Adófórum

Adózási és számviteli információk

Cégautóadó?

Juttatások, költségtérítések

Cégautóadó?

HozzászólásSzerző: Mihaly » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

OEP álltal finanszírozott, Bt. -ben működő háziorvos vagyok.Munkámhoz kettő személygépkocsit használok, mindkettő a saját nevemen van (nincs a Bt. nevén). Nekem kell-e cégautóadót fizetni? A jogszabály szerint, nem: mivel "Mentes a társadalombiztosítás által finanszírozott háziorvosi ellátáshoz szükséges autó is."  Várom válaszukat.

Tisztelettel: Dr.Silye Mihály , háziorvos

Mihaly
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

Cégautóadó?

HozzászólásSzerző: Szirony1 » csüt. feb. 12, 2009 8:38 am

1, Ez ha a cégbe lenne az autó 

A KIZÁRÓLAGOSSÁG nagyon fontos szó a törvényben, amit továbbképzéseken mindig kihangsúlyoznak. A  legutobbi továbbképzésen az előadó az mondta ezt nyilatkozattal nem lehet lefedni szóval marad az orvosoknál az utnyilvántartás vezetése. Ha viszont a háziorvosi tevékenység mellett más tevékenységet is folytat akkor el kell gondolkodni, hogy hogyan van arányban a gépjárműhasználat a tevékenységek között mert ha csak 1 órát vagy 1 percet használja más tevékenységre akkor a kizárólagosság már nem áll fenn és meg kell fizetni arra a hóra az adót.

2, ha nem a cégbe van az autó:

kiküldetési rendelvény és nem kell megfizeni az adót, de ha költséget számol el vele szembe akkor igen

 

ennyit tudok segíteni ami nem sok de szerintem kiegészítenek majd

 Üdv: Zsolt

 

Szirony1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Cégautóadó?

HozzászólásSzerző: validitas » csüt. feb. 12, 2009 9:46 am

Kedves Mihály!

Miután a gk. nem a Bt. tulajdona, ezért ha költséget számol el a gk.használattal szemben, Önnek cégautó adó fizetési kötelezettsége keletkezik.

Kivéve, ha a személyi jövedelemadó törvényben meghatározott kiküldetési rendelvény alapján kap térítést.

Az 1995.évi CXVII.törvény 3.§ 83.pontja így határozza meg a kiküldetési rendelvény fogalmát:

83. Kiküldetési rendelvény: a kifizető által két példányban kiállított bizonylat, amely tartalmazza a magánszemély nevét, adóazonosító jelét, a gépjármű gyártmányának, típusának megnevezését, forgalmi rendszámát, a hivatali, üzleti utazás(ok) célját, időtartamát, útvonalát, a futásteljesítményt, az utazás költségtérítését, az élelmezési költségtérítést, valamint ezen költségtérítés(ek) kiszámításához szükséges adatokat (üzemanyag-fogyasztási norma, üzemanyagár stb.). A kiküldetési rendelvény eredeti példányát a kifizető, másolatát a magánszemély a bizonylatmegőrzésre vonatkozó rendelkezések betartásával megőrzi.
  
 Kapható kiküldetési rendelvény nyomtatványboltban, de használható saját (excell) is, a lényeg, hogy a fentieknek megfeleljen. Ha a térítés mértéke nem haladja meg a futott km-ekre a norma szerint  az APEH által közzétett árral számított mértéket, + 9 Ft/km térítést az egyéb költségekre (javítás, biztosítás, stb). nem kell cégautó adót fizetni.

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Cégautóadó?

HozzászólásSzerző: JKJudit » csüt. feb. 12, 2009 9:56 am

Nem kell cégautóadót fizetni, ha belföldi kiküldetési rendelvénnyel, üzleti céllal utazik és csak a jogszabályban meghatározott költséget (Apeh norma szerinti) számol el. Ha már számlásan számolja el a költséget, akkor fizetni kell a cégautóadót.

SZJA tv. 7.§ (1) r. pont, 3. sz. melléklet II/6. pont

JKJudit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Cégautóadó?

HozzászólásSzerző: garbo50 » csüt. feb. 12, 2009 11:33 am

Sziasztok!

 

Nem kerülte el a figyelmeteket, hogy OEP által  finanszírozott háziorvosi tevékenységhez használja a kérdező a személygépkocsikat?

Szerintem így, függetlenül a tulajdonviszonytól, mentes a cégautóadó alól, ahogy a kérdésben és a törvényben is szerepel.

Nincs nevesítve ugyanis, hogy magánszemélyként, vagy társaság tulajdonához kötnék a mentességet.

APEH tájékoztató szerint:

Adómentesség

Mentes a cégautóadó alól (a tulajdonos személyétől függetlenül) a megkülönböztető jelzést adó készülékkel jogszabály előírásainak megfelelően felszerelt személygépkocsi, a kizárólag alapfeladatainak ellátásához egyház, egyházi karitatív szervezet által üzemeltetett személygépkocsi, a kizárólag halott-szállításra szolgáló személygépkocsi.

Mentes továbbá (a tulajdonos személyétől függetlenül) az egészségügyi államigazgatási szerv által törvény alapján kizárólag betegségmegelőző, gyógyító, egészségkárosodást csökkentő közegészségügyi, járványügyi és egészségvédelmi alapfeladatának ellátása érdekében üzemeltett személygépkocsi, a kizárólag az egészségbiztosítási szerv által jogszabály alapján finanszírozott háziorvosi, házi gyermekorvosi tevékenység ellátása érdekében üzemeltett személygépkocsi, valamint – ha az üzemeltető működési szabályzatából, gazdálkodásából az összes körülmény figyelembevételével egyértelműen megállapítható, hogy az üzemeltetés ténylegesen betegségmegelőző vagy gyógyító céllal, szociális céllal történik – az egészségkárosodott, hátrányos helyzetűek segítésére létrehozott alapítvány, közalapítvány, egyesület, köztestület, valamint a megváltozott munkaképességű dolgozók foglalkoztatásáról és szociális ellátásáról szóló jogszabályban meghatározott célszervezet által kizárólag súlyosan fogyatékos magánszemélyek rendszeres szállítására üzemeltetett személygépkocsi.

 Üdv.Jutka

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Cégautóadó?

HozzászólásSzerző: validitas » csüt. feb. 12, 2009 12:02 pm

Szia Jutka!

Nem kerülte el, csak mivel magánszemély személygépkocsijáról van szó, kérdés,hogy a kizárólagosság fennáll-e?

 " ...kizárólag betegségmegelőző, gyógyító, egészségkárosodást csökkentő közegészségügyi, járványügyi és egészségvédelmi alapfeladatának ellátása érdekében üzemeltett személygépkocsi, ..."

Ha a magánszemély magáncélra is használja a gk-t, akkor sztem a mentesség nem áll fenn (pl. oviba viszi a gyerekeket, hétvégén kirándul vele, stb, stb.).

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Cégautóadó?

HozzászólásSzerző: garbo50 » csüt. feb. 12, 2009 12:56 pm

Bocs' igen ez lényeges, a kizárólagosság,

( amelyet kizárólag az egészségbiztosítási szerv által - az egészségügy társadalombiztosítási finanszírozásának egyes kérdéseiről szóló jogszabály alapján - finanszírozott háziorvosi, házi gyermekorvosi tevékenység ellátása érdekében.....,),

valamint az, hogy eddig fizetett e cégautó adót, mert az szja tv is nevesítette a mentességre vonatkozó fenti szabályt. Amennyiben az eddigi elszámolása alapján is mentes volt alóla, szerintem a változatlan formában történő elszámolás továbbra is alapja a mentességének.

 

Üdv.Jutka

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Cégautóadó?

HozzászólásSzerző: sz.judit » pén. feb. 13, 2009 5:44 pm

Sziasztok

A  TB által finanszírozott házi- és gyermekorvosok eddig is szerepeltek a cégautó adónál kivételként, de amennyiben értékcsökkenést számolt el, azt már csak a cégautó adó megfizetése mellett tehette. Most azonban écs-t már nem számolhat el, most viszont a cégautó adó megfizetése nem váltja ki a magáncélú használatot (kizárólagosság).

Üdv. Judit

sz.judit
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Cégautóadó?

HozzászólásSzerző: sakanemil » kedd feb. 24, 2009 5:24 pm

Sziasztok!

Itt mindenkinek igaza van "kicsit" szerintem. Én a kizárólagosságot a tevékenységre értem, mint ahogy Jutka is idézte! Tehát ha a házi orvosnak bevétele kizárólag tb. finanszírozásból van, akkor a tevékenységével kapcsolatban elszámolt gk költség nem cégautóadó köteles. De ha pl. kiszámláz a gyógyszer-gyártóknak valami jutalékot, vagy a jogosítvány hosszabbítása miatti díjat, szerintem a kizárólagosság ténye már nem áll fenn.

Emil

sakanemil
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Cégautóadó?

HozzászólásSzerző: tevike » pén. máj. 01, 2009 3:54 pm

Nem értem,azt, hogyha a költséget számol el vele szemben, akkor igen. A kiküldetési rendelvénynél is költséget számolunk el vele szemben és még sincs adó, ha csak kiküldetési rendelvény van.
tevike
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Következő

Vissza: Juttatások, költségtérítések

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég