Adófórum

Adózási és számviteli információk

Mnélküliből KÖZHASZNÚ mi jár?Juttatás,kltstérítés?

Juttatások, költségtérítések

Mnélküliből KÖZHASZNÚ mi jár?Juttatás,kltstérítés?

HozzászólásSzerző: bobemama » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Ha egy munkanélkülit, a helyi önkormányzat, kikér, mint közhasznú, fizikai munkást, mi jár neki?? Milyen juttatások, és költségtérítések járnak neki. Mennyi munkabér /fizetés/ jár neki, ha szakmunkásbizonyítvánnyal rendelkezik??

Miért /kb. öt éve folyamatosan/ van az, hogy felveszik egy évre, de három hónaponként kötnek vele szerződést???

Mennyi munkabér jár neki, szakmunkássbizonyítványa van!/Miért a legalacsonyabb minimálbért kapja???

Jár e neki munkaruha, vagy ennek költségtérítése???  /Télen-nyáron a szabadban dolgozik, ha esik ha fúj! /Miért a ruháját kell használnia???

Milyen értékű étkezési hozzájárulás /utalvány/ jár neki???

Kérném szépen aki tud segítsen, milyen törvények vonatkoznak ide, és rájuk??!!

Tisztelettel előre is megköszöünve: bobemama

 

bobemama
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Mnélküliből KÖZHASZNÚ mi jár?Juttatás,kltstérítés?

HozzászólásSzerző: Bartiiroda » szer. okt. 18, 2006 5:43 am

Szia!

Amire te gondolsz az a szakmai minimálbér, de annak az a lényege, hogy akkor jár, ha az illető szakképzettségére szükség van az adott munkakör elvégzéséhez, szóval pl ha szakács bizonyitványa van és közben füvet nyir akkor nem jár neki csak a 62500 Ft. Esetleg ha meghaladja az életkora az 50 évet akkor jár neki a szakmai minimálbér.

Munkaruha ktg térités a köztisztviselőknek jár elsősorban.A Munka Törvénykönyve, illetve a közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény hatálya alá tartozó dolgozók tehát ruházati költségtérítésre nem jogosultak, a szabályozás azonban nem feledkezik meg teljesen ezen munkavállalók ruházatának védelméről. Mind az Mt., mind a Kjt. úgy rendelkezik, hogy a munkáltató köteles munkaruhát, illetve formaruhát biztosítani a dolgozó számára, amennyiben a munka a ruha nagyfokú szennyeződésével jár, illetve a munka jellege azt megkívánja. Közalkalmazottak esetében a munka- és formaruha-juttatásra jogosító munkaköröket, az egyes ruhafajtákat, a juttatási időket, valamint a juttatás egyéb feltételeit a kollektív szerződés, ennek hiányában a munkáltató állapítja meg.

A közszféra dolgozói közül egyértelműen a köztisztviselők járnak jobban a béren kívüli juttatásokat tekintve: a köztisztviselők jogállásáról szóló törvény ugyanis kötelezően előírja az étkezési utalvány juttatását, amelynek havi értéke az ilyen célra adómentesen adható juttatás legnagyobb mértéke, vagyis idén 4 500 forint. Szintén kötelező béren kívüli juttatás a ruházati költségtérítés, amely éves szinten illetményalapuk kétszerese, vagyis idén több mint hetvenezer forint.

Ezzel szemben a közalkalmazottak számára minden csak adható, de nem kötelező. Így a köztisztviselőknek mindenképpen járó kötelező béren kívüli juttatások is az őket alkalmazó intézmények anyagi helyzetétől függ. Az általános tapasztalatok szerint a tanárok például lemaradnak ezekről a juttatásokról, vagy csak nagyon szerény mértékben juthatnak hozzá.

Közalkalmazottak és köztisztviselők számára is adható juttatás ezen felül a munkába járáshoz szükséges helyi közlekedési bérlet, a munkahelyi étkezési hozzájárulás. az üdülési hozzájárulás, az albérleti hozzájárulás, szociális hozzájárulás. A kapható béren kívüli juttatások mértéke szintén intézményi mérlegelés alapján dől el, így például a Belügyminisztériumban nemrégiben aláírt bérmegállapodás szerint a belügyi dolgozóknak az étkezési utalványon felül havi 9 ezer forintos munkahelyi étkezési hozzájárulás is jár, valamint iskolakezdési támogatás is legfeljebb 18 400 forintig. A ruhapénzt pedig 72 700 forintra emelték. Így a belügyi dolgozók havi szinten körülbelül 20 ezer forintnak megfelelő béren kívüli juttatásban részesülnek.

Szóval sajnos amire te gondolsz az köztsiztviselők esetében (munakruha, étkezési jegy) előrás de közalkalmazott esetében adható...

üdv: barti

Bartiiroda
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Mnélküliből KÖZHASZNÚ mi jár?Juttatás,kltstérítés?

HozzászólásSzerző: gyergyoiistvan » szer. okt. 18, 2006 6:19 am

Sajnos úgy van, ahogy Barti írta! Viszont olvasom, hogy az illető télen-nyáron a szabadban dolgozik, ha esik ha fúj. Ebben az esetben meleg ruha, eső esetén vízhatlan ruha járna neki. Ezt ki lehet harcolni! Tulajdonképpen elégtelen felszerelés miatt a munkavédelmisek szerintem jól helyben hagynák az önkormányzatot. Ilyet nem lehet csinálni, hogy berendelik közhasznú munkára aztán kiküldik őket a mínuszokba, de megfelelő kabát nélkül. Ezen felül, ha "kosszal járó" munkát végeznek, akkor is kellene biztosítani ruhát vagy valami védő öltözetet.

Üdvözlettel: Gyergyói István

gyergyoiistvan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Mnélküliből KÖZHASZNÚ mi jár?Juttatás,kltstérítés?

HozzászólásSzerző: bobemama » szer. okt. 18, 2006 9:14 am

Szervusztok! Nagyon köszönöm a válaszokat, de azt hiszem csak Gyergyói István közeliti meg a problémámat.Ugyanis, a közalkalmazott, Önkormányzat, mint közhasznút  foglalkoztatja. 

És bizony elmúlt 50 éves, szakmunkásbizonyítvánnyal rendelkezik, télen-nyáron jóformán a szabadban dolgozik,/most jelenleg betonozik/, de még munkaköri leirása, szerződése, semmilyen tájékoztatást nem kap semmilyen iratot arról, hogy a kollektív Szerződés mit enged meg. Én mint ismerve a jogszabályokat, próbálok neki kiharcolni mindent, de ez már egy kicsit sok.Tudom sokszor hogy igazam van, és mégis falakba ütközöm. 5 éve így megy ez! Sőtt! Tavaly, emg most is ahogy elnézem, nem akarják, még a fénymásolatát se tudomásul venni a szakmunkásbizonyítványának.

Láttam a TV-ben, hogy más városokban, hogyan és mint foglalkoztatják őket. Helyi törvények vannak? A munkaruha, v. pénzbeni kiváltása más városokban jár? Itt nem??

Tudnátok nekem törvényt idézni a bérre és a juttatásokra??

Nagyon köszönöm figyelmetek!

Maradok tisztelettel: bobemama

bobemama
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Mnélküliből KÖZHASZNÚ mi jár?Juttatás,kltstérítés?

HozzászólásSzerző: Bartiiroda » szer. okt. 18, 2006 10:24 am

Szia!

Amit István irt én is leirtam az első hozzászolásomban idézem:

"Mind az Mt., mind a Kjt. úgy rendelkezik, hogy a munkáltató köteles munkaruhát, illetve formaruhát biztosítani a dolgozó számára, amennyiben a munka a ruha nagyfokú szennyeződésével jár, illetve a munka jellege azt megkívánja. "  

Nost tehát lehet nem fogalmaztam elég világosan, de azt hiszem ez ugyanaz

HA elmult 50 éves akkor jár neki a szakmai minimálbér, ami 68800 Ft.

Sztem az hogy közhasznúként foglalkoztatja még nem jelenti azt, hogy köztisztviselőkkel egyenrangu juttatások járnának neki, szivesen irnék neked olyat amit hallani szeretnél de sajnos nem tudok, egyedül minimálbér kapcsán lehet keresnivalód illetve a munkaruhánál... de tény hogy ahogyan irtam kollektiv szerződés hiányában a munkáltató állapítja meg a szükségességet...

A törvény pedig: A 316/2005 (XII.25) Korm rendelete...

Egyébként mint ahogyan irtam hiába van szakmunkásbizonyitványa pl asztalos szakmárol ha betonoznia kell, mert akkor nem hasznositja a munkájához a tanulmányait, de mivel elmult 50 éves ezt a részét el is felejtheted a dolognak mivel 50 év felett alapbol jár a garantált bérminimum... szoval ha nem kapja meg csak a 62500 at akkor nyugodtan az asztalra üthet....

Az meg hogy más városokban mi van az a bér szempontjábol tökmindegy, mert az egységes kell legyen, viszont a béren kivüli jutattások tekintetében sajnos igenis eltérhet, mivel lehet, hogy a másik vársoban adnak pl étkezési hozzájárulást mig nálatok nem.... ebben a tekintetben a lényeg az ADHATÓ szón van, szóval ha nem akarják nem adják ha akarják adják.. nem kell egységesnek lenniük...

üdv: Barti

Bartiiroda
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Mnélküliből KÖZHASZNÚ mi jár?Juttatás,kltstérítés?

HozzászólásSzerző: gerine » szer. okt. 18, 2006 7:29 pm

Az, hogy a kötelező minimálbéren kivül milyen juttatásban részesülnek a közhasznú munkások, mindig az adott önkormányzattól függ, no meg attól is, hogy milyen porgramban helyezik el őket. Mire jut pénz, kapnak-e támogatást. Mivel a munkaruha kihordási ideje  több mint egy év, ezért nem adnak szerintem munkaruhát, mivel 2-3 hónapos munkaszerződéssel foglalkoztatják Őket, állandóan cserélődik a létszám. Étkezési hozzájárulás is csak adható. legtöbb településen nem adják, nincs rá keret, csak az "állandósitott" alkalmazottak kapják. A rövid ciklus is azért van szerintem, mert a települések lobbiznak a támogatások között, mikor mennyi pénzhez jutnak, saját ktg-vetésből nem birják fizetni a közmunkásokat. Főleg kis településeken nagyon nehéz.
gerine
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Mnélküliből KÖZHASZNÚ mi jár?Juttatás,kltstérítés?

HozzászólásSzerző: gyergyoiistvan » szer. okt. 18, 2006 7:53 pm

Kedves Bobemama! 

Ajánlom figyelmedbe a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvényt. Különösen a 23.§ tól a munkavédelem tárgyi feltételei résztől. Azért rendesen be lehet fűteni az önkormányzatnak, ha nem idő és energia nem számít és nincsennek túl jó kapcsolataik a felügyeleleteknél.

Munkaruha kötelező juttatásáról a munka törvénykönyve 165.§ (2)

Ha ötletek kellenek vagy megerősítés nyugodtan kereshetsz. gyergyoiistvan@t-online.hu Nem bírom, ha valaki henyél, de ha valaki dolgozik, akkor legalább már törekedjenek az emberi körülményekre.

A munkaruhát igazán kibírják az önkormányzatnál. Csepp a tengerben. Több pénzt is lenyelnek bent. Ha a munka végén nem szolgáltatják vissza vagy nem megfelelő állapotban szolgáltatják vissza, akkor úgyis meg van a lehetőség, hogy a nettó kifizetésekből levonják a pótlás vagy tisztíttatás költségeit. Ezt külön bele lehet írni a szerződésekbe is.

Mindez csak akarat kérdése.

Üdvözlettel: Gyergyói István

gyergyoiistvan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Mnélküliből KÖZHASZNÚ mi jár?Juttatás,kltstérítés?

HozzászólásSzerző: Bartiiroda » csüt. okt. 19, 2006 5:10 am

Sziatok!

Látod István pont ez a baj nálunk is az Önkormányzattal, hogy akarat kérdése, és ha nem akarják akkor azért az "egyszerű" ember nehezen tudja elérni, hogy akarják, vagy eléri, akkor meg megissza máshol a levét... sajnos...

üdv: Barti 

Bartiiroda
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Mnélküliből KÖZHASZNÚ mi jár?Juttatás,kltstérítés?

HozzászólásSzerző: bobemama » csüt. okt. 26, 2006 2:28 pm

Sziasztok!

Ne haragudjatok, hogy eddig nem válaszoltam,de megvártam a fejleményeket.

Kérnélek titeket, hogy a "ha már elmúlt 50 éves, akkor jár neki a szakmai minimálbér"

törvényileg melyik, törvény és bekezdése mondja ki?? És ha lehet kivonatolnátok nekem!?

Mert még mindig arra hivatkoznak, hogy ha nem a szakmájában dolgozik nem jár.

Előre is köszönettel: bobemama

 

bobemama
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Mnélküliből KÖZHASZNÚ mi jár?Juttatás,kltstérítés?

HozzászólásSzerző: Bartiiroda » csüt. okt. 26, 2006 3:26 pm

SZia bobemama!

Ahogy már az 5 ös hozzászolásomban irtam :

"A törvény pedig: A 316/2005 (XII.25) Korm rendelete......"

Ennek nézz utána és ebben feketén fehéren le van irva az 50 év...

4. § (1) A 2. §-ban meghatározottaktól eltérően, a legalább középfokú iskolai végzettséget, illetőleg szakképzettséget igénylő munkakörben foglalkoztatott munkavállaló részére megállapított havi személyi alapbér garantált bérminimuma

a) 2006. július 1-jétől 2006. december 31-ig

aa) 2 évnél kevesebb, a munkavállaló által betöltött munkakörhöz szükséges szakképzettséget, képesítést igénylő szakmában a fennálló munkaviszonyban, illetve azt megelőzően szerzett gyakorlati idő (a továbbiakban: gyakorlati idő) esetén a 2. § (1) bekezdésében megállapított kötelező legkisebb munkabér 105%-a,

ab) legalább két év gyakorlati idő esetén 110%-a;

b) 2007. január 1-jétől 2007. december 31-ig

ba) az aa) pontban meghatározott esetben a kötelező legkisebb munkabér 110%-a,

bb) az ab) pontban meghatározott esetben a kötelező legkisebb munkabér 115%-a;

c) 2008. január 1-jétől 2008. december 31-ig

ca) az aa) pontban meghatározott esetben a kötelező legkisebb munkabér 120%-a,

cb) az ab) pontban meghatározott esetben a kötelező legkisebb munkabér 125%-a.

(2) Az (1) bekezdés alkalmazásával megállapított garantált bérminimum felfelé kerekített összegeit a rendelet melléklete tartalmazza.

(3) Az 50 év feletti munkavállalót garantált bérminimumként az ab), bb), cb) pontban szereplő összeg illeti meg. A szabályt először arra a hónapra járó munkabérek megállapításánál kell alkalmazni, amelyikben a munkavállaló az 50. életévét betölti.

üdv: barti

Bartiiroda
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Következő

Vissza: Juttatások, költségtérítések

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég