Adófórum

Adózási és számviteli információk

Foglalkozás-egészségügy?

Juttatások, költségtérítések

Foglalkozás-egészségügy?

HozzászólásSzerző: zspotorke » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Egy társaság az tulajdonosok részére - akik a cég munkaviszonyban lévő dolgozói is- foglalkozás-egészségügy címen mintegy 1 MFt-ot fizet ki az egyik magánklinika részére - aki ezen a címen számlázza az összeget. Jól gondolom-e, miután a kérdéses összeg bőven meghaladja a kapcsolódó tv-ben meghatározott mértéket - ezért ez az összeg adóköteles természetbeni juttatásnak minősül. A kérdés ezen túlmenően az is, hogy a cég fizeti meg az adó illetve a járulékterheket utánna vagy pedig a magánszemélyeknél lesz egyéb összevonandó jövedelem? Az egyik tulajdonos a cég ügyvezetője is egyben, a másik tulajdonos-alkalmazott pedig a feleség.

Mi a véleményetek? Ti hogyan oldanátok meg a kérdést?

Köszönettel:

P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Foglalkozás-egészségügy?

HozzászólásSzerző: aniko.varga2006 » hétf. júl. 02, 2007 6:35 pm

Az Szja 1. mell. 8.6 szerint a f.e.ü. ellátás adómentes természetbeni juttatás és nem ragozza tovább összeg szerint. Ez az összeg kettő fő ellátását jelenti, ahogy a kérdésedből érthető? Nekem inkább az a kérdés, ha ez két főre szól, elmegy-e az elszámolható költségek között mint a "jövedelemszerző tevékenység érdekében felmerült kiadás".  Mi van a szolgáltatóval kötött szerződésben?
aniko.varga2006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Foglalkozás-egészségügy?

HozzászólásSzerző: madora100 » hétf. júl. 02, 2007 7:19 pm

Zsuzsa!

Én csak a munkakörhöz kapcsolódó besorolás szerinti üzemegegészségügyi szolgáltatás díját számolnám el a vállalkozás költségei között.E szolgáltatást kötelező igénybe venni, de ennek díjára ajánlások vannak, az 2 fő esetében semmi esetre sem lehet évi 1 mill.forint. Azok a vizsgálatok, amelyek ezen felül kerülnek elvégzésre, az  adóköteles természetbeni juttatás. Ennek terhei a vállalkozást terhelik, s a személyi jellegű egyéb kifizetések között számolnám el ugyanúgy, mint a meg nem térített telefon magáncélú használatot

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Foglalkozás-egészségügy?

HozzászólásSzerző: zspotorke » kedd júl. 03, 2007 4:37 pm

Sziasztok!

Anikó!

Abban teljesen igazad van, hogy a törvény nem ragozza az összegszerűségig az adómentességet.  A számla 2 főre szól, a többi alkalmazott után is fizetnek - de ott a tv-i besorolás szerinti díjat. A szerződést magát még nem láttam, de a kapott infók alapján minden vizsgálat tetőtől-talpig benne van.

Madora!

Sajnos én is az általad adott válasz felé hajlok. Egyrészt azért mert ha adó- és járulékmentes lenne - akkor aki megengedhetné magának biztos élne a lehetőséggel., másrészt a sorok közül én is csak a meghatározott dijtételek mentességét olvasom ki.

A kérdéssel kapcsolatosan az alábbi anyagokat találtam. Ezt még elemezhetjük -ha van hozzá kedvetek.

361. Magánklinikai vizsgálatok számlázott díjának minősítése

Kérdés: Magánklinika vállalkozások vezetőinek és alkalmazottainak teljes kivizsgálását vállalja. A vizsgálat számlázott díja besorolható-e a természetbeni juttatások közé, és ha igen, milyen adók terhelik?

§ Jogszabályi hivatkozások

A személyi jövedelemadó szempontjából a munkáltató bármilyen egészségügyi szolgáltatást nyújthat munkavállalóinak. Ez a szolgáltatás természetbeni juttatásnak minősül, amely vagy adóköteles, vagy adómentes. Az adómentes természetbeni juttatásokat a személyi jövedelemadóról szóló törvény 1. sz. mellékletének 8. pontja tartalmazza, amelynek 8.6. pontjában szerepel a foglalkozás-egészségügyi ellátás mint adómentes természetbeni juttatás. Amennyiben az ellátás nem felel meg az adómentesség kritériumának, úgy az természetbeni juttatásként adóköteles, és a 54 százalék adót a kifizető fizeti meg az Szja-tv. 69. §-a szerint.

A természetbeni juttatás után a munkaadót (foglalkoztatót) 29 százalékos társadalombiztosításijárulék-fizetési kötelezettség és 3 százalékos munkaadóijárulék-fizetési kötelezettség is terheli.

A vizsgálati és kezelési költség természetbeni juttatás, és a Tao-tv. 3. számú mellékletének előírása alapján az elszámolt költséggel nem kell az adózás előtti eredményt növelni. Ezen előírás szerint ugyanis a vállalkozás érdekében elismert költség az adózó által a vele munkaviszonyban álló magánszemély, illetve vezető tisztségviselője, tevékenységében személyesen közreműködő tagja, valamint az adózóval korábban munkaviszonyban álló, saját jogú nyugdíjas [Tbj-tv. 4. §-ának f) pontja] magánszemély vagy az említett magánszemélyek közeli hozzátartozója részére juttatott természetbeni juttatás, és az ahhoz kapcsolódó, törvényen alapuló, az államháztartás valamely alrendszere számára történő kötelező befizetés, tehát a személyi jövedelemadó, a társadalombiztosítási járulék, a munkaadói járulék is.

 

778. Foglalkozás-egészségügyi ellátás

Kérdés: Cégünk élelmiszer-ipari vállalkozás, különleges higiéniai követelményeket igénylő élelmiszerek gyártásával foglalkozik. Üzemorvosunk, valamint cégünk higiénikusa javaslatára cégünk szerződést kötött a foglalkozás-egészségügyi szolgálat keretében egy fogászati rendelővel cégünk összes dolgozójának rendszeres fogorvosi szűrésére. Cégünk ennek költségeit teljes egészében magára vállalta, kérdésünk, hogy természetbeni juttatásnak minősül-e?

§ Jogszabályi hivatkozások

Adómentes természetbeni ellátásnak minősül a foglalkozás-egészségügyi ellátás, azaz a kifizető jogszabály alapján biztosított, a foglalkoztatáshoz kapcsolódó megelőző és gyógyító egészségügyi szolgáltatás az Szja-tv. 1. számú melléklete 8.6. pontja alapján. E szolgáltatás után sem szja-, sem tb-járulék-fizetési kötelezettség nem keletkezik.A foglalkozás-egészségügyi ellátás körébe tartozónak kell tekinteni mindazon szolgáltatások, juttatások összegét, amelyet a munkáltató a foglalkoztatás-egészségügyi szolgáltatásról szóló 27/1995. (VII. 25.) NM rendeletben meghatározottak szerint (Mvt. felhatalmazása alapján) a munkavállalók számára köteles biztosítani. Mindez azt jelenti, hogy a hivatkozott jogszabály szerint kötelezően előírt foglalkozás-egészségügyi szolgáltatás a személyi jövedelemadóban adómentes természetbeni juttatás, ami a társasági adó szempontjából költségként elszámolható, továbbá ezeknek a létesítményeknek a költsége is a vállalkozás érdekében felmerült ráfordításnak minősül.A hivatkozott jogszabály által elő nem írt, de a cég által az alkalmazottainak nyújtott egyéb egészségügyi szolgáltatás, mint például a fogászati ellátás, adóköteles természetbeni juttatásnak minősül, amely után a kifizető 44 százalékkal adót, társadalombiztosítási járulékot, munkaadói járulékot, esetleg egészségügyi hozzájárulást fizet. E szolgáltatás szintén elszámolható a vállalkozás ráfordításaként járulékkal és adóval együtt.Megjegyzés: a foglalkozás-egészségügyi ellátás mint adómentes természetbeni ellátás költségeit, az adóköteles egészségügyi szolgáltatás költségeit egyaránt a személyi jellegű egyéb kifizetések között kell elszámolni, a fizetendő szja-val együtt. A fizetendő társadalombiztosítási járulékot, munkaadói járulékot, egészségügyi hozzájárulást pedig a bérjárulékok között kell kimutatni.

 

Kérdés: A gazdasági társaság többségi tulajdonos tagja, aki a társaság ügyvezető igazgatója, a társaságnál heti 36 órát vagy azt meghaladó munkaidőben dolgozik, 2007. január 1-jétől részesülhet-e a gazdasági társaságtól adó- és járulékmentesen a törvényben meghatározott értékhatárig azon adómentes béren kívüli juttatásokban, amelyek együttes összege a 400 000 Ft/adóév értékhatárba beletartoznak?

§ Jogszabályi hivatkozások

 

Az Szja-tv. 71. §-ának (1) bekezdése szerint: a munkáltatónál adóköteles béren kívüli juttatásnak minősül a munkáltató által a (2) bekezdésben felsorolt, az Szja-tv. rendelkezései szerint a munkavállalóknak az adóévben biztosított juttatások együttes értékéből legfeljebb 400 ezer forintot, illetőleg a 400 ezer forintnak a munkavállaló által az adott munkáltatónál az adóévben munkaviszonyban töltött napokkal arányos összegét meghaladó rész.

A kérdésben szereplő ügyvezető igazgatónak ezen követelményeknek kellene megfelelnie, függetlenül attól, hogy az ügyvezető igazgató a társaság többségi tulajdonos tagja, vagy nem többségi tulajdonos tagja, vagy nem is tulajdonos tagja, illetve heti 36 órát dolgozik-e vagy sem.

Az Szja-tv. 3. §-a 14. pontja szerint munkáltató az, akivel (amellyel) a magánszemély munkaviszonyban áll. A társaság az ügyvezető igazgatónak nem munkáltatója, mivel a Gt. 22. §-ának (2) bekezdése szerint vezető tisztségviselő ezen megbízatását munkaviszonyban nem láthatja el. Így az ügyvezető igazgató nem lehet munkavállaló, az ő részére biztosított juttatások nem minősíthetők a munkavállalóknak biztosított juttatásnak. A társaság és az ügyvezető közötti jogviszony nem minősül munkaviszonynak.

A leírtakból következően az ügyvezető igazgatónak biztosított béren kívüli juttatások adómentességére az Szja-tv. 71. §-a nem alkalmazható!

Az Szja-tv. 71. §-ának (2) bekezdésében foglalt juttatásokat külön-külön kell vizsgálni, hogy azok adómentesen adhatók-e, és ha igen, akkor milyen összegig. Nyilvánvaló, hogy azok a juttatások, ahol a törvényben munkáltatói hozzájárulásról, a munkavállaló részére ingyenes vagy kedvezményes juttatásról, a munkáltató által viselt díjról, a munkáltató által fizetett összegről van szó, azok adómentesen az Szja-tv. 1. számú mellékletében feltüntetett összegig sem illetik meg az ügyvezető igazgatót. Ez azonban nem zárja ki, hogy az ügyvezető igazgató azokból ne részesüljön. Részesülhet, de akkor azok fogyasztói áron számított értékét egyéb - összevonandó - jövedelemnek kell tekinteni (nem pedig természetbeni juttatásnak), és ennek megfelelően kell a személyi jövedelemadót és a járulékokat megfizetni.

Üdv.: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Foglalkozás-egészségügy?

HozzászólásSzerző: madora100 » kedd júl. 03, 2007 5:02 pm

Zsuzsa!

Esetedben azért írtam a természetbeni juttatást, mert a kérdésfeltevésben az szerepelt, hogy az ügyvezető a vállalkozásnál munkaviszonyban is van. (ez nyílván az ügyvezetésen kívüli tevékenységre szól). Ekkor pedig a munkáltató és munkvállaló viszony fennáll az egyéb tevékenységre. A munkavállaló részére biztosított adómentes juttatáson felüli juttatás, természetbeni juttatásnak minősül. Ha az ügyvezető nem munkaviszonyos státuszban lenne a cégnél, hanem ügyvezetői minőségére tekintettel adnád részére a juttatást, akkor részére nem jár adómentesen egy fillér természetbeni juttatás sem, az egész összeg összevonandó jövedelemként kezelendő. Én ekként közelíteném meg a kérdést. Mint munkavállaló, az ügyvezető részére is kötelező a foglalk.egészségügyi szolg.nyújtása, persze a munkakörére előírt besorolásnak megfelelően.  

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Foglalkozás-egészségügy?

HozzászólásSzerző: zspotorke » kedd júl. 03, 2007 5:29 pm

Szia Madora!

Köszi.

Igen a történet pontosan az, amit írtál. Ügyvezető - és alkalmazott is más tevékenységre. Az alkalmazotti "jogon" kezelném én is adómentesen de csak a törvényi tételt. A kérdéses számlát én adóköteles természetbeni juttatásnak gondolom a maga adó (54%)  és járulékvonzataival (21%+8%+3%) együtt. Hogy mindezért megéri-e? De: Gondolkodom az esetleges megtéríttetésen is!

Megvárom még Anikó illetve a többiek véleményét is.

Üdv: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Foglalkozás-egészségügy?

HozzászólásSzerző: aniko.varga2006 » szer. júl. 04, 2007 11:47 am

Kedves Zsuzsa, köszönöm, hogy számítasz a véleményemre, amelyet a következőkben tudnék megfogalmazni: a hivatkozott 27/1995. NM rendelet 4. §-a felsorol jónéhány szolgáltatást, mely a foglalkozás-egészségügy keretei közé tartozik. Ezek nem korlátozódnak egyszerű fizikális vizsgálatokra vgy hétköznapinak mondható műszeres, mondjuk EKG vizsgálatokra, hanem tartalmaznak olyan mélyebb hozzáértést, nagyobb ráfordítást igénylő - tehát lényegesen költségesebb - szakvéleményezést, mint mondjuk kémiai expozíció vizsgálata, stb.

Ezért azt az eljárást követném, hogy az adott szolgáltatóval kötött szerződést megvizsgálnám, milyen kkonkrét szolgáltatásra szerződtek, az indokolt-e az adott cég tevékenységében (mondjuk egy rövidárukereskedőnél nem, egy szinterező vállalkozásnál indokolt a kémiai expozíciós szakvélemény).

Tehát a konkrét munkakörök, végzendő munkafolyamatok, munkahely figyelembevételével lehetne azt megállapítani, hogy az adott számla indokolt-e ilyen összegben. Ha kétség merül fel, orvosszakértői szakvélemény beszerzése vagy valamilyen más hatóság állásfoglalása (munkabiztonsági  felügyelet) kérhető abban a tekintetben, hogy adott munkakörre milyen foglalkozás-egészségügyi feladatok végrehajtása szükséges. A fentiek szerint indokolt vizsgálatok beárazása a következő feladat, és így lehetne megállapítani az elszámolható, a vállalkozás érdekében indokoltan felmerülő adómentes természetbeni juttatás részt, illetve az ezen felül nyújott, adóköteles természetbeni juttatás részt.

 

aniko.varga2006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Foglalkozás-egészségügy?

HozzászólásSzerző: holux » szomb. szept. 15, 2007 4:57 pm

Sziasztok!

Csak belekotyogok. Nekünk is van szerződésünk magánklinikával, na nem ilyen nagy összegben 7.000 Ft/hó/fő. ez alap ellátás illetve rengeteg ezen kívűl az amit TAJ kártyával is "elszámolnak". A lényege hogy egy évben egyszer tetőtöl talpig kivizsgálnak ami foglalkoztatás egészségügyi szempontból megelőzésnak minősül és ha kell tovább kezelnek de ezért külön nem fizetünk. Ebben a díjban nincs magánmentő, korházi ellátás, vagy pl. fogászat. (viszont a terhes gondozásom így ment végig de nincs róla külön papír). Átalány fizetés és evvel a könyvvizsgálonk is egyet értet illetve adótanácsadóval is konzultáltam Ez az összeg amit a cég fizet (1 millió forint) ha a szerződés szerint belefér a foglalkoztatás egészségügybe akkor is ad az APEHnak belekötési lehetőséget ami  a legujjabb ellenőrzési szempont hogy elég életszerű e. Na ez szerintem nem az, ekkora összegben olyan ellátások vannak amelyek a normál társadalombiztosítás alapján is járnak csak nem egyágyas korteremben és magánmentővel. Elnézést kicsit hosszúra sikerült.

Üdv Ildi

 

holux
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am


Vissza: Juttatások, költségtérítések

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 14 vendég

cron