Adófórum

Adózási és számviteli információk

szja-ból eva-ba

Juttatások, költségtérítések

szja-ból eva-ba

HozzászólásSzerző: tundi28 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Szeretnék segítséget kérni, mert én teljesen tanácstalan vagyok. Szóval mi a teendő akkor, ha egy egyéni vállalkozó átlép a  személyi jövedelmadó hatálya alól az eva hatálya alá, és a legelső számláját még decemberi teljesítéssel állította ki. Előtte alanyi mentes volt, tehát ebben a jogviszonyában áfát nem számíthatott volna fel, de áfásan állította ki a számlát, mint evás. Ezt a bevételt, mivel decemberi, még az szja szerinti adózás szerint kelett volna figyelembe venni. Ráadásul ezzel a bevételével elérte volna az áfahatárt - akkor mondjuk jó az áfás számla - de utólag be tudom jelenteni az áfa hatálya alá? Érdeklődtem az APEH ügyfélszolgálatán, de az ügyintéző azt mondta, hogy csak az szja bevallást kell önrevíziózni - akkor gondolom a bruttó bevételt kell figyelembe venni, de szerintem ez így nem lesz jó. Tudja valaki a megoldást? Előre is köszönöm!

 

tundi28
 
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

szja-ból eva-ba

HozzászólásSzerző: gyergyoiistvan » vas. okt. 14, 2007 11:58 pm

Az EVA törvény szerint ez még nem EVÁ-s bevétel. 17.§ (1) Az ÁFA törvény viszont kimondja, hogy ez a bevétel már ÁFÁ-s. E mellett változásbejelentést kellett volna küldeni és ÁFÁ-t is vallani. Gyanítom, hogy így utólag nem fogja befogadni a rendszer a változásbejelentést, de az SZJA-n felül az ÁFA bevallást is módosítani kellene.

Üdvözlettel: Gyergyói István

gyergyoiistvan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

szja-ból eva-ba

HozzászólásSzerző: validitas » hétf. okt. 15, 2007 10:08 am

Az SZJA-bevallás önellenőrzésén  felül még áfát is be kellene adni, de mekkora összegről van szó? Ha nem  nagy, jelentős, sokszor egyszerűbb hagyni, és beszámítani az EVA-s bevételekbe. 

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

szja-ból eva-ba

HozzászólásSzerző: tundi28 » hétf. okt. 15, 2007 2:34 pm

Böbe, tényleg ez lenne a legegyszerűbb megoldás, csak attól tartok hogy ez nem szabályos, vagyis egy ellenőrzésen könnyen fennakadhat, mivel hiányzik az áfa bevallás, és a változásbejelentés. Márpedig ezért is büntetnek, hiába fizette meg az adót - még ha másik adónemen is. Szerintem István válasza szerint kellene eljárnom, csak attól tartok, hogy így megszüntetik az EVA tagságát, az eddig fennálló áfatartozás miatt. Vagy önrevízió esetén ez nem adótartozásnak minősül?

Üdv: Tündi

tundi28
 
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

szja-ból eva-ba

HozzászólásSzerző: validitas » hétf. okt. 15, 2007 2:47 pm

Persze, az István válasza a szabályos, és úgy kellene eljárni. Hogy ezt az APEH adótartozásnak minősítit-e, azt nem hiszem, mert az önellenőrzés esedékességétől számít, ezt már nem tavalyi esedékességgel könyvelik fel. Csak azért kérdeztem, hogy nagy összeg-e, mert ha nem nagy, esetleg meg lehet kockáztatni, hogy talán nem lesz ellenőrzés, vagy ha lesz, sem akkora a bünti, hogy megéri az EVA-alanyiságot kockáztatni.

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: Juttatások, költségtérítések

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég