteles módon...stb.

Egy szó mintszáz, adható, de nem kötelez rá törvény, rendelet.

Üdv,

Timi

Timci
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Külföldi kiküldetési díj

HozzászólásSzerző: szisziszeri » hétf. júl. 07, 2008 1:14 pm

Sziasztok! Látom, még nincs lezárva szerencsére a kérdés, mert bennem is felmerült egy dolog. Mégpedig maga a külföldi kiküldetési nyomtatvány (B.7300-261/új/V.r.sz.). Ebben ugyanis a 3. pontban kell feltüntetni az adóelőleg számításban, hogy mennyi a napidíj, abból mennyi számít adómentesnek, stb. Ezzel kapcsolatos a kérdésem. A H oszlop megnevezése: Napidíj Ft-ban a külszolgálat tartamára (c*g). Ezt értem, mert ez az egész, tehát 100 %. Következik az I oszlop (megnevezése: Igazolás nélkül elszámolható napidíj (f*g)), ami már zavaros. Merthogy az F oszlopban az adóköteles rész egy napra (70%) van, míg a g-ben a napok száma. Tehát ez elvileg az adóköteles rész lenne, nem? Aztán jön a J oszlop, ennek a megnevezése: Adóköteles rész a kiküldetés, külszolgálat tartamára (h-i), tehát az össznapidíjból kivonom az f*g-t (aminek szerintem vagy a megnevezése rossz, hogy igazolás nélkül elszámolható napidíj, vagy az oszlophivatkozásai), így megkapom a 30 %-ot. Végül jön az L oszlop, melynek megnevezése: Adóelőleg összege. Ehhez viszont nincs oszlophivatkozás írva, tehát elvileg nyugodtan beírhatnám az 70%-nak a 36%-át, de a megnevezések miatt nem így logikus. Remélem, nézte már valaki rajtam kívül is és tud elfogadható magyarázatot adni, mert már ahányszor megnéztem, annyiszor elbizonytalanodtam... Előre is köszönöm a válaszokat! Szilvi

szisziszeri
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:08 am

Külföldi kiküldetési díj

HozzászólásSzerző: MonokiM » hétf. aug. 25, 2008 12:00 pm

Szia Szilvi!

Rengeteg adminisztráció jár a napidíjjal, ráadásul évvégén és az szja- és tb bevallásoknál is újra "előmerül". Habár én akkora már rég el- és kifelejtem. Egyszerűbb, ha nincs napidíj. Ha rendszeresen nagyobb összeg éves szinten, egyszerűbb annyival megemelni a bérét, majdnem annyi lesz az adója, de kevesebb adminisztrációval. (Meg különben is örüljön, hogy világot láthat :)

A B.sz.ny. 7300-260. r.sz.-en nem ennyire bonyesz, nézd azt. Valaki az újabb változatért felvette a manit, a többi nem számít. Te meg csak agyontöröd magad. Egyébként sem előírás, hogy ezeket a nyomtatványokat kell használni.

Üdv.: Margit

MonokiM
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Külföldi kiküldetési díj

HozzászólásSzerző: harmatine1.andrea » szer. máj. 13, 2009 10:02 am

Sziasztok!

 

A külfödli napidíjjal kapcsoatban lenne kérdésem. Ezt mikor kell kifzetni? Akkor, mikor hazajön, vagy később, például a leközelebbi hazajövetele alkalmából is ki lehet fizetni (ami lehet, hogy 4-6 hét múlva lesz)? Több emberünk jár külfödre, fuvarozó cég vagyunk. Egy-két emberrel így megtehetjük ezt!

 

Köszönöm a válaszokat 

Andi

 

harmatine1.andrea
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Külföldi kiküldetési díj

HozzászólásSzerző: MonokiM » szer. máj. 13, 2009 10:19 am

Szia Andi!

Lehet előre is adni, akkor az általam már írt B.Sz.Ny. 7300-260 számú nyomtatványon a Felvett előlegeknél szerepeltetni kell. Lehet utólag is adni. Lényeg, hogy legyen kiküldetési rendelvény, mely tartalmazza legalább az utazó személy nevét, utazás célját, időtartamát, helyszíneit, az elszámolásra kiadott valutát... Az elszámolásra kiadott pénzzel 30 napon belül el kell számolni. A készpénzben felvett valutákat a megelőző hónap 15-i MNB árfolyammal kell átszámolni és a napidíjnál az így kapott forintértékkel számolható ki az erre eső vállalkozást és magánszemélyt terhelő tb, illetve az szja. Üdv.: Margit

MonokiM
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Külföldi kiküldetési díj

HozzászólásSzerző: harmatine1.andrea » csüt. máj. 14, 2009 4:09 am

Szia Margit!

Köszönöm a választ. Nekem viszont az lenne a kérdésem, hogy  lehet-e utólag 1 hónappal kifizetni a külföldi napidíjat a sofőrnek, méghozzá úgy, hogy a következő napidíjjal együtt. Neki nem kell kiküldetési rendelvény, mert fuvarozó cég vagyunk, neki ott van a menetlevél. Általában 3-5 hétig vannak kint az emberek.

 Köszönöm előre is

 Andi

harmatine1.andrea
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Külföldi kiküldetési díj

HozzászólásSzerző: MonokiM » csüt. máj. 14, 2009 4:49 am

Szia Andi!

Írjatok az ütemezésről egy papírt is mindkét fél aláírásával, akkor - szerintem - rendben lesz.

Üdv.: Margit

MonokiM
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Külföldi kiküldetési díj

HozzászólásSzerző: harmatine1.andrea » csüt. máj. 14, 2009 6:44 am

Köszönöm szépem Margit

Üdv.: Andi

harmatine1.andrea
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am


Vissza: Juttatások, költségtérítések

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 11 vendég

cron