Adófórum

Adózási és számviteli információk

Számla könyvelése kisker. üzletnek

Egyéni vállalkozók

Számla könyvelése kisker. üzletnek

HozzászólásSzerző: anita7010 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok !

Ital üzletnek érkeznek olyan számlák a szállítóktól, ahol a telj.-kelte-fiz.h.idő eltérő de a számlán vagy nem szerepel semmi hogy átutalásos, vagy csak annyi hogy halasztott. Ezeket a számlákat ettől függetlenül könyvelnem kell az analitikában, vagy rögtön a pénztárkönyvbe?

A jóváíró számlákkal szintén ez a helyzet (göngyöleg).

A szállítók amikor a számlát hozzák, hozzácsatolják a jóváírót is, és ezekre rátűznek egy nyugtát, hogy mennyi is a ténylegesen fizetendő összeg. Ha nemfontos az analitika, akkor ez könyvelhető a nyugtán szereplő dátummal, és csak a végösszeggel?

Válaszotokat előre is köszönöm!

Üdv:

anita7010
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Számla könyvelése kisker. üzletnek

HozzászólásSzerző: june1 » pén. jan. 02, 2009 7:31 am

Szia!

Van egy ilyen cégem, akinek a szállító ilyen számlákat állított ki, de mivel tényleges kifizetéskor mindig rábélyegezték, hogy fizetve és a dátumot, ezért - pénzforgalmi szemlélet miatt - akkor könyveltem, amikor az ténylegesen megtörtént, illetve amikor nem bélyegezték, akkor nyugtát adtak hozzá, és az azon szereplő dátummal-összeggel könyveltem. Igazából külön kellene könyvelni az árut és a göngyöleget illetve visszáru göngyöleget, de ha nem kér az ügyfél ilyen jellegű analitikát, hogy mikor hogyan áll göngyöleggel, akkor én csak a végösszeget könyvelem. A nyugtán ott kell legyen, milyen számla és visszáru számla különbözetéről van szó, össze is van tűzve, négyéves átfogó ellenőrzésen vagyok túl a céggel, amit most vettem át és előttem két könyvelő könyvelte, az egyik az első módon, mindent külön, a másik összevontan, és egyikben sem talált kivetnivalót a revizor. Én is összevontan folytattam, hogy év közben ne legyen összevissza, de így is marad.

Mivel a tiéd is pénzforgalmi szemléletű, szerintem így a jó, a tényleges pénzforgalmat kell könyvelned, és a nyugtán szereplő összeget fizette ki a vállalkozód. Én szétszedhetném, mert kettős, de semmilyen átutalásos forgalma nincs egyáltalán a cégnek, nem bonyolítom. 

Üdv.

june1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

Számla könyvelése kisker. üzletnek

HozzászólásSzerző: adotanacs » pén. jan. 02, 2009 8:21 am

Sziasztok!Nekem a szállító utólag a visszáru számlájával együtt küldi a bev.pénztárbizonylat nyugtáját, amelyen feltünteti az áru és a visszaküldött göngyöleg számlájának értékét. Én ekkor könyvelem az ev-nál, ha halasztott fiz. van a számlán. A szállító a göngyölegről a helyszinen csak egy jegyzéket készít, erről kell a számla is. Örökös gönd, mivel ezt később kapják a vállalkozók, mindig oda kell figyelnem.

Állítólag a göngyöleg visszárut én sem jól könyvelem, mert a külön visszáru számlát minuszban árubeszerzés rovatba teszem. Olvastam valahol, hogy 2008-ban az ÁFA törvény változás miatt bevételként kell könyvelni. Nem akartam azonban év vége felé ezzel már foglalkozni, minden maradt a régiben. Nem tudom erről tudtok-e valamit? Üdv. Ani 

adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Számla könyvelése kisker. üzletnek

HozzászólásSzerző: unimog » pén. jan. 02, 2009 6:38 pm

Szia Ani!

Én a 2008as év folyamán az egyik nagy szállítómtól kaptam egy levelet, hogy az apeh elmarasztalta őket az áfa törvénynek nem megfelelő göngyöleg visszavásárlás miatt. Felhívták a figyelmem, hogy ez rendes értékesítésnek minősül. Azóta a gyöngyölegről a visszaszállításkor számlát állítok ki, amit jobbára kompenzálás útján rendezünk. A kompenzálás időpontjával árúértékesítés bevételeként szerepeltetem. Üdv.

unimog
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Számla könyvelése kisker. üzletnek

HozzászólásSzerző: adotanacs » pén. jan. 02, 2009 6:50 pm

Na ne!-)))))) Mármint a számlakiállítás. Mi nagynak mondható szállítóktól visszáru számlát kapunk. Azt könyvelem én valószinü rosszul. Az biztos hogy 2008-tól fizetendő ÁFA-ként kell kezelni, nem az előzetest csökkenteni. Nem tudnád a levelet bemásolni? Legalább a lényegét, azt hiszem nagyon sokunkat érint. . Köszi Ani
adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Számla könyvelése kisker. üzletnek

HozzászólásSzerző: anita7010 » szomb. jan. 03, 2009 12:32 pm

Sziasztok !

 

Látom elég nagy port kavart ez a kérdés. Sajnos most nem tudom akkor mitévő legyek. Hogy is állítsam be a jóváíró gönygyöleg beérkező számlákat.

 

Üdv:Anita

anita7010
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Számla könyvelése kisker. üzletnek

HozzászólásSzerző: simke » szomb. ápr. 04, 2009 5:07 am

Kedves Unimog!

Nagyon örülnék én is, ha betudnád másolni azt a levelet, főleg, hogy az apeh milyen §-ra hivatkozva adta ehhez az állásfoglallását. Engem is érint ez a téma, és nagyon megköszöném ha vennéd a fáradságot és segítenél rajtunk. Köszönettel: Etus

simke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Számla könyvelése kisker. üzletnek

HozzászólásSzerző: pjakabe » vas. ápr. 05, 2009 12:42 pm

Kedves Unimog!

Én is szeretném látni az apeh-os irományt,mert engem is nagyon érdekel!

 Köszi Erzsi

pjakabe
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Számla könyvelése kisker. üzletnek

HozzászólásSzerző: unimog » kedd ápr. 07, 2009 2:53 pm

Sziasztok!

Anitól egy másik kérdésnél már bocsánatot kértem a hozzászólásom miatt, csak ide sajnos nem tettem fel.

Arról van szó, hogy nálunk a raklapok vannak göngyölegként nyilvántartva. Mi nem bolti kisker vagyunk, hanem építőanyaggal kereskedünk.

A hivatal állásfoglalását már elástam valahová, de arról szól, hogy adott esetben a raklap nem tekinthető betétdíjas göngyölegnek, mivel a szállító általi visszavásárlása nem az eladási áron történik. Emiatt a visszaszállításkor egy elkülönülő teljesítés történik, azaz ilyen esetben mi értékesítjük a göngyöleget a szállítónak. Emiatt kell számlát kiállítsunk róla.

Az állásfoglalást csak a hozzászólásom megírása után olvastam el figyelmesen. Igazán senkit nem akartam félrevezetni, mindenkitől elnézést kérek ha így történt.

unimog
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Számla könyvelése kisker. üzletnek

HozzászólásSzerző: pjakabe » kedd ápr. 07, 2009 5:00 pm

Köszi! Nekem segítettél, mert én egy tüzépest könyvelek szintén raklapról van szó, de mi ugyan azon az áron küldjük vissza. Üdv.Erzsi
pjakabe
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Következő

Vissza: Egyéni vállalkozók

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 115 vendég