Adófórum

Adózási és számviteli információk

Tanulószerződéssel fogl költségei

Juttatások, költségtérítések

Tanulószerződéssel fogl költségei

HozzászólásSzerző: azurpearl » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Üdvözlök minden Fórumozót!

Fodrász vállalkozó vagyok és tanulószerződéssel foglalkoztatok szakmunkás tanulót. Kérdésem: a havi étkezési hj. és a tanulónak biztosított anyag költséget lekönyvelhetem? Majd jövőre amikor a szakképzési hj. elszámolást készítem (készíttetem) akkor visszaigényelhetem. Én íhy gondolom, de a könyvelőm szerint az étk. hj. nem számolható el.

Előre is köszönöm segítő válaszaitokat.  Mária

azurpearl
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Tanulószerződéssel fogl költségei

HozzászólásSzerző: stamasi » hétf. aug. 06, 2007 12:24 pm

Szia Mária!

A szakképzési hozzájárulás teljesítésénél az étkezési hozzájárulást semmiképpen sem lehet figyelmbe venni.

Az egyéni vállalkozó esetében a szakképzési hozzájárulás alapja a munkaviszony keretében foglalkoztatott magánszemély számára kifizetett bérköltség. A szakképzési hozzájárulás mértéke a bérköltség 1,5 %-a.

A szakképzési hozzájárulást a tanulszerződés alapján foglalkoztatott tanuló gyakorlati képzése során felhasznált anyagköltségre - tanulónként és évenként- legfeljebb a kötelező legkisebb munkabér 20 százalékának megfelelő ellenőrizhető összeggel lehet csökkenteni.

Az étkezési hozzájárulást költségkét lehet elszámolni.

Üdv. Szilvi

stamasi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Tanulószerződéssel fogl költségei

HozzászólásSzerző: kohnmari » hétf. aug. 06, 2007 2:52 pm

Sziasztok!

A tanulószerződéses tanulóknál az OM felé beküldendő "Éves bevallás" a szakképzési hozzájárulási kötelezettségről c. nyomtatvány kitöltési útmutatójában is szerepel az alábbi (tételes költségelszámolás esetén): "5.4.sor: A költségek elszámolásánál:

szakképzési hozzájárulásról és a képzés fejlesztésének támogatásáról szóló 2113. évi LXXXVI. törvény melléklete 1.d.) pontjának kötelező előírásait kell figyelembe venni:

- a tanulót jogszabály alapján kötelezően járó munkaruha, egyéni végőeszköz, tisztálkodási eszköz illeti meg, mint a vele azonos munkahelyen foglalkoztatott dolgozót.

- a tanuló részére a gyakorlati képzési napokon egyszeri kedvezményes étkezést kell biztosítani. Az étkezésről meleg - kivételesen indokolt esetben hideg - élelem biztosításával a gyakorlati képzést szervező a helyileg szokásos módon köteles gondoskodni. Amennyiben az étkezés természetben nem biztosítható, helyette étkezési utalvány is elszámolható a gyakorlati napok arányában. Saját konyha esetén az elszámolás - képzési napokra - nyersanyagáron történik....stb."

Vagyis az étkezési költséget is figyelembe lehet venni az elszámolás készítésénél.

Üdv. Mari

kohnmari
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Tanulószerződéssel fogl költségei

HozzászólásSzerző: stamasi » hétf. aug. 06, 2007 3:13 pm

Szia Mária, szia Mari!

Bocs, figyelmetlen voltam, megnéztem az említett mellékletet, igaza van Marinak! Elszámolható az étkezés hozzájárulás is.

Üdv.: Szilvi

stamasi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Tanulószerződéssel fogl költségei

HozzászólásSzerző: kohnmari » hétf. aug. 06, 2007 3:33 pm

Sziasztok!

Elnézést, a 2113. évi törvény 2003. évi akart lenni! Üdv. Mari

kohnmari
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Tanulószerződéssel fogl költségei

HozzászólásSzerző: stamasi » hétf. aug. 06, 2007 3:43 pm

Nem baj Mari, egy kis időutazás nem is ártana, visszatekintve talán jobban megértenénk, hogy miért kell mindent így túlbonyolítani.
stamasi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Tanulószerződéssel fogl költségei

HozzászólásSzerző: azurpearl » szer. aug. 08, 2007 10:46 am

Köszönöm a válaszokat lányok! Csodállak benneteket, hogy ebben az ős-káosz-adózásban ilyen remekül eligazodtok.

Tehát, csak hogy jól értem-e: a tanuló anyagköltsége = min.bér x 20% (számla van róla) és a havi könyvelésben elszámolható költségként.

                                           a tanulónak juttatott étk. utalvány = gyakorlati napok arányában (5000/munkanap x gyak.napok száma) és ez is elszámolható havonta a költségeim között.

Nyugtassatok meg, hogy jól értettem. Üdv. Mária

azurpearl
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Tanulószerződéssel fogl költségei

HozzászólásSzerző: kohnmari » szer. aug. 08, 2007 2:35 pm

Szia Mária!

A költség elszámolás részét jól érted. Az OM-hez való bevallás készítésénél azonban, ha a tételes költségelszámolást választod, csak az étkezési hozzájárulás összege vehető figyelembe, abban az esetben, ha visszaigénylő pozicióban vagy. Amennyiben a tételes költségelszámolás, vagy az átalány elszámolás után még mindig maradna fizetendő szakképzési hozzájárulásod, csak abban az esetben csökkenthető az összeg a tanuló anyagköltségével. Üdv. Mari

kohnmari
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am


Vissza: Juttatások, költségtérítések

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég