Adófórum

Adózási és számviteli információk

EUR-os fizetés árfolyama

Juttatások, költségtérítések

EUR-os fizetés árfolyama

HozzászólásSzerző: monika62 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Azt szeretném kérdezni Tőletek, hogy miként kell helyesen kontírozni az alábbi gazdasági eseményeket?

Vevőnek számlázunk EUR-ban. A teljesítés napján érvényes Ft-ban kerül lekönyvelésre a számla. (MNB középárfolyam)

A bankban megérkezik az összeg valamikor. Az EUR árfolyama nem egyezik meg a teljesítés napján érvényes árfolyammal. Tudom, ez az árfolyam nyereség, vagy veszteség, csak azt nem tudom, hogy ha MNB középárfolyamon számolunk, és mondjuk az utalás ERSTE, vagy akármilyen bankba érkezik, és ő a saját árfolyamán számol, akkor hogyan kell úgy helyesen könyvelni, hogy a banki egyenleg is kijöjjön, meg az MNB árfolyammal is számolni tudjunk?

Remélem, nem volt túl bonyolult a kérdésem. Mert a bank egyezősége miatt  el kell fogadnom - szerintem  - az általa megadott árfolyamot, és a programom már számolja is a teljesítés időpontjához képesti árfolyam differenciát. De úgy érzem, ez sántít, és nem jövök rá a megoldásra. :-)

Köszi előre is a segítségeteket, sziasztok, Mónika

monika62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

EUR-os fizetés árfolyama

HozzászólásSzerző: zspotorke » kedd ápr. 22, 2008 5:29 pm

Szia!

Könyvelés: választott árfolyamon. Az hogy milyen bank, milyen árfolyamán folyik be - nem érdekes. A könyvelt számla szerinti összeg és a banki jóváírás közötti különbözet az árfolyam nyereség vagy veszteség.

Üdv: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

EUR-os fizetés árfolyama

HozzászólásSzerző: monika62 » kedd ápr. 22, 2008 5:41 pm

Szia Zsuzsa!

Köszönöm szépen gyors válaszodat. Ha jól értem, akkor a banki kiegyenlítésnél hagyhatom a bank által számított árfolyamot - ez lenne a jó, hiszen így egyezik a bank is - , és a banki teljesítési nap, valamint a számlázott teljesítési nap közötti árfolyam differencia lesz a nyereség, vagy veszteség. Ugye?

Köszi, szia, Mónika

monika62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

EUR-os fizetés árfolyama

HozzászólásSzerző: zspotorke » kedd ápr. 22, 2008 6:03 pm

Igen - jól érted és vegyesen meg lekönyveled az árfolyamkülönbözetet.

Üdv: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

EUR-os fizetés árfolyama

HozzászólásSzerző: monika62 » kedd ápr. 22, 2008 7:25 pm

Kedves Zsuzsa!

Nagyon szépen köszönöm!

Jó éjszakát, üdv., Mónika

monika62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

EUR-os fizetés árfolyama

HozzászólásSzerző: monika62 » pén. máj. 09, 2008 12:06 pm

Sziasztok!

Még mindig van egy "kis" gondom ezzel az EUR-os bankkal. Mégpedig a következő:

A banknál is EUR-ban vezetik a számlát. Megkapjuk a pénzt, vagy elutaljuk, simán ki lehet számolni, hogy mennyi az egyenleg, csakúgy, mint a forintban. Csakhogy: itt sosem egyezik a göngyölített egyenleg a következő napival. Nem tudom, elég magyarul sikerült-e leírnom, de megpróbálom másként is: mondjuk 12.10-én a banki kivonaton szereplő egyenleg x EUR, amit felszorzok a napi árfolyammal, és megtudom, mennyi a forintos egyenleg. Már ezen a napon eltérés van a napi, göngyölített egyenleg, és a bank által megadott, és árfolyammal felszorzott egyenleg között. Nem értem, miért, és hogyan lehet ezt kiküszöbölni.

Előre is nagyon szépen köszönöm a válaszokat, üdv., Mónika

monika62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

EUR-os fizetés árfolyama

HozzászólásSzerző: monika62 » pén. máj. 09, 2008 1:57 pm

Sziasztok!

Még egy kérdésem lenne: mivel kell hogy egyezzen a banki kivonat záró egyenlege? Nyilván azzal, amit a bank oda írt, és felszorzom az árfolyammal, és ennyi lesz a forintos záró E. De ha göngyölítem a zárókat, miért nem jön ki a banki kivonaton szereplő e?

Bocsánat, ha nagyon zöldeket kérdezek, de már égnek áll a hajam; ráadásul valami nem kerek most nálam, mert ami eddig egyezett, meg volt - nem csak a bankban - az most nincs, vagy nem jó. :-(

Örülnék, ha tudnátok segíteni, előre is köszi, sziasztok, Mónika

monika62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

EUR-os fizetés árfolyama

HozzászólásSzerző: MonokiM » pén. máj. 09, 2008 2:21 pm

Szia Mónika!

Te MNB árfolyamon könyvelsz, a számlavezető bankod meg az ő saját vételi/eladási árfolyamán. Ez téged egyáltalán nem érint, ne zavarjon, hogy a bank odaírja a saját árfolyamát, ha eurós számlakiegyenlítés miatt nőtt a számlád te az MNB árfolyamon könyvelsz. 

A bankod árfolyama csak akkor érdekes, ha  a számlavezető bankodnál eurót forintra vagy forintot euróra váltasz. Vagy  euros számládról forintot, vagy forintos számládról eurót utalsz. Ekkor kell csak használnod az ő árfolyamukat a könyvelésedben.

 Ha euróban utalsz (kimegy euro a számláról), akkor az általad választott módszerrel megállapított árfolyamon könyvelsz. A módszer lehet FIFO, átlagárfolyam..., itt se kell a bankod árfolyama neked, hiába írják rá. Remélem elég "szájbarágó"  és érthető voltam.

Üdv: Margit

MonokiM
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

EUR-os fizetés árfolyama

HozzászólásSzerző: MonokiM » pén. máj. 09, 2008 2:36 pm

Az alap kérdésedre: nem kell, hogy megegyezzen a te devizaszámlád forintértéke a számlavezető pénzintézetednél nyilvántartott forintértékkel.

Üdv.: Margit

MonokiM
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

EUR-os fizetés árfolyama

HozzászólásSzerző: monika62 » pén. máj. 09, 2008 4:45 pm

Szia Margit!

Tuti még kérdezni sem tudok már, ugyanis, én nem erre voltam kíváncsi. :-) Amikor a bankba utalnak devizában pénzt, én akkor is a saját bankom árfolyamán számolom át a pénzt. Mert - szerintem - át kell, mivel sosem annyit utalnak az árfolyamváltozás miatt, mint amit én akkor számoltam.

És az eredetileg kiszámlázott összegnél - többnyire - devizában is kevesebbet utalnak. Ezt talán egyéb ráfordításnak könyveljem?

Szóval van 1. sorszámú bank, ott mondjuk 5 a záró egyenleg, ezt átszorzod forintra, legyen 100. A 2. sorszámú bank ban költöttünk monjuk 3-at, az egyenleg 2, és ha átszorzom forintra, az 42 legyen. Az 5 esetében is van egy árfolyam, meg a 2 esetében is, mely nem egyezik meg. És ha forintban odaírom az összeget, akkor a másodiknál már 40 lenne göngyölítve a záró egyenleg, mégis 42 jön ki. Nem tudom, értelmesebben sikerült-e fogalmaznom? Remélem, igen. :-)

Köszi előre is, ha válaszolsz az én nagyon elvetemült kérdésemre. :-9

Üdv., Mónika

monika62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Következő

Vissza: Juttatások, költségtérítések

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég

cron