Adófórum

Adózási és számviteli információk

kiküldetés iskola

Juttatások, költségtérítések

kiküldetés iskola

HozzászólásSzerző: Szirony1 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Valamelyik kérdésben azt olvastam, hogy iskolarendszerű képzésre kiküldetési rendelvényt nem lehet elszámolni mert nem munkavégzésre irányul. Ha mégis el lett számolva akkor hogyan lehet revíziózni mi a vonzata, adója?

 

Kösz a válaszokat

Zsolt

Szirony1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

kiküldetés iskola

HozzászólásSzerző: validitas » kedd dec. 14, 2010 12:33 pm

Szia Zsolt!

Ha belefér a min.bér két és félszeresébe a képzés összes költsége, akkor a kedvezményes, 25%-os kulccsal adózik.

Ha nem fér bele, akkor szerintem természetbeni juttatásként - vagy visszaveszed pénztáron.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

kiküldetés iskola

HozzászólásSzerző: Szirony1 » kedd dec. 14, 2010 2:52 pm

Szia Böbe!

Kössz a reagálást. Kicsit megzavarsz mert ezek szerint as kiküldetést és az iskolarendszerű képzés költségét össze kell adni és összegük nem haladhatja meg az aktuális minimálbér 2,5 szeresét mert ha igen akkor 98,xx % on adózik a felette lévő rész igy gondolod? Mert én a kiküldetést akartam boncolgatni milyen adója van ha meg kell fizetni. A fő kérdésem meg az ha iskolába járást kiküldetéssel számolnak el akkor hogyan lehet javítani (márha el lehet számolni egyáltalán.

 

Kössz Zsolt

Szirony1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

kiküldetés iskola

HozzászólásSzerző: validitas » kedd dec. 14, 2010 3:01 pm

Remélem, a többiek is írnak, mert nem szeretném, ha esetleg téves információt adnék neked. De az SZJA-törvény szó szerint így fogalmaz: 70.§ (2)

c) az iskolarendszerű képzés átvállalt (viselt) költsége révén juttatott bevételből a minimálbér két és félszeresét meg nem haladó rész;


A törvény maga nem ad külön definíciót arra, hogy mit ért átvállalt/viselt költségen, de úgy gondolom, hogy az összes olyan költség, ami ennek a képzésnek a kapcsán ill. annak érdekében merült fel, és nem a magánszemély, hanem a munkáltató fizeti.

Kiküldetésnek azért nem nevezhető szerintem, mert azt viszont pontosan meghatározza a törvény:

11. Kiküldetés (kirendelés): a munkáltató által elrendelt, a munkaszerződésben rögzített munkahelytől eltérő helyen történő munkavégzés, ideértve a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjának, valamint a Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses állományú katonájának szolgálati érdekből történő áthelyezését, átvezénylését is.


Az iskolarendszerű képzés szerintem nem munkavégzés, tehát az oda való utazás, miatta felmerült szállásktg. nem nevezhető a kiküldetés költségének.

Ezért úgy gondolom, hogy a képzéssel kapcsolatosan a munkáltató által térített összes költséget kell vizsgálni, hogy meghaladja-e a törvényben megadott értékhatárt.

Üdv: Böbe 
 
 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

kiküldetés iskola

HozzászólásSzerző: validitas » kedd dec. 14, 2010 3:37 pm

Arra kell még figyelemmel lenni, hogy a képzés mikor kezdődött. Mert az SZJA-tv. módosító tv. átmeneti rendelkezései szerint - az adókötelezettséget a képzés megkezdésekor hatályos rendelkezések szerint kell elbírálni.

• a 2006. január 1-je előtt megkezdett iskolai rendszerű képzések átvállalt költségét adóalapba nem számító tételként kell figyelembe venni;
• a 2005. december 31-e után, de 2009. február 1-je előtt megkezdett iskolai rendszerű képzések esetében az adóévben átvállalt költségeknek a 400 ezer forintot meg nem haladó részét kell adóalapba nem számító tételként figyelembe venni;
• a 2009. január 31-ét követően, de 2010. január 1-je előtt megkezdett iskolai rendszerű képzések esetében a képzési díj térítéséből a minimálbér két és félszeresét meg nem haladó részt kell adóalapba nem számító tételként figyelembe venni.

Ugyanazon képzés átvállalt díja az átmeneti, illetve a hatályos szabályok egyidejű alkalmazása céljából nem osztható meg.

206. § (1) E törvénynek az Szja tv.-t módosító rendelkezéseit - a (2)-(16) bekezdésekben foglaltak figyelembevételével - a hatálybalépésük napjától megszerzett jövedelemre és keletkezett adókötelezettségre kell alkalmazni.
(2) A 2009. január 31-ét követően, de 2010. január 1. előtt megkezdett iskolai rendszerű képzések esetében az Szja tv. 7. §-a (1) bekezdésének 2009. december 31-én hatályos p) pontját kell alkalmazni.
(3) A 2009. február 1-jét megelőzően megkezdett iskolai rendszerű képzések esetében az egyes adó- és járuléktörvények módosításáról szóló 2008. évi LXXXI. törvény 257. §-ának (14) bekezdésében foglalt rendelkezést kell alkalmazni.
  
A fentieket átvizsgálva kell megállapítanod, hogy van-e adókötelezettség vagy sem. Ha van, vagy visszafizeti, vagy a munkáltató önellenőrzi a kifizetés hónapjának 08-asát és bevallja, megfizeti a közterheket.

Üdv: Böbe

 

 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

kiküldetés iskola

HozzászólásSzerző: Szirony1 » kedd dec. 14, 2010 7:28 pm

Köszönöm szépen nagyon sokat segítettél még nem zárom le a kérdést hátha valaki még infóval tud segíteni.

 

üdv: Zsolt

Szirony1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am


Vissza: Juttatások, költségtérítések

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég