Adófórum

Adózási és számviteli információk

ev rokkant nyugdíjba készül

Egyéni vállalkozók

ev rokkant nyugdíjba készül

HozzászólásSzerző: kaloczy » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Egy egyéni vállalkozóm rokkantnyugdíj-kérelmet adott be. Kapott egy válaszlevelet, mely szerint 2009 március 1-től az egészségkárosodásának mértéke 52 %, és nem rehabilitálható.

A továbbiakból úgy vettem ki, 15 napon belül nyilatkozzon, igénybe kívánja-e venni a rokkant-nyugdíjat, és mikortól.

Az azt hiszem tiszta, hogy az igényelt időpontban nem lehet táppénzen. Most ott van, tehát vissza kell íratnia magát keresőképessé. (Csak két hete van táppénzen, tehát nem huzamos, hosszú távú a táppénz.)

Viszont nyilatkozni kell a jövedelemről,  amit nem nagyon érték. Mármint hogy hogy kell kitölteni. Akkor kaphatja meg, ha az igénylés hónapjában elért keresete legalább 30 %-kal kevesebb, mint a korábbi 4 hónap átlaga.

Egyéni vállalkozónál ez hogy működik? A bevételét kell beírni? Vagy a kivét számít, és ha olyan hónapra kérjük a rokkantságit, amikor táppénzen is volt, akkor ugye arányosan kevesebb a kivét, ami után járulékolni kell?

Marhára nem értem. Kösz, ha valaki kisegít.

Zsuzsa

 

 

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

ev rokkant nyugdíjba készül

HozzászólásSzerző: kaloczy » szomb. máj. 09, 2009 4:10 am

Hm. Érdekesen jár a fórum órája. kb 10 perce írtam be, 9 óra körül, erre most azt látom, hogy már két órája fent van :-))))

Zsuzsa

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

ev rokkant nyugdíjba készül

HozzászólásSzerző: adotanacs » szomb. máj. 09, 2009 3:41 pm

Szia Zsuzsa! Egyéni vállalkozó ha táppénzen van a hónap egy részében, akkor a minimálbér 30-ad részét annyi nappal kell szorozni, ahány napot nem volt táppénzen. Ez lesz a járulékalap. Ez azonban még nem jövedelem, csak ennyi után kötelezően meg kell fizetni a járulékokat. A vállalkozói kivét lehet nulla is,attól függetlenül hogy járulékalapja van. Ekkor nincs jövedelem nyilván.

Mostanában uj rokkantnyugdíjas vállalkozóm nem volt, de régebben ez ugy müködött, hogy nyilatkoztunk, mikortól kérjük a rokkantnyugdíjat, a táppénzes időszakot nem írtuk vissza.   Üdv. Ani

adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

ev rokkant nyugdíjba készül

HozzászólásSzerző: kaloczy » vas. máj. 10, 2009 5:02 am

Ez, amit írtál, oké. De még mindíg nem értem, hogy mi számít ilyen szempontból jövedelemnek az egyéni vállalkozónál. Mit kell feltüntetnem az igénylő-lapon?

Zsuzsa

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

ev rokkant nyugdíjba készül

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » vas. máj. 10, 2009 10:36 am

Szia Zsuzsa!

Szerintem ez a téma  sokunknak új, nincsen még „kitaposva az út” , ami látszik abból is, hogy nincs nagyon hozzászóló a kérdéssel kapcsolatban. Sajnos még az űrlapot sem ismerem , amit ki kellene tölteni,  tehát csupán tippem van . A Tb-nyugdíj tv. 36/A&  (1) c) pontja szerint kereső tevékenységet nem  folytathat, vagy ca) az Rjtv.1. c. pontja szerinti keresete, jövedelme

 legalább 30%-al  alacsonyabb az egészségkárosodást megelőző négy naptári hónapra vonatkozó keresete , jövedelme  havi átlagánál- tehát ez feltétel. Én úgy gondolom, a vállalkozását meg kell szüntetni, ahhoz, hogy a feltételnek megfeleljen. Majd utána, újra kezdi, ha úgy dönt, hogy alkalmas lesz a vállalkozás folytatására

Azután pedig szerintem osztalékként kell a jövedelmet elszámolni , mert nem lesz járulékalap,

amit figyelni kellene , hogy ne essen el a nyugdíjtól.

Szerintem az adatlapon nem a bevételt kell hozni, hanem, ha volt kivét azt, ha azon felül van még megmaradt jövedelem, azzal ki kell igazítani.

Remélem ,nem vezettelek félre. Kíváncsian várom én is mások véleményét, jó lenne, ha tájékoztatnál minket a további fejleményekről , mert egy-egy esetből is sokat lehet tanulni.

Mária  

valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

ev rokkant nyugdíjba készül

HozzászólásSzerző: gyorkosolga » vas. máj. 10, 2009 11:46 am

.

gyorkosolga
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

ev rokkant nyugdíjba készül

HozzászólásSzerző: kaloczy » hétf. máj. 11, 2009 7:28 am

Na, támadt egy"zseniális" ötletem :-))) És felhívtam a Nyugdíjbiztosítónál a levél küldőjét :-))

Úgyhogy megosztom Veletek a tudnivalókat, hátha Ti is kerültök hasonló cipőbe.

Szóval kérheti a rokkantsági nyugdíjat, de előtt a táppénzt meg kell szüntetni. Már a következő naptól kérheti.

És ami a dilemmámat illeti: 

- egyszer közölni kell annak a hónapnak a jövedelmét, amikorra a rokkantságit kéri. Ez ugye lehet akár nulla is, ha a táppénz megszüntetését követő naptól kérjük a rokkantságit. 

- aztán közölni kell a 2008 nov- 2009 febr. hónapok közötti vállalkozói kivéteket, merthogy 2009. március 1-től állapították meg az egészségkárosodást, és az azt megelőző 4 hónap az érdekes. Szerencsére ezeket végig-dolgozta, így nem lesz gond, mert táppénzes hónapban kéri a rokkantságit, így nagyon simán kijön az, hogy legalább 30 %-kal kevesebb legyen a kivétje, mint a korábbi 4 hónapban.

Szóval az én ügyem így rendeződik. De: csak azt tudom javasolni Nektek is, ha ilyen esetetek lesz, hogy hívjátok fel az ügyintézőt :-))))  Ő tudja majd megmondani, mit kell tenni.

Zsuzsa

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

ev rokkant nyugdíjba készül

HozzászólásSzerző: kriszta4 » hétf. máj. 11, 2009 8:18 am

Köszi hogy megosztottad, engem is érint, érdekel a téma...

Azt nem tudom, hogy amennyiben a leszázalékolása után nem vesz ki kivétet, mert ugye nem kötelező a kieg. tev. EV-nek, és csak vállalkozói SZJA alapja, meg osztaléka lesz év végén, akkor ezt vajon hogy kell figyelembevenni?

Tehát röviden: vajon a kereset fogalmába csak a vállalkozói kivét tartozik?  lehet akár több milliós VSZJA alapja, az nem számít?

Én úgy tudom, hogy rokkantsági nyugdíjra az jogosult, aki a mubnkaképességét legalább 50 %-ban elvesztette. Tehát akkor, akinek 50 % van írva a határozatban, az kieges EV- nek számít/hat- e, vagy csak az, akinek 51 % van a határozatán?

kriszta4
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

ev rokkant nyugdíjba készül

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » hétf. máj. 11, 2009 10:14 am

Szia Zsuzsa!

Nagyon szépen köszönöm, hogy leírtad a helyes megoldást.

Mária

valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

ev rokkant nyugdíjba készül

HozzászólásSzerző: gyorkosolga » hétf. máj. 11, 2009 10:24 am

.

gyorkosolga
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Következő

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 117 vendég