Adófórum

Adózási és számviteli információk

S.O.S. 1 személyes Kft.-s munkaviszonyban

Juttatások, költségtérítések

S.O.S. 1 személyes Kft.-s munkaviszonyban

HozzászólásSzerző: helen3 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!
Még nem láttam,csak mondták, hogy
az Alapító okiratot módosították,(elvileg)02.01-től és a kft.tag.munkaviszonyban, alkalmazottként látja el a tevékenységét.
Mikor jelenthetem le 1041-en?
Ha bejegyezték a változást vagy már előtte is lehet?
Ki írja alá a munkaszerződést,stb?
Hogyan van ez szabályosan?
Köszi előre is a válaszokat.
Üdv:)) Helen
helen3
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

S.O.S. 1 személyes Kft.-s munkaviszonyban

HozzászólásSzerző: zsír » hétf. feb. 08, 2010 5:34 pm

Szia!

Véleményem szerint az alapitó okirat módositás bejegyzésének napjával kell az 1041 en jelenteni. Munkaszerződés külön nem kell, mert ilyenkor speciális módon az egyszemélyesnél  maga a társasági szerződés hozza létre a munkaviszonyt. Zsuzsa

zsír
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

S.O.S. 1 személyes Kft.-s munkaviszonyban

HozzászólásSzerző: takacsviki » kedd feb. 09, 2010 7:14 am

Szia,

Én úgy tudom, hogy egyszemélyes társaság esetén a tag nem lehet munkaviszonyban, mert a munkáltatói jogokat egymaga gyakorolja, s mint ilyen, önmagával nem köthet munkaszerződést. A társas vállalkozói jogviszony lenne számára megfelelő! Üdv: Viki

 

takacsviki
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

S.O.S. 1 személyes Kft.-s munkaviszonyban

HozzászólásSzerző: modzso1 » kedd feb. 09, 2010 7:31 am

Szia,

 

Ezt a kérdést már boncolgatták itt a fórumon.

22. § (1) Vezető tisztségviselő - a közkereseti és a betéti társaság kivételével - csak természetes személy lehet. A vezető tisztségviselő a társaság belső működése körében a társasággal, illetve annak testületeivel, valamint más tisztségviselőivel kapcsolatos feladatait csak személyesen láthatja el, képviseletnek nincs helye.

(2) A vezető tisztségviselőt e minőségében megillető jogokra és az őt terhelő kötelezettségekre - a törvényben meghatározott eltérésekkel -

a) a Ptk. megbízásra vonatkozó szabályait (társasági jogi jogviszony) vagy

b) a munkaviszonyra irányadó szabályokat

kell alkalmazni.

(3) A vezető tisztséget - ha a társasági szerződés eltérően nem rendelkezik - nem láthatja el munkaviszonyban az egyszemélyes gazdasági társaság tagja, illetve a közkereseti és a betéti társaság üzletvezetésre egyedül jogosult tagja.

 

Eszerint ha az alapító okiratba bekerült a dolog akkor elméletileg működik.

 

Péter

 

 

modzso1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

S.O.S. 1 személyes Kft.-s munkaviszonyban

HozzászólásSzerző: szaboicus » szer. feb. 10, 2010 12:56 pm

Szia Péter!
Az 1 személyes kft.-nél alapító okirat van.Amibe változtatásként belekerült, hogy a tag, és még 1 vezető tisztségviselő is munkaviszonyban láta el a tevékenységet.
Mivel a Gt. nem tiltja, hogy a munkaviszonyról, nem lehet rendelkezni szerintem is működhet a cég így.
Üdv:Icus
szaboicus
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

S.O.S. 1 személyes Kft.-s munkaviszonyban

HozzászólásSzerző: szmolkal » csüt. feb. 11, 2010 10:27 am

 

Sziasztok!

Nagyon kényes a téma. Úgy látom, hogy magamat is beleértve teljes a tanácstalanság.

Én óvakodnék egyszemélyes társaságnál a kérdés ilyen egyértelmű rendezésétől. A GT. valóban úgy rendelkezik, hogy egyszemélyes kft esetén az alapító okiratban lehet rendelkezni arról, hogy a vezető tisztviselői feladatokat munkaviszonyban elláthatja. Szerintem itt jön a svédcsavar. A TBJ. ugyanis a személyes közreműködést boncolgatja, mint tevékenységre jellemző kereset alapot.

A GT. azt is kimondja, hogy nem minősül személyes közreműködésnek a vezető tisztségviselői feladat ellátása. Vagyis te rendezgetheted a céged ügyeit, de amikor kimész a mezőre kapálni, mert ez a társaság tevékenysége, akkor már személyyesen közreműködő tag vagy! És erre már nem köthetsz munkaszerződést magaddal, mert egyrészt a GT. erre már nem ad felhatalmazást, másrészt a 3/2003-as legfelsőbb bírósági jogegységi határozat szerint kizárt egyszemélyben birtokolni a munkaadó jogkört, és ugyanakkor önmagam foglalkoztatottjának lenni.

Egy másik topikban több hivatkozással több hivatkozással részletesebben próbáltam a véleményemet kifejteni.

http://www.adoforum.hu/szakmai_forum/tema/23687/tevekenysegekre-jellemzo-keresetek?wa=ADO1002

Az apeh honlapján van még egy tájékoztató (amit én magamban csak összekuszálónak nevezek).

http://www.apeh.hu/adoinfo/szja/tev_jellemzo_kereset.html 

Elolvastam (vagy ötször), büszkén mondhatom, hogy talán tíz százalékát fel is tudtam fogni. Ami alapján azt kell mondanom, hogy igazán nagy bajban nem is a Bt belagok, vagy az egyszemélyes Kft-k tagjai vannak, hanem a többes jogviszonyos társas vállalkozók.

Véleményem szerint ez a téma nem csak egy misét ér meg, hanem megérhetne egy temetést is. Remélem az Alkotmánybíróság elhantolja (jó mélyre).

Végszóként azt mondanám, hogy egyszemélyes Kft-ben érdemes lenne körülnézni valaki után, aki aprópénzért elvállalja munkaviszonyban, vagy megbízási jogviszonyban a cégvezetést, és ő már lehet munkaadója az egyyedüli tagnak. Ja és még valami, ha a vállalkozásnak több bevételt eredményező tevékenysége is van, akkor arra is jó lesz figyelni, hogy mindegyikre kiterjedjen a munkaviszony! Gondoljátok csak végig.

Üdv: Laci 

 

szmolkal
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

S.O.S. 1 személyes Kft.-s munkaviszonyban

HozzászólásSzerző: modzso1 » csüt. feb. 11, 2010 12:44 pm

Szia Laci,

 

Én is olvasgattam közben és a linkeden keresztül eljutottam egy APEH állásfoglaláshoz:

 

http://adonavigator.hu/index.php?mod=cikk&kat=fullcikk&aktcikkid=202

 

Eszerint is lehet munkaviszonyban. 

 

Péter

modzso1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

S.O.S. 1 személyes Kft.-s munkaviszonyban

HozzászólásSzerző: szmolkal » csüt. feb. 11, 2010 1:15 pm

De azért ne haragudjatok rám!

Megpróbálom máshonnan megközelíteni a dolgot.

TBJ. 27. §  (1) A társas vállalkozás a biztosított társas vállalkozó után a 19. § (1) bekezdésében meghatározott társadalombiztosítási járulékot a társas vállalkozó személyes közreműködésére tekintettel kifizetett (juttatott) járulékalapot képező jövedelem, de havi átlagban legalább a társas vállalkozó tevékenységére jellemző kereset után fizeti meg. 

Szerintem, ha a társasági szerződésben ki van kötve, hogy a vzető tisztségviselő feladatát munkaviszonyban látja el, az nem véd meg senkit attól, hogy a személyes közreműködésére tekintettel az apeh adó különbözetet állapítson meg.

GT. 91. § (2) Nem minısül személyes közremőködésnek az üzletvezetés és a képviselet ellátása, valamint a munkaviszonyban, illetve polgári jogi szerzıdés alapján történı munkavégzés. Viszont annak minősül az, ha mondjuk én mint a társaság tagja zabot hegyezek, vagy atommagot pirítok, akkor ha ezt nem munkaviszony keretében, hanem személyes közreműködés jogviszonyban teszem.

A GT. csak az üzletvezetésre tekintettel engedélyez munkaviszonyt, a zabhegyezésre már a munka törvénykönyve szerinti munkaviszonyt kellene kötnöm. De ha én vagyok az egyyetlen tag és munkaviszonyban vagyok vezető tisztségviselő és mint ilyen a GT. szerint egyben munkaadó is, akkor hogyan köthetek saját magammal munkaszerződést a zabhegyezésre?

Hát nem tudom, hogy értem-e amit leírtam... 

szmolkal
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

S.O.S. 1 személyes Kft.-s munkaviszonyban

HozzászólásSzerző: szmolkal » csüt. feb. 11, 2010 1:16 pm

Amúgy a munkaviszony OK! Le van zsírozva, de ki vagyunk-e azzal segítve?

szmolkal
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

S.O.S. 1 személyes Kft.-s munkaviszonyban

HozzászólásSzerző: nagy.andrea2 » csüt. feb. 11, 2010 1:50 pm

Szia!

A Tbj. társas vállalkozóról beszél, márpedig társas vállalkozó a Tbj. szerint az, aki

1. személyesen közreműködik, és

2. azt nem munkaviszonyban vagy megbízás alapján teszi.

Tehát ha valaki személyesen közreműködik, nem munkaviszonyban vagy megbízással, akkor minősül társas vállalkozónak és fizetnie kell a TJK szerinti járulékokat. Ha munkaviszonyban van, akkor nem társas vállalkozó, nincs TJK.

Engem inkább az Szja. tv. idegesít, mert ott nem társas vállalkozóról beszélnek, hanem személyesen közreműködő tagról.

Andi

 

nagy.andrea2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Következő

Vissza: Juttatások, költségtérítések

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég

cron