Adófórum

Adózási és számviteli információk

üa.megtakarítás

Juttatások, költségtérítések

üa.megtakarítás

HozzászólásSzerző: kissjohanna » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Üzemanyag-megtakarítás elszámolásával kapcsolatban szeretném a segítségeteket kérni!
Azt tudom, hogy hóközi ki-, illetve belépés esetén arányosítani kell az adómentesen adható 100eFt-ot. Viszont, mi a helyzet abban az esetben, ha a munkavállaló keresőképtelen? Gondolom, a szabadság időszakát nem kell figyelembe venni, de ebben sem vagyok biztos.:) Ezen kívül azt szeretném kérdezni, hogy az arányosítás hogy történik, naptári napokkal vagy munkanappal kell számolnom? Illetve, egyszerűsített foglalkoztatás esetén adható-e üzemanyag-megtakarítás?

Köszönöm szépen!
J.
kissjohanna
 
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:29 am

üa.megtakarítás

HozzászólásSzerző: kriszta4 » hétf. márc. 24, 2014 5:14 pm

Szia!
Azt honnan olvastad ki, hogy a hóközi ki- belépőnél arányosítani KELL a 100 ezer Ft-ot? "de legfeljebb havi 100 ezer forint." fizethető ki adómentesen.
köszi ha válaszolsz, mert ez az arányosítgatás nekem eddig eszembe sem jutott.
kriszta4
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

üa.megtakarítás

HozzászólásSzerző: kissjohanna » kedd márc. 25, 2014 5:32 pm

Szia!

Ez jó kérdés, mert ezer oldalt átolvastam. Viszont, lehet, hogy nem kellene mindegyiknek hinni? :) Az szja törvényben nem találtam utalást az arányosításra.
J.
kissjohanna
 
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:29 am

üa.megtakarítás

HozzászólásSzerző: kriszta4 » kedd márc. 25, 2014 6:09 pm

kösz. hogy válaszoltál.
én is szoktam olvasgatni, de ilyet még soha sehol nem olvastam. körbekérdeztem az általam ismert és üa. megtakarítást kifizető fuvarozókra, de az általad felvázolt arányosításról egyik sem tud, és ezáltal nem is alkalmazza.


kriszta4
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

üa.megtakarítás

HozzászólásSzerző: kissjohanna » kedd márc. 25, 2014 6:13 pm

Köszönöm, hogy megosztottad velem! Rosszul fogalmaztam meg a kérdésem. A "tudom" helyett azt kellett volna írnom, hogy "olvastam". Úgy látom, hogy nem sokan szeretik ezt a témát. Köszi, hogy írtál, én is így fogok eljárni.
J.
kissjohanna
 
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:29 am

üa.megtakarítás

HozzászólásSzerző: kriszta4 » kedd márc. 25, 2014 6:22 pm


és főleg ha azt is megírtad volna vajon hol olvastad, akkor lehet az már mindent elárul és legyintéssel elrendezem. de az a "tudom" ... igen, jól érzed.
kriszta4
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

üa.megtakarítás

HozzászólásSzerző: sz.judit » szer. márc. 26, 2014 5:07 pm

Az Szja tv. 27. § (1) bekezdése rendelkezik az üzemanyagmegtakarításra vonatkozó előírásokról, az alábbiak szerint:

"A nem önálló tevékenységből származó bevételt az adóalap megállapítása előtt csökkenti
b) figyelemmel a (2) bekezdés rendelkezésére, a munkáltató által az alkalmazottja számára, a társas vállalkozás által a tevékenységében személyesen közreműködő tagja számára - a munkaköre (tevékenysége) szerint a munkáltató, a társas vállalkozás által üzemeltetett gépjármű vezetőjeként teljesített kilométer-futásteljesítménye alapulvételével - üzemanyag-megtakarítás címén fizetett, annak mértékét meg nem haladó összeg, de legfeljebb havi 100 ezer forint.

(2) ÜZEMANYAG-megtakarításnak minősül az az összeg, amely nem több, mint az (1) bekezdés b) pontjában említett, útnyilvántartással (menetlevéllel, fuvarlevéllel) igazolt kilométer-futásteljesítmény alapján a közúti gépjárművek, az egyes mezőgazdasági, erdészeti és halászati erőgépek üzemanyag- és kenőanyag-fogyasztásának igazolás nélkül elszámolható mértékéről szóló kormányrendelet szerinti - korrekciós tényezőkkel módosított - alapnorma, és az állami adóhatóság által közzétett üzemanyagár figyelembevételével kiszámított összegnek a munkáltató által, a társas vállalkozás által számla (számlák) alapján elszámolt üzemanyag-mennyiség és az állami adóhatóság által közzétett üzemanyagár figyelembevételével meghatározott összeget meghaladó része, ideértve azt az esetet is, amikor a munkáltató, a társas vállalkozás a saját kezelésében lévő töltőállomáson biztosítja az alkalmazottjának, a tagjának az üzemanyag felvételét és az üzemanyag felhasználása során megtakarítás mutatkozik az előzőek szerint meghatározott normához képest.

A fenti rendelkezés szerint nem önálló tevékenységből származó jövedelem 100 ezer forintig vehető figyelembe e jogcímen, melyet a tevékenységgel összefüggésben üzemanyag-megtakarításra tekintettel kap a gépkocsi vezető. E korlátozás nem az időarányos teljesítéshez köti a jövedelemmértéket, hanem az Szja törvényben előírt adattartamú útnyilvántartáshoz (az üzemanyag feltöltés, tankolás helyét, idejét és mennyiségét, valamint a km-állását is fel kell tüntetni) és a Korm. rendelet szerinti elszámoláshoz.
http://ado.hu/rovatok/ado/a-het-kerdese-uzemanyag-megtakaritas
sz.judit
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

üa.megtakarítás

HozzászólásSzerző: sz.judit » szer. márc. 26, 2014 5:12 pm

A 2010. évtől nem minősül bevetélnek az az összeg, amelyet a kifizető az alkalmazottja vagy a társas vállalkozó számára üzemanyag-megtakarítás címén fizetett, de legfeljebb havi 100 ezer forint. Függetlenül attól, hogy az összeg milyen időszakra vonatkozó útnyilvántartás (menetlevél) adatai alapján került kifizetésre, ha egy hónapon belül ennél több jövedelmet szerez a magánszemély, adóköteles jövedelem keletkezik.

Már év elején felmerült a kérdés – és erre az APEH sem adott megfelelő választ – hogy be kell-e tenni a bevallásba ezeket a jövedelmeket, annak ellenére, hogy 100 ezer forintig teljes egészében adómentes.

Az Szja-tv. 25. §-ának (1) bekezdése alapján nem önálló tevékenységből származó bevétel - többek között - az üzemanyag-megtakarítás címén fizetett összeg. A nem önálló tevékenységből származó bevétel egésze jövedelem, a törvényben meghatározott eltérésekkel.

Viszont. Az Szja-tv. 27. §-a (1) bekezdésének b) pontja alapján a nem önálló tevékenységből származó bevételt az adóalap megállapítása előtt csökkenti az üzemanyag-megtakarítás címén fizetett összeg, de legfeljebb havi 100 ezer forint.
http://www.adonavigator.hu/blog/uzemanyag-8211-megtakaritas.html

Fenti és az előző cikkek szerint én úgy értelmezem, hogy ha a magánszemély több mint 100 eFt-ot kap egy hónapban ilyen jogcímen (mindegy, hogy hány munkáltatótól), akkor a 100 eFt/hó feletti rész adóköteles, mivel a magánszemélynél van adófizetési kötelezettség és nem a kifizetőnél.
sz.judit
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

üa.megtakarítás

HozzászólásSzerző: kissjohanna » szer. márc. 26, 2014 9:09 pm

Köszönöm!
J.
kissjohanna
 
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:29 am


Vissza: Juttatások, költségtérítések

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 15 vendég