Adófórum

Adózási és számviteli információk

Átállás EVA-ra, vagy tagi jövedelemre

Juttatások, költségtérítések

Átállás EVA-ra, vagy tagi jövedelemre

HozzászólásSzerző: dutow » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Kedves Mindenki!


 


Eddig alkalmazottként alkalmaztuk magunkat Bt-nkben, azonban arra jutottunk, hogy valószínűleg, ha más formában adnánk ki magunknak a jövedelmet (eva, vagy tagi jövedelem, vagy osztalék formájában), azzal jobb eredményre jutnánk.


Kérdésem az lenne e, hogy jól gondolom e azt, hogy:


- év végén átállhatunk EVA-ra, és ezzel együtt egyszeres könyvelésre (hogy bármikor vehessünk fel így osztalékot)


- az idei évből megmaradó vagyont le kell adózni (ha jól olvastam, SZJA-val)


- máshol nem dolgozó beltag után meg kell fizetni a minimálbér utáni TB-t, egyetemista számára semmi ilyen költséget


Amire igazából ötletünk sincs:


- ha átállunk EVA-ra, és januárban kiadunk egy számlát, ami még decemberi teljesítésről szól, az után hogyan kell adóznunk?


 


Illetve úgy általában, jól gondoljuk, hogy (amennyiben jelentős költséggel nem rendelkezik a társaság) az EVA idei évben is jobban megéri, mint az osztalék||tagi jövedelem?

dutow
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:29 am

Átállás EVA-ra, vagy tagi jövedelemre

HozzászólásSzerző: validitas » szer. nov. 23, 2011 10:23 am

Szia!


Ha a Bt. az evát választja és a bevételi nyilvántartást,  ezt dec.20-ig jelentheti be a NAV-nak, és a feltételeknek teljesülniük kell (pl. nem lehet tartozása, stb. a törvényben benne van).


Szintén az eváról szóló törvény tartalmazza, hogyan kell leadózni a bevételi nyilvántartást választó társaságnak az eredménytartalékot - 3 évi részletben. Erre nagyon jó tájékoztató van a NAV honlapján:



http://www.apeh.hu/data/cms189248/Az_egyszerusitett_vallalkozoi_ado_2011._evi_legfontosabb_szabalyai.pdf


A kiadásokat nem kell könyvelni, de számlát kell kérni és megőrizni minden kiadásról. Egyébként viszont belső, saját nyilvántartás mindenképpen kell, hiszen az osztalékot valahogyan ki kell mutatni. Osztalékot kivételéről bevételi nyilvántartást vezető esetében megoszlanak a vélemények, csak úgy kivenni, amikor akarom, nem lehet. Minimum taggyűlés kell azért hozzá.


A legalább heti 36 órát elérő főállással nem rendelkező, személyesen közreműködő tag után meg kell fizetni a járulékokat, hogy jövőre mi lesz az alapja, azt az új adótörvények tartalmazzák. A saját (tagtól levonandó ) járulékok alapja pl. a minimálbér másfélszerese.


Egyetemista tag után - ha nem kap díjazást a személyes közreműködésre tekintettel, csak osztalékot - nem kell fizetni semmit.


A januárban kiadott számlát - mivel decemberi telj. - a Bt. beszámolójában aktív elhatárolásként a bevétellel szemben el kell számolni. Amikor az evás időszakban befolyik a pénz, ezt a bevételt nem kell figyelembe venni eva-alapként.


Részletesen a tájékoztatóban olvashatod. Én is számolgattam, de ha a költségek nem magasak, minimálisak, akkor még megéri az eva. De magad is készíthetsz rá számítást az idei tény adatokkal. De ki tudja, meddig hagyják meg az evát, a társ. adóra visszatérés is generál költségeket, pl. könyvvizsgáló díja.


Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Átállás EVA-ra, vagy tagi jövedelemre

HozzászólásSzerző: zspotorke » szer. nov. 23, 2011 10:56 am

Szia!


Böbe által leírtakkal teljes mértékben egyetértve a következőket érdemes (még) figyelembe venni az esetleges EVA-ra történő áttéréshez, ismerve a jövő évi jelentős EVAmérték emelést.


Ott és annak éri meg az áttérés, ahol a költségszint 20% körül vagy alatta van illetve a végzett tevékenység ÁFA köteles. A jelen tudásunk szerinti visszatéréskor a bevételi nyilvántartást választóknak előírt könyvvizsgálati kötelezettségen költséggenerálásán túl valóban lényeges kérdés lehet a 3 évre elosztott adófizetési lehetőség, az esetlegesen magas pénztárkészlet kiiktatása és egyéb, az EVA-sokra nem vonatkozó előírásokból következő előnyök számbavétele is. 


Amit tudni kell, hogy a tagoknak nem kötelező egy gazdasági társaságban munkát végezni, kivéve ha a társasági szerződésük ettől eltérően rendelkezik illetve ha a körülményekből megállapítható, hogy közreműködnek a bevételszerzésben ( bevétel van, alkalmazott nincs). A társaság képviselete sem alapozza meg a személyes közreműködést. Ezeket egy jól megszerkesztett és végiggondolt társasági szerződésben rendezni lehet.


A tagi jövedelem szerintem nem kedvezőbb, mint a munkaviszonyos ( ha egyáltalán lehettek mindketten munkaviszonyban jelenleg is), mert nincs lehetőség a néhány órás munkaszerződésre, adójóváírásra, stb., az osztalékjövedelem adó és EHO terhe pedig akár kevesebb is lehet mint az EVA.


A lényeg szerintem is az, hogy az idei számokkal és a jövő évi ismert és várható változásokkal számolgatni kell.


Pzsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am


Vissza: Juttatások, költségtérítések

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég

cron