Adófórum

Adózási és számviteli információk

Céges telefon magánhasználata

Juttatások, költségtérítések

Céges telefon magánhasználata

HozzászólásSzerző: gyergyoiistvan » csüt. szept. 14, 2006 9:16 am

Szerintem mint a chatelés vagy pl. MSN-el vagy más akár két személy közötti privát kommunikáció lebonyolítása, de mindez mikrofonnal és fülhallgatóval vagy bármi hasonló.

Azt nem tudom, hogy ezt hogy a francba kívánják ellenőrizni. Ez azért is baromság, mert ugyanakkor az internethasználat adómentes természetbeni juttatásként adható. Az meg, hogy ennek keretében van-e ilyen beszélgetés már nem érdekli őket. Zsenik mi?

gyergyoiistvan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Céges telefon magánhasználata

HozzászólásSzerző: gyergyoiistvan » csüt. szept. 14, 2006 9:23 am

Egyébként, ha továbbszámlázod, akkor a telefonszámla 5%-át bukod a társasági- és különadón, ahhoz képest, hogy ha azt mondod, hogy nincs magáncélú beszélgetés. Ebből jön le a részletező számla. Szerintem ennyiért nem érdemes vitatkozni az adóhivatallal.

Üdv.: Gyergyói István

gyergyoiistvan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Céges telefon magánhasználata

HozzászólásSzerző: sünci » csüt. szept. 14, 2006 9:53 am

 

Én úgy gondolom, hogy a kis cégek esetében nincs nagy különbség a választással járó plusz anyagi terheket illetően. A nagyobb gondot az jelentheti, ha valaki azt akarja igazolni, hogy a magáncélú hívások 20%-nál kisebb mértékben voltak. Ekkor ugyanis mindenképp szükség van a részletes számlára és annak tételes átvizsgálására. Természetesen ez minden telefon esetében értendő, és szintén minden telefonra vonatkozik, hogy az előfizetési díjat is arányosítani kell és a magáncélú használat értékét megnövelni a rá jutó összeggel. Ezeket figyelembe véve, úgy tűnik, hogy a kisebb cégeknek jobb a 20%-ot választani és továbbszámlázni.

Fentebb írta István, hogy ilyenkor a legjobb a 30%-ot továbbszámlázni az áfa levonási korlátozás megkerülése végett. Ezzel kapcsolatban találtam a PM honlapján a következőket:

"A szeptemberi telefonköltség elszámolásával kapcsolatban szeretnék tájékoztatást kapni.A Társaság nem készít kimutatást a beszélgetésekről és megfizeti az 54 % adót, akkor a magáncélú használatot elismeri. Ebben az esetben az ÁFA levonható e a számla összegéből 70-30% arányban, hiszen az ÁFA tv szerint csak a kizárólagos üzleti célt szolgáló költségszámlák ÁFÁ-ja vonható le.Vagy ha megtéríteti a dolgozóval a magáncélú használatot ugyan az e a helyzet.A személyi jövedelemadó megfizetése, illetve akár a magáncélú használat megfizettetése esetén az Szja törvény (és az Áfa törvény sem) nem tekinti a teljes számlaköltséget kizárólag üzleti célú kiadásnak, azaz az Szja megfizetése nem teremt alapot ahhoz, hogy a társaság a számla áfájának 70 százalékát levonhatná.

Az Áfa tv. által előírt 70 százalékos levonás lehetőségén belül is vizsgálható a magáncélú használat, de csak akkor tehet megállapítást az állami adóhatóság, ha teljeskörűen, kétséget kizáróan bizonyítja a magáncélú használatot. A bizonyítási teher nem fordítható meg, azaz nem hárítható át a magánszemélyre."

Ennek alapján, akármennyi magánhasználatot is számláz tovább a cég, az áfáját mégse vonhatja le.

Azonban találtam egy régebbi APEH iránymutatást is (50/2003), mely ellentmond ennek:

"...A 33§ (4) bek. szerint nem kizárólag a magánhasználat ellenértékének továbbszámlázása mentesít a részleges levonási tilalom alól, csupán az feltétel, hogy a telefonköltség 30%-át ellenértékért továbbnyújtsák..."

Így most totálisan összezavarodtam. Ha bárki tudna segíteni, hogy akkor melyik verzió a legális, és hogy hol található meg az arra vonatkozó utalás, azt köszönettel venném!

Az internetprotokollt alkalmazó hívást illetően szerintem legegyszerűbb a számlán szereplő SZJ szám alapján behatárolni (a törvény alapján SZJ64.20.16), de már egyre több cég nyújt ilyen szolgáltatást (úgy tudom a UPC is, de ilyen a skype is)

 

sünci
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Céges telefon magánhasználata

HozzászólásSzerző: gyergyoiistvan » csüt. szept. 14, 2006 10:36 am

A PM honlapon van még néhány további állásfoglalás is ezzel kapcsolatban. Van ahol azt írják, hogy a legalább 20% továbbszámlázása automatikusan mentesít. Az állásfoglalások így látszólag ellentmondók.

Ha a számlákat a munkavállalóknak állítjuk ki és így rendeljük a telefont és a számlát a munkavállalóhoz plusz szerződést is kötünk, akkor ezzel szerintem igazoltnak tekinthető, hogy a magáncélú használatot kiszámláztuk. Ha egy ellenőr a 30%-on felül több magáncélú használatot szeretne igazolni, akkor jó munkát neki! Gond lehet, hogy nem tudom igazolni a számlán szereplő szolgáltatás teljesülését. De nem hinném, hogy ebbe kötnének bele.

A további probléma, hogy hogyan rendeljük azokat a telefonokat a magánszemélyekhez, amiket többen is használnak.

gyergyoiistvan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Céges telefon magánhasználata

HozzászólásSzerző: gyergyoiistvan » csüt. szept. 14, 2006 10:38 am

Kedves Judit!

Jól érted. De itt már semmi sincs ingyen!

 

gyergyoiistvan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Céges telefon magánhasználata

HozzászólásSzerző: wagota@freemail.hu » csüt. szept. 14, 2006 11:01 am

Köszönöm mindeki véleményét, remélem sokaknak segítenek a hozzászólások.

Egyébként nem hiszem hogy van a világon még egy olyan bonyolult adó, és egyéb törvény rendszer mint nálunk!

A bosszantó az hogy egyetlen személyben kell az összesről tudni, vagy napok, hetek kutakodásai után különböző állásfoglalások között kitalálni mi is legyen. És jaj neked, ha egyszer ellenőriznek, és ők nem úgy gondolták ahogyan te! Kész röhej! 

Kedves bulova! Régóta nyomaszt engem is, mi is pontosan az internetprotokolt alkalmazó beszédcélú adatátviteli szolgáltatás, és ezt ki látja, és miből? 

wagota@freemail.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:10 am

Céges telefon magánhasználata

HozzászólásSzerző: gyergyoiistvan » csüt. szept. 14, 2006 12:11 pm

Nem nem váltja ki. Kiváltja a cégautóadt, a vállalkozói kivét utáni adót és az osztalék utáni adót, de a telefon magáncélú használata utáni adót nem!

Gyergyói István

gyergyoiistvan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

ElőzőKövetkező

Vissza: Juttatások, költségtérítések

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég