A főfoglalkozásúa egyéni vállalkozók a GYES tartama alatt nem kötelezettek minimális járulék fizetésre, amennyiben a vállalkozásban nem működnek közre személyesen, nem számol el kivétet, illetve ha nincs alkalmazottja, akkor nincs bevétele vagy csak olyan bevétele keletkezik, amely az ezt megelőző tevékenységből származik.
A családok támogatásáról szóló törvény 21. §-a értelmében GYES mellett a szülő a gyermek egyéves koráig kereső tevékenységet nem folytathat, ezt követően viszont időkorlátozás nélkül dolgozhat.
A gyermekgondozási segély folyósítása mellett munkát vállaló biztosítási és járulékfizetési kötelezettségét az általános szabályok szerint állapítjuk meg: utána 29 százalék társadalombiztosítási járulékot, 9,5 százalék nyugdíjjárulékot és 6 százalék egészségbiztosítási járulékot kell fizetni, viszont a tételes EHO-t nem kell leróni utána.
Alkalmazhatja így is, csak az alkalmi munkavállalásra vonatkozó szabályokat be kell tartani. (napok száma, bélyeg, beragasztás, aláírás, stb.)
A bevételekről minden körülmények között kell nyilvántartást vezetni, nem elegendő a tömböket összeadni, és eltenni, és nem elég a nyugtatömbök szigorú számadású nyomtatványba történő nyilvántartása. Nyomtatványboltban kapható pénztárjelentés c. nyomtatványban lehet vezetni, de ilyen - várhatóan kis forgalom mellett - célszerűbb a Pénztárkönyv, vagy naplófőkönyv napi vezetése.
A lótartó hely minden további nélkül lehet telephely, és azokra a költégek elszámolhatóak. (Ez az egyszerű válasz)
A lótartás kérdése mélyebb elemzést igényel: kinek a tulajdonát képezik a lovak, hogyan kerül a vállalkozó "üzemeltetésébe" a ló, a telephely, mit mond a szerződés. Idegen tulajdonon végzett javítás, felújítás általában költség, a beruházás (istálló építés, karám-tető átépítés, automatikus lócsutakoló-berendezés beépítése, stb.) alapos előzetes megfontolás tárgyát képezi, szerződésekkel körbehatárolva. (Ez a bővebb válasz)
Kérdéseidből tekintve mindenképpen tanácsolom, hogy ne elégedj meg a Fórumon feltett kérdésre adott válaszokkal, mert azok ugyan helyesek, de közel sem adják a teljességet, és fizikailag nincs is mód minden részletre kiterjedő válaszra, pedig az ördög mindig a részletekben lakozik.
Mindenképpen keressél egy jó könyvelőt, adótanácsadót, és szánj rá egy-két órát, hogy elmondd a kérdéseidet, a körülményeket, nehogy kellemetlen meglepetés érjen!
Üdvözlettel:
fgy