Adófórum

Adózási és számviteli információk

meddig lehet kifizetni?

Juttatások, költségtérítések

meddig lehet kifizetni?

HozzászólásSzerző: kovalkata » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok,
tudna valaki abban segíteni, hogy a tárgyévi üzemanyag megtakarítást (ami havi 100e forint alatt van, tehát nem keletkezik jövedelme belőle a magánszemélynek és így vallani sem kell sehol) a követező évben meddig lehet kifizetni?
Gondolok itt arra, hogy a decemberit ki lehet fizetni még akár következő év március-áprilisában is? (Azt tudom, ha még ismertté válik a m.k. időpontjáig, akkor el kell határolni.)
Köszönöm, Kata
kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

meddig lehet kifizetni?

HozzászólásSzerző: jázmin25 » kedd okt. 30, 2012 3:48 pm

Szia!
A decemberit mindenképpen a decemberi bérszámfejtéssel kell elszámolni, ebből kifolyólag szerintem a december havi bérek utalásakor kell kifizetni.
Én találkoztam olyan esettel, hogy pl. június-július-augusztus havi üzemanyag megtakarítás el lett számolva mindig a havi aktuális bérszámfejtésnél, de utalva a munkavállalónak csak a negyedév végén lett egy összegben.
Ha ez évfordulót érint akkor sincs szerintem elhatárolás, 47-nek lesz követel egyenlege.
http://www.adooldal.hu/hirlevel/Az-uzemanyag-megtakaritas-cimen-kifizetett-juttatas/
Üdv: Jázmin
jázmin25
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:29 am

meddig lehet kifizetni?

HozzászólásSzerző: kovalkata » kedd okt. 30, 2012 5:29 pm

Szia Jázmin,
mivel minden esetben havi 100e forint alatti összegről van szó, mi nem számfejtjük le a bérrel, csak bizonylatot állítunk ki róla. Mivel a 100e Ft alattit nem kell szerepeltetni a bevallásban sem, idézet, az utolsó bekezdés a konzekvencia:

"Már év elején felmerült a kérdés – és erre az APEH sem adott megfelelő választ – hogy be kell-e tenni a bevallásba ezeket a jövedelmeket, annak ellenére, hogy 100 ezer forintig teljes egészében adómentes.

Az Szja-tv. 25. §-ának (1) bekezdése alapján nem önálló tevékenységből származó bevétel - többek között - az üzemanyag-megtakarítás címén fizetett összeg. A nem önálló tevékenységből származó bevétel egésze jövedelem, a törvényben meghatározott eltérésekkel.

Viszont. Az Szja-tv. 27. §-a (1) bekezdésének b) pontja alapján a nem önálló tevékenységből származó bevételt az adóalap megállapítása előtt csökkenti az üzemanyag-megtakarítás címén fizetett összeg, de legfeljebb havi 100 ezer forint.

Azaz a bevallás nem önálló tevékenység (munkabér, személyes közreműködői díj) sorába be kell írni a munkabér || üzemanyag-megtakarítás összegét, mint bevételt, és ezt csökkenthetjük az üzemanyag-megtakarítás (maximum 100 ezer forint) értékével.
Tehát ha a kifizetett üzemanyag-megtakarítás nem haladja meg a százezer forintot, akkor ebbe a sorba feltüntetendő adat csak a munkabér vagy személyes közreműködői díj."
kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

meddig lehet kifizetni?

HozzászólásSzerző: kovalkata » kedd okt. 30, 2012 5:34 pm

Vagyis elvileg ugyanaz, mint a kiküldetési rendelvény alapján elszámolt gk. költségtérítés, az elve: bevétel - költség (jelen esetben a 100e alatti megtak.) = nulla jövedelem. Nincs mit számfejteni, beírni.
Üdv. Kata
kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

meddig lehet kifizetni?

HozzászólásSzerző: kriszta4 » kedd okt. 30, 2012 6:10 pm

Szia Kata!
Amennyiben havonta ki van mutatva az üzemanyag megtakarítás, akkor szerintem kifizethető későbbi időpontban, vagy netán több havi egyszerre is. Pld. nincs pénz a novemberi megtakarítás kifizetésére, ezáltal csak mondjuk márciusban fizeted ki. Mondjuk nálam benne van a munkaszerződésükben, hogy tárgy hót követő 20-ig kifizetjük. Mi sem a bérrel, mert addigra képtelenség elkészülni vele.
Kérdezném: jól értem, ha 100 ezer/hó/fő alatti a kifizetés, akkor nem valljuk sehol, és az M30-on, adatlapon sem tüntetjük fel. Én legalábbis így teszek.
kriszta4
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

meddig lehet kifizetni?

HozzászólásSzerző: kovalkata » kedd okt. 30, 2012 6:42 pm

Szia Kriszta,

köszi, akkor tehát nem gond, ha akár három hónapot is csúszik a kifizetés. Ugyanis nálam is képtelenség a következő hóra megcsinálni, mivel eleve késve adják le a menetleveleket is hozzá. Viszont arra figyelni kell, hogy göngyölítetten nem szabad kifizetni, vagyis, egy hónapban nem szabad kifizetni 100e-nél többet, mert akkor arra a hónapra már kellene a bevallás! Tehát, ilyen módon nálunk általában minden hónap együtt csúszik :-)

Jól érted. Annak idején ezt a témát még itt a Fórumon is nagyon körbejártuk, és nem kell ezt bevallani sehol sem. Se a havi 08-on, se az M30-on nem szerepeltetem én sem. Nincsen értelme sem, hiszen nulla forint a belőle származó jövedelem.
Így gondolom akkor bérszámfejteni sem kell.

Üdv. Kata
kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

meddig lehet kifizetni?

HozzászólásSzerző: kriszta4 » kedd okt. 30, 2012 7:58 pm

köszi ... én mindig tárgy hót követő 20-ig fizetem ki ... csak gondoltam, ha havonta ki van mutatva az összeg, akkor esetleg lehet több hónapot egyszerre kifizetni, csak éves szinten ne haladja meg az 1,2 milliót.

Én is kérdeznék... ha üa. megtakarítást fizettek ki, akkor gondolom külföldi napidíjat is fizettek. Ez 40 EUR-nak megfelelő forintösszegig adómentes. Mi 25 EUR/napot fizetünk. Mivel ez is adómentes, ezt Te szerepelteted a 08, M30, adatlapon? Én szerepeltetem, de megoszlanak a vélemények. Kíváncsi lennék Te hogy látod ezt.
köszönöm előre is
kriszta4
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

meddig lehet kifizetni?

HozzászólásSzerző: kovalkata » szer. nov. 07, 2012 1:25 pm

Bocsi Kriszta, hogy csak most írok, de nekem szerencsére nincs napidíjasom.

Köszönöm a válaszokat, Kata
kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am


Vissza: Juttatások, költségtérítések

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 16 vendég

cron