Adófórum

Adózási és számviteli információk

EUR-os fizetés árfolyama

Juttatások, költségtérítések

EUR-os fizetés árfolyama

HozzászólásSzerző: MonokiM » kedd máj. 13, 2008 7:53 am

Szia Mónika!

Az árfolyamkülönbözeti nyereséget a 976 Átváltási, értékeléskori árfolyamnyereség számlára, a veszteséget a 876 Átváltáskori, értékeléskori árfolyamveszteség számlára kell könyvelni.

 Azt, hogy te milyen árfolyamon könyveled a devizabetétszámlákon lévő mozgásokat a számvitelpolitikában le kell rögzíteni. Lehet MNB árfolyamon, lehet a számlavezető pénzintézet vételi és eladási árfolyamának átlagán. Ha csak vételin, vagy csak eladásin számolsz, akkor erre külön ki kell térni a Kiegészítő mellékletben, hogy miért így csináltad. Másképpen nem lehet. Erről bővebben a Számviteli törvény 60.§-ban lehet olvasgatni.

Tehát, ha valamelyiket választottad, akkor attól nem lehet eltérni, még akkor sem, ha téged zavarnak a forintösszegek különbözőségei. Ez természetesen még a cég két különböző devizabetétszámláján sem lesz egyforma, amennyiben más-más napokon, így más-más árfolyammal esnek be az eurók.

Ha kikerül a pénz a betétszámláról, szintén a számviteli politikában rögzített módszerrel állapítjuk meg az árfolyamot. Amint már előző hozzászólásomban írtam is átlagárfolyam, FIFO, LIFO... árfolyamokon. Ettől sem lehet eltérni és össze-vissza a bankod nyilvántartásai szerinti árfolyamokon számolgatni.

A bankod árfolyamát - mint már azt is írtam - csak akkor kell elővenned, ha HUF/EUR vagy EUR/HUF átváltást végez a bank számodra.

Lehet, hogy elbeszélünk egymás mellett, de ha még mindig így van, írjál, aztán majdcsak zöldágra vergődünk :)

Üdv.: Margit

MonokiM
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

EUR-os fizetés árfolyama

HozzászólásSzerző: monika62 » kedd máj. 13, 2008 8:16 am

Szia Margit!

Nagyon szépen köszönöm a válaszodat, de ezekkel én is tisztában voltam, a kérdésemre nem ezt a választ vártam, de azért még egyszer megpróbálom megkérdezni, hátha sikerül:

Egy forintos bankszámlánál 11. Z. E. : 100,- Ft, 12-én volt bevétel 20, kiadás 40, záró E. 80 Ft. Ugyanezt az egyezőséget szeretném látni a deviza bankszámlánál is, mely nem jön ki. Devizában nyilván kijön, de a forintos göngyölítés már nem. És ez tutira nem jó, mert hogy az átváltás milyen összegen történik, az itt nyilván nem érdekes. A forintos göngyölítéssel nem jön ki a következő napi záró. Ha a fenti példánál maradunk, akkor nem 80 Ft lesz az E., hanem mondjuk 76, vagy 82, és ezt nem értem miért. :-(

Sikerült érhetően fogalmaznom? :-) Egyszer talán igen. :-)

Jó munkát kívánok, és köszi a sok törődést! :-)

Üdv., Mónika 

 

monika62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

EUR-os fizetés árfolyama

HozzászólásSzerző: M.Éva » kedd máj. 13, 2008 8:17 am

Szia!

""És az eredetileg kiszámlázott összegnél - többnyire - devizában is kevesebbet utalnak.""

Itt valami nem kerek!

Ha kiszámlázol 100 eurót, akkor a vevőnek 100 eurót kell fizetnie, akármilyen árfolyamváltozás is történik!!! 

Üdv:Éva

M.Éva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

EUR-os fizetés árfolyama

HozzászólásSzerző: MonokiM » kedd máj. 13, 2008 10:16 am

Szia Mónika!

Talán azért sem jöhet ki, mert az árfolyamkülönbözeti nyereséget/veszteséget a vevő/szállító számlával és nem a bankszámlával szemben könyveljük.

Asszem én még mindig nem értem, hogy mi a problémád. Ha a számviteli politikai árfolyamokkal könyvelsz és a devizabetétszámlán az euro-összegek rendre stimmelnek, akkor nem lehet probléma. Én csak a terheléskori átlagárfolyam számolásakor nézem meg a devizabetétszámla forintban kifejezett összegét, egyébként én nem izgatom magam, hogy mennyit számol ki a könyvelőprogramom. Én jóváíráskor MNB árfolyamon, ill. terheléskor átlagárfolyammal számolok.

Üdv.: Margit

MonokiM
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Előző

Vissza: Juttatások, költségtérítések

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég