Adófórum

Adózási és számviteli információk

Bt.beltag díjazása

Juttatások, költségtérítések

Bt.beltag díjazása

HozzászólásSzerző: carol » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Tisztelt Fórumozók!

A bt.beltagja személyes munkavégzésre kötelezett, így nem kerülhető el, hogy valamilyen díjazásban részesüljön ezért. Megoldás lehet az, hogy egy megbízási szerződés keretében lássa el ezt a feladatot? Mondjuk pl. a minimálbér 30%-át meg nem haladó összegű havi kifizetésre gondolok. Talán akkor kedvezőbbek a járulékfizetési teendők. Az a kérdésem, ha ezzel együtt van 36 órát elérő munkaviszonya, akkor milyen járulékok megfizetésére kötelezett? 

Válaszukat megköszönve

Üdv.carol 

carol
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Bt.beltag díjazása

HozzászólásSzerző: Bartiiroda » kedd szept. 26, 2006 5:40 am

Szia Carol!

A Bt Beltagja  az ügyvezetéssel kapcsolatos teendőit megbízási szerződéssel is elláthatja...( akár 0 forintért is) A megbízási díj nagyságábol derül ki, hogy kell utána járulékot fizetni vagy sem....Ha van 36 órát elérő munkaviszonya akkor a BTben nem kell a minimum járulékalap után fizetni mivel azt megfizetik utána ott ahol foglalkoztatott, a Bt ben a személyes közreműködés kapcsán kapott tagi jövedelem alapján kell fizetni járulékokat de van itt egy kis bukfenc ugyanis, ha a tag elismeri aszemélyes közreműködést vagy a társasági szerződésből nyilvánvalóvá válik! -  akkor létrejön a társas vállalkozói jogviszony,( de lényeges, hogy attól hogy ellátja a tag az ügyvezetést még nem válik személyesen közreműködő taggá) és ez esetben a 27§ (1) szerint a 125000 minimáljárulékalap után kell fizetni vagy pedig élni a bejelentési lehetőséggel de akkor is min a 62500 után...

Viszont ha a dijazás nem éri el a minimálbér 30% át akkor nem keletkezik ujabb jogviszony... 

 a tbj31 § (4): "  a heti 36 órás foglalkoztatás megállapításánál az egyidejüleg fennálló munkaviszonyokban előírt munkaidőt össze kell számítani"

a Gt trv 22§ szerint a vezető tisztségviselők jogviszonya átalakul társasági jogviszonnyá, ezeket a teendőket pedig munkaviszonyban nem lehet ellátni...( 5 év)

A 91§ szerint a munkaviszony illetve a megbízási jogviszony nem minősül személyes közreműködésnek, személyes közreműködés ha tag tényleges munkát végez a Bt nek

Végülis az a lényeg, hogy megbizási jogviszonyban vagy pedig személyes közremüködéssel szerezte a dijazást, esetedben megbízásrol beszélünk....  

 

üdv: Barti 

Bartiiroda
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Bt.beltag díjazása

HozzászólásSzerző: carol » kedd szept. 26, 2006 8:57 am

Kedves Barti,

válaszod köszönve, egy gondolatom azért még lenne. Az, hogy a beltag személyes munkavégzésre kötelezett, az a Gt.-ből jön nemde? Na most, én erre a kötelezően előírt személyes munkavégzésre gondoltam akkor, amikor feltételeztem, hogy ezt egy megbízási jogviszony keretében látná el a beltag. Te pedig azt írod, hogy a 91.par  ez a jogviszony nem minősíti személyes közreműködésnek a megbízási jogviszony keretében végzett ügyvezetői munkát.

Másik felvetésem, hogy "személyes közreműködés, ha a tag tényleges munkát végez a Bt-nek" persze hogy végez, mert ellátja az ügyvezetői feladatait. Vagy még hogyan lehet személyesen vagy nem személyesen közreműködni?

Üdv.

carol

 

carol
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Bt.beltag díjazása

HozzászólásSzerző: Bartiiroda » kedd szept. 26, 2006 3:35 pm

SZia Carol!

Azt hiszem itt a személyes közreműködés mibenlétét kell tisztáznunk: Julius 1 től az uj Gt szerint:

Személyes közreműködés

A hatályos szabályozás szerint a társasági szerződésben kell meghatározni a személyes közreműködés módját és tartalmát is. Az új törvény szerint ennek már nem kell szerepelnie a szerződésben, ugyanis a személyes közreműködésről a tagok külön megállapodást is köthetnek. Ezentúl nem minősül személyes közreműködésnek az üzletvezetés és képviselet ellátása, valamint a munkaviszonyban és a megbízási viszonyban végzett tevékenység sem.

Ebből következően kizárólag a társaság valamely tevékenységi körének megvalósításában a tagsági viszony alapján való tagi részvételt lehet személyes közreműködésnek tekinteni, de csak akkor, ha az nem valamely más jogviszony keretében történik. Ennek a szabályozásnak a vezető tisztségviselők járulékfizetési kötelezettségénél is jelentőssége van, hiszen eddig a vezetős tisztségviselő személyes közreműködése társadalombiztosítási szempontból biztosítási jogviszonynak minősült - és ennek megfelelően legalább a minimálbér erejéig járulékfizetési kötelezettséget vont maga után. Az új szabályozásból viszont az következik, hogy a vezető tisztségviselő a polgári jogi megbízási jogviszony alapján látja el tevékenységét, járulékfizetési kötelezettsége pedig megbízási díjához igazodik..

Szóval én ez alapján gondolom, hogy személyes közreműködés csak akkor áll fent ha ténylegesen munkát végez a beltag........ mert ott van, hogy a tevékenységi kör megvalósításában való részvétel!

üdv: Barti

 

 

 

 

Bartiiroda
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Bt.beltag díjazása

HozzászólásSzerző: madora100 » szer. szept. 27, 2006 8:43 am

Szia Carol!

Barti okfejtése precíz. Kiegészíteném azonban egy felvetéssel. Ha jól értettem, akkor az üzletvezetésen kívül egyéb tevékenységben is közreműködik a tag. Ezt megteheti pld.részmunkaidős alkalmazotti foglalkoztatással is, akár napi 1 órában, vagy akár heti 2 órában is. Ez azt jelenti, hogy csak a részmunkaidő arányában kifizetett bér után kell a járulékokat megfizetnie. Viszont ha tagi jogviszonyban látja el a személyes közreműködést, akkor -mentesítési bejelentés hiányában- meg kell fizetnie a 125ooo,-Ft utáni járulékokat.  Bejelentés esetén pedig legalább a minimálbér utáni járulékokat. A bejelentésnél azonban számolni kell egy esetleges ellenőrzéssel.

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Bt.beltag díjazása

HozzászólásSzerző: gyergyoiistvan » vas. okt. 01, 2006 10:42 am

Sziasztok!

Egy nagyon lényeges momentum nem került szóba. Van-e más közreműködő tag vagy alkalmazott, aki a bevételszerző tevékenységet végzi. Ha nincs akkor egyszerűen valamely tagot, kézenfekvően a beltagot személyesen közreműködőnek fogják minősíteni visszamenőleg és így létrejön a biztosítási jogviszony is.

Ha valakinek a tagok közül van 36 órás munkaviszonya célszerű őt megbízni a személyes közreműködéssel. Utánna ugyanis nem kell járulékokat fizetni. E mellett a beltagot megbízással lehet foglalkoztatni.

Azért vannak olyan tevékenységi körök pl. bolti kereskedelem, ahol ha a beltagot bent találják hentesköpenyben a pult mögött akkor nehéz kimagyarázni a személyes közreműködést. Erre azonban lehet alkalmazni a megbízást!

Ha a beltag a fő tulajdonos, akkor viszont sem megbízásba sem munkaviszonyba nem merülnék bele, mert mindez így gyakorlatilag színlelt. Ekkor még mindig elláthatja az üzletvezetést ingyen és bérmentve  járulékfizetési kötelezettség nélkül.

Egyébként minden igaz, amit Barti és Madora leírt!

Üdvözlettel: Gyergyói István

gyergyoiistvan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am


Vissza: Juttatások, költségtérítések

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég