Adófórum

Adózási és számviteli információk

szemüveg -->képernyő előtti munka

Juttatások, költségtérítések

szemüveg -->képernyő előtti munka

HozzászólásSzerző: eburjan » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Az egészségügyi minisztérium (50/1999. sz.) rendeletében előírt szemüveg biztosítása esetén a munkáltatót és munkavállalót terhelő adók, járulékok érdekelnének, illetve a ktg.elszámolásra vonatkozó előírások.

Tehát ha a munkáltató biztosít szemüveget, azaz a dolgozó által hozott szemüveg-számlát kifizeti neki, akkor

1. levonhatja-e a számla tartalmának ÁFA-ját?

2. kell-e valakinek valamilyen járulékot/adót fizetnie?

3. tehát adóköteles vagy adómentes juttatásnak minősül-e avagy adóterhet nem viselő ktg.térítésnek?

4. Ti milyen gyakorlatot folytattok ennek nyilvántartására?

A válaszokat köszi.

Ebu

eburjan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

szemüveg -->képernyő előtti munka

HozzászólásSzerző: validitas » hétf. máj. 07, 2007 7:28 am

Szia Ebu!

Szerintem adómentes természetbeni juttatásnak minősül, és az ÁFÁ-ját nem vonhatod le. Mivel úgyis kell nyilvántartást vezetni a 400ezer Ft keret miatt, ezt is fel lehet tüntetni a dolgozónál, de úgy tudom, ez nem tartozik bele.

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

szemüveg -->képernyő előtti munka

HozzászólásSzerző: aniko.varga2006 » hétf. máj. 07, 2007 9:18 am

Én más következtetésre jutottam.

Először is tisztázzuk, hogy a rendelet szerint előírt szemüveg "éléslátást biztosít" és a képernyő előtt végzett munkavégzéstől függetlenül nem lenne rá szüksége a dolgozónak. Mivel a rendelet szemész szakorvosi javaslatot említ, a számla - ami önmagában nem indokolja a szemüveg szükségességét - mellé beraknám ezt a dokumentumot is.

Mivel a rendelet szerint a szemüveg költségét teljes egészében a munkáltatónak kell viselnie (R. 7.§), és olyan eszköz, amire a munkavállalónak egyébként nem lenne szüksége (R. 2.§ d), ezért a személyes célú használat kizárt, tehát nem természetbeni juttatásról, hanem a cégnek az adóköteles tevékenységgel összefüggésben felmerülő (ráadásul jogszabályon alapuló) költségéről van szó. Ugyanezért az áfája levonható, ha az egyéb feltételek fennállnak. A szemüveg biztosítása nem minősül termékértekesítésnek az áfa 3. §. (3) e) alapján, tehát a térítésmentes átadás ellenére nem kell áfát fizetni, amikor a cég tulajdonából a dolgozó tulajdonába kerül. Ha tehát a dolgozó megcsináltatta, kifizette saját pénzéből a szemüvegét, hozza a cég nevére szóló számlát és az orvosi indoklást, akkor költségtérítést kap és kész, továbbiakban semmilyen szja és járulék nem merül fel.  

Egyéb szemüveg kifizetésekor term. beni juttatás, szja, tb, maj, (de nem tartozik a 400ezres keretbe, mert annak a tartalma tételesen fel van sorolva a 71. §. (2)-ben); és persze áfa sem vonható le. Magyarul egy egyébként szemüveges egyén új szemüvegét nem kell a munkáltatónak finanszíroznia, csak akkor, ha a képernyőhöz a rendszeresen viselttől eltérő szemüveget rendel az orvos.

aniko.varga2006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

szemüveg -->képernyő előtti munka

HozzászólásSzerző: validitas » hétf. máj. 07, 2007 10:12 am

Szia!

<>Szerintem valószínűleg elírtad az áfa tv. paragrafusszámát. 

Egyébként a személyi jövedelemadóról szóló 1995.évi CXVII.törvény 1.számű melléklet 8.8 pontja:

"8. A természetbeni juttatások közül adómentes:

...

 8.8. a jogszabály által előírt használatra tekintettel juttatott védőeszköz, továbbá baleset- és egészségvédelmi eszközök;".

Az 1997.évi LXXX tv.  (Tbj) 4§ k) pontja szerint pedig nem járulékköteles.

Az Ebu által hivatkozott EüM rendelet leírja, hogy milyen orvosi vizsgálat alapján lehet eldönteni, hogy a képernyő előtti munka miatt kell a szemüveg, tehát nyilvánvalónak véltem, hogy a számlához csatolják a szemorvos javaslatát is. 

 

Üdv:   Böbe
 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

szemüveg -->képernyő előtti munka

HozzászólásSzerző: gyergyoiistvan » hétf. máj. 07, 2007 11:42 am

Még egy lényeges dolog, ami nem hangzott el. Ha a szeműveget a dolgozó nem csak a munkahelyén használja, tehát a munka végén hazaviszi, akkor ez adóköteles természetbeni juttatás. Csak akkor nem az, ha a szemüveg végig a munkáltató tulajdonában marad és ezt a munkavállaló csak munkavégzés céljára használja. Aki szemüveges az tudja, hogy ez 0,5 vagy talán még 1 dioptriáig elmegy, de egyébként úgysem hiszi el senki, hogy a munkavállalónak nincs szemüvege vagy a neki csináltatott szemüveget nem használja munkán kívül. Néhány extrém esetet azért el tudok képzelni, de egyébként abszolút hihetetlen. Főleg, ha 100-150 ezrekért csináltat szemüveget.

Üdvözlettel: Gyergyói István

gyergyoiistvan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

szemüveg -->képernyő előtti munka

HozzászólásSzerző: aniko.varga2006 » hétf. máj. 07, 2007 12:28 pm

Igen, az áfában 7. §. (3) a helyes hivatkozás.

 

aniko.varga2006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

szemüveg -->képernyő előtti munka

HozzászólásSzerző: aniko.varga2006 » hétf. máj. 07, 2007 12:32 pm

Ez nem ennyire egyszerű, 2-3 diptroáig is lehet kompenzálni, és vannak más típusú szemproblémák is, amikkel az ember az életben jól elvan, viszont lehetnek olyan számítógépes alkalmazások, ahol kis tévedés nagy hibát jelenthet (rajzprogram, atomerőmű irányító berendezés, stb), ahol tehát nem megengedhető, hgoy a dolgozó valamit félrenézzen a gépen. De ez innentől orvosi kérdés és ezért kell a szakorvosi javaslat, "ne a könyvelő döntse el".

A R szerint pedig rendeltetésszerű használathoz szükséges keret értendő, tehát nem a dior-modellek közt lehet válogatni :)

aniko.varga2006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

szemüveg -->képernyő előtti munka

HozzászólásSzerző: validitas » hétf. máj. 07, 2007 1:49 pm

Ebu!

Nagyon jó cikket olvashatsz ebben a témában a http:www.mszosz.hu/kiadvanyok/szakanyagok/kepernyo.html oldalon. Istvánnal azért vitatkozom, mert nem azért adómentes, mert a munkáltató tulajdonában marad, hanem mert az orvos határozza meg, hogy az adott munka végzéséhez a dolgozónak milyen szemüvegre/kontaktlencsére van szüksége ahhoz, hogy a monitort lássa. 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

szemüveg -->képernyő előtti munka

HozzászólásSzerző: gyergyoiistvan » szer. máj. 09, 2007 5:48 am

Tudom, hogy ez egyáltalán nem egyszerű, de a lényeg az, hogy csak a munkahelyen használja és csak munkavégzésre vagy azon kívül is. Ha saját tulajdonba kerül, akkor már adott, hogy nem csak a munkahelyen használja. Ez független attól, hogy az orvos írta fel. Mellesleg az orvos felírhatja, hogy erre vagy arra a munkára mindenképpen szükséges a használata. De gondoljatok csak bele. Ha egy ellenőr meglátja a szemüvegszámlát és az orvosi jelentést, hogy az illető a buszon nem tudja elolvasni a számot, akkor azt fogja mondani, hogy ennek az embernek vagy egyébként is van szemüvege vagy az életbe nem bizonyítják be Nekem, hogy a munka végén szépen leadja.

Van egy-két extrém eset, de általánosságban nem állja meg a helyét a történet. Szerintem nem ér annyit, hogy ebbe bárki is belemenjen, de ezt már nem az én tisztem eldönteni. Amit írtatok az elméletben igaz, de azon amit írtam megbukhat a dolog.

Üdvözlettel: Gyergyói István

gyergyoiistvan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

szemüveg -->képernyő előtti munka

HozzászólásSzerző: eburjan » csüt. máj. 10, 2007 8:37 am

Sziasztok!

Még egy kérdés vetődik fel bennem: milyen megítélés alá essen az az eset, amikor azért vált állandó jelleggel, nem csak a munkához szükségessé a szemüveg, mert a sok monitor-bámulás következtében állt be a látás-romlás.

VAGY mi van akkor, ha egyébként IS szemüveges volt, mielőtt a monitoros állásba került, de lényegesen romlott ezután az egyébként sem tökéletes látása?

Na persze hogy lehet ezt bizonyítani? De szerintem mindenki ismer ilyen példákat, számosat: amíg nem volt monitorhoz kötött a munkája, addig semmi baja nem volt a szemének, aztán már a fenti szavakkal élve: a buszon sem tudja elolvasni a számot....

Szerintem méltányolható lenne ebben az esetben, hogy a munkáltató állja a számlát ktg.térítésként az állandó szemüvegre is. Bár a szabályok kevéssé a méltányosságról szólnak...

Ti mit tennétek?

Ebu

eburjan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Következő

Vissza: Juttatások, költségtérítések

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég