Adófórum

Adózási és számviteli információk

Mértéke,Jogossága

Juttatások, költségtérítések

Mértéke,Jogossága

HozzászólásSzerző: poczonyi » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Multinacionális vállalatnál alkalmazott üzletkötő munkakörben dolgozom (kollégáimmal együtt), ez egy új forma számomra hiszen az elmúlt 10 évben vállalkozói formában dolgoztam. A cég a meglevő személyautóra a 9Ft/km költség térítésen felül 11 Ft/km béralapú juttatást ad, tehát bruttó 20 Ft/km költségtérítést fizet. Én havonta kb. 5000 km-t megyek a vállalt ügyeinek intézése miatt. Ez a fizetett jutatás nem fedezi a tevékenységből adódó gépjármű költségeket. ( A cég minden egyéb költség pl. autópálya díj , parkolás, mosatás - átvállalását elutasítja). Lehet -e hivatalosan kérni a költségtérítés reális szintre emelését? Ezt a térítés nem fedezi az autóm amortizációját sem! (Opel Vectra)

 

poczonyi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Mértéke,Jogossága

HozzászólásSzerző: kovalkata » hétf. jún. 18, 2007 3:30 pm

Szia!

"Hivatalosan" szerintem ezt te nem kérheted a munkáltatótól, mert végül is azt ő dönti el mennyit ad. A 9 Ft/km-en felüli gépkocsi költségtérítés már adóköteles természetbeni juttatásnak számít a munkáltatónál és adóketeles bevételnek nálad. Szerintem ezért is nem egyezik bele sok munkáltató, hogy ennél többet adjon, mert nem akarnak plusz adókat, járulékokat fizetni utána. Megjegyzem még az is szép tőle, hogy ad mellé még béralapú juttatást is. A lényeg végül is az, hogy sajnos te nem kérheted hivatalos alapon hogy többet adjon, az már csak a munkáltató és munkavállaló közötti megegyezésen múlik, hogy mennyi lesz megtérítve. Üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Mértéke,Jogossága

HozzászólásSzerző: kati1012 » hétf. jún. 18, 2007 3:31 pm

Szia!

 

Nem igazán lehet megérteni, hogy miért béralapú juttatásként fizeti ki a 11 forintot. Ha a törvény szerintit fizeti ki akkor az lényegesen több lenne, ami adómentesen adható.  Meg kell nézni a munkaszerződést /ha nincs kollektiv szerződés/ mit tartalmaz erre vonatkozóan.

kati1012
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Mértéke,Jogossága

HozzászólásSzerző: kati1012 » hétf. jún. 18, 2007 3:41 pm

Szia Kata!

Te miért csak a 9 forintot emlitetted?

kati1012
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Mértéke,Jogossága

HozzászólásSzerző: kovalkata » hétf. jún. 18, 2007 4:02 pm

Szia Kati!

Teljesen úgy emlékeztem, hogy az apeh által megengedett 9 Ft-on felüli térítés már nem adómentes (hanem adóköteles). De most én is elbizonytalanodtam és elkezdtem utánakeresgélni, csak már nagyon nem fog ma az agyam, szerintem abba is hagyom. Talán ti tudjátok most kapásból esetleg mivel kevertem össze.

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Mértéke,Jogossága

HozzászólásSzerző: KovacsJ » hétf. jún. 18, 2007 5:11 pm

Szia! Úgy tudom , hogy munkaviszony esetén a cég többet is fizethet, de utnyilvántartást kell írni és évvégén a km óra állásából levonni az indulásit. Megnézni a magán és munka miatti használat arányát és ilyen arányban számolhaó el az összes számlával igazolt költsége a gépkocsinak. (Ilyenkor nincs 9 ft) Ezt  saját maga valja be a 0753-on.

Kovácsné

KovacsJ
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Mértéke,Jogossága

HozzászólásSzerző: aniko.varga2006 » hétf. jún. 18, 2007 6:33 pm

Ha neked nem éri meg a saját kocsidat használni, végülis a cég nem kötelezhet arra, hogy használd a munka elvégzésére. Adjon alád lovat, ha azt akarja, hogy eljuss valahová.
aniko.varga2006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Mértéke,Jogossága

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » hétf. jún. 18, 2007 7:11 pm

Sziasztok!

Szerintem ebben az esetben, mivel a munkavállaló nem csak munkába járásra, hanem üzleti utakra is használja a saját gépkocsiját, ezért neki az APEH által minden hónapban kiadott üzemanyagár és  gk norma szerinti térítés jár, km-enként || 9 ft, a lakóhelye és a munkáltató székhelye vagy telephelye közötti útra viszont csak 9 ft/km térítés adható. Természetesen útnyilvántartást kell vezetni, az egyéb ktgek pedig az üzleti célú és magancélú megtett km-ek arányában adható, fel kell tüntetni a hóeleji, hó végi km állást, üzleti és magáncélú használatot különbontva,ekkor úgy tudom minden ktg részben téríthető, még a javítás is , de ekkor nincs a fogyasztáson felüli 9 ft/km. Ha valaki mást tud  írjon, mert én így számoltam a munkavállalónak,igaz csak néhány hónapig volt üzletkötője a cégnek.Üdv:nelly

 

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Mértéke,Jogossága

HozzászólásSzerző: validitas » hétf. jún. 18, 2007 7:43 pm

Szia Nelly! Jól írtad, az üzleti célú használat miatt jár neki az általad leírt ktgtérítés, a lakóhelye és a munkahelye közötti km-kénti 9 Ft meg adható. Üdv: Böbe
validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Mértéke,Jogossága

HozzászólásSzerző: madora100 » kedd jún. 19, 2007 8:13 am

A munkavégzéssel kapcsolatos költségtérítés jár, a munkábajárással kapcs. költségtérítés pedig adható a 9 Ft/km figyelembevételével. Nagyon furcsa lenne, hogy az üzletkötő fizetne azért, hogy használhatja a saját autóját.

Legfontosabb szabály, hogy járműhasználat címén költséget csak útnyilvántartás alapján lehet elszámolni.

A saját tulajdonú jármű használatával összefüggésben az üzemi, hivatali használatra eső üzemanyag-felhasználás, számlával (bizonylattal) igazolt fenntartási, javítási és felújítási költség számolható el.

A számlák alapján történő elszámolás helyett választható az ún. általános személygépkocsi-normaköltség alkalmazása is. Ez azt jelenti, hogy a magánszemély igazolás nélkül (javítási számlák nélkül) kilométerenként 9 forintot számolhat el. Ebben az esetben azonban az üzemanyagköltségen kívül minden más költséget (javítás, biztosítás, mosatás, értékcsökkenési átalány stb.) elszámoltnak kell tekinteni, azaz a személygépkocsi-normaköltség alkalmazása mellett nincs lehetőség sem a gépkocsi használatával kapcsolatosan további számlával igazolt költség, sem az átalány szerinti értékcsökkenés elszámolására.

Az általános személygépkocsi-normaköltséget és a tételes elszámolást egy adott személygépkocsi esetén adott évben nem lehet kombinálni, a költségelszámolásnál csak az egyik vagy a másik módszer alkalmazható.

Az útnyilvántartás vezetése alapján kizárólag az üzleti célú futásteljesítmény költsége számolható el.

Ahogyan írtad, a cég a 9,-Ft/km-t adja részedre, ezért utasítja el az egyéb költségek megtérítését.

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Következő

Vissza: Juttatások, költségtérítések

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 15 vendég