Adófórum

Adózási és számviteli információk

közösségen belüli kulturális szolg.nyújt

ÁFA

közösségen belüli kulturális szolg.nyújt

HozzászólásSzerző: szorgere » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Kedves Fórumozók!

A következő ügyben várnám nálam gyakorlottabbak hozzászólásait:

Magyar előadóművész Szlovákiában teljesített szolgáltatását hogyan számlázza le a szintén magyar rendezvényszervezőnek, ha a rendezvényszervező számláz a szolgáltatást ténylegesen igénybevevő Szlovák fél felé, és a költségek is a rendezvényszervezőnél kerülnek elszámolásra?

Az nyilvánvaló, hogy a rendezvényszervező a Szlovák fél felé ÁHK jelzővel mentes számlát állít majd ki... De a két magyar adóalany között véleményem szerint ÁFÁ-san kell számlázni, attól függetlenül, hogy a teljesítés tényleges helye az ÁFA tv. szerint kulturális szolgáltatás nyújtás esetében az a hely, ahol a szolgáltatásnyújtás történik.

Előre is köszönöm a válaszokat!

Éva 

 

 

 

szorgere
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

közösségen belüli kulturális szolg.nyújt

HozzászólásSzerző: vadalma74 » szomb. ápr. 04, 2009 3:07 pm

Szia,

Vannak olyan szolgáltatástípusok, amelyek a fizikai értelemben vett - azaz a tényleges - teljesítési helyen adóznak.

Idetartozik a kulturális, művészeti, tudományos, oktatási, szórakoztatási és sportszolgáltatások, továbbá más, ezekhez hasonló szolgáltatások, ideértve ezek szervezését is, valamint az előbbiekhez járulékosan kapcsolódó szolgáltatások.

A felsorolt szolgáltatások fő szabályként ott teljesülnek, ahol azokat ténylegesen végzik. Ez azt jelenti, hogy például egy zenei koncert mint kulturális szolgáltatás ott minősül teljesítettnek, ahol a koncertet rendezik. Ugyanígy, ha például egy orvoskonferencián tart előadást egy - adóalanynak minősülő - szakember, akkor az ő szolgáltatásának mint tudományos, oktatási szolgáltatásnak a teljesítési helye az a hely, ahol az előadást tartja.

Ennek megfelelően a magyar előadóművésznek szlovák teljesítési helyű szolgáltatás hajt végre, be kell jelentkezni Szlovákiában adóalanyként.

Sajnos hiába két magar között van az ügylet, nem vonatkozik rá a magyar áfa jogszabálya, mivel a teljesítés helye Szlovákia, ezért nem lehet áfásan kiállítani a számlát, hanem a szlovák törvényeknek megfelelően.

Üdv.

Andi

vadalma74
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

közösségen belüli kulturális szolg.nyújt

HozzászólásSzerző: zspotorke » szomb. ápr. 04, 2009 3:56 pm

Szia Andi!

A példádnál maradva: az orvoskonferencián elődást tartó, Mo-on adóalanynak minősülő szakember ha nem adóalany Szlovákiában, akkor nem a fordított adózás érvényesül?  -azaz, hogy a megrendelő adóalany (szlovák partner) fizeti az adót a szlovák szabályok szerint?

Köszi:

P.Zsuzsa

 

 

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

közösségen belüli kulturális szolg.nyújt

HozzászólásSzerző: zspotorke » szomb. ápr. 04, 2009 4:12 pm

Talán hasznos lehet - ha valaki nem ismeri:

http://www.euvonal.hu/index.php?op=mindennapok_vallalkozas&id=109

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

közösségen belüli kulturális szolg.nyújt

HozzászólásSzerző: vadalma74 » szomb. ápr. 04, 2009 5:52 pm

Szia,

De itt a megrendelő, ha jól értettem a példán a magyar rendezvényszervező, majd csak ő fogja "tovább hárítani" a szlovák felé, a tehát két magyar között van egy olyan ügylet aminek a teljesítés helye Szlovákia, valakinek meg kell fizetni az adót a szlovák szabályok szerint.

Andi

 

 

 

vadalma74
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

közösségen belüli kulturális szolg.nyújt

HozzászólásSzerző: szorgere » vas. ápr. 05, 2009 4:23 pm

Szia!

Köszönöm a választ... mielőtt még elfogadnám.... mivel nem vagyok jártas a témában, nem tudom, helyes-e... De mindenképpen fura... hiszen a teljesítésről a számla alapján szereztem csak tudomást, hogy hogyan kell kiállítani, nem engem kérdeztek meg. Ha így lett volna, már okosabb lennék, mert több helyen is gyűjtöttem volna információt. Most akkor mi a teendő? Azt írtad, be kell jelentkeznie a művésznek szlovákiában.... De hiszen már megtörtént a teljesítés! Ott miért nem jelezték ezt Felé? Most utólag hogy jelentkezzen be? És mi ennek a módja?

 

Köszönöm!

 

Éva

szorgere
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am


Vissza: ÁFA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég

cron