Adófórum

Adózási és számviteli információk

Bérleti díj - telefon

Juttatások, költségtérítések

bérleti dij-telefon

HozzászólásSzerző: madora100 » vas. nov. 12, 2006 8:14 pm

Zsuzsi!

Megmondom őszintén, tovább gondolkodva nagyon elbizonytalanodtam. Nagyon nem szeretnélek tévútra vinni, ezért szeretnék a többi fórumozótól is segítséget kérni a Te felvetett konkrét példádra.

A bizonytalanságomat az okozza, hogy a tárgyi adómentesség csak lakóingatlan bérbeadására vonatkozik-e,. s ezt úgy kell-e érteni, hogy bérbevett lakóingatlant lakás céljára adom tovább bérbe. Nem vagyok benne biztos, hogy üzleti szolgáltatást lehet-e lakóingatlanban folytatni. Lehet, erre is vonatkozik a kereskedelemmel kapcsolatos törvényi szabályozás, miszerint kereskedelemi tevékenységet csak működési engedéllyel rendelkező üzletben lehet folytatni. Ebből következtetve a magánszemély, ha szolgáltatási tevékenység végzésére adja bérbe a lakóingatlant, akkor azt át kell soroltatnia és akkor már nem vonatkozik rá a tárgyi adómentes besorolás. Hát most jó nagy dilemmába kerültem. Talán lesz valaki, aki érdemben még hozzá tud szólni. Addig is csak nagyon feltételesen fogadd el a válaszomat. Ha nem masszőri tevékenység végzésére adták volna bérbe a lakóingatlant, hanem albérlőnek kerülne kiadásra, akkor nem kellene problémázni a dolgon. 

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

bérleti dij-telefon

HozzászólásSzerző: opika » vas. nov. 12, 2006 8:20 pm

Madora! A földhivatali nyilvántartás szerint kell figyelembe venni, hogy mit adok bérbe, függetlenül attól, hogy a bérbe vevő mire használja. Azon viszont már lehet gondolkodni,ha üzleti tevékenységre használja nem kell-e átminősíttetni a földhivatalnál az ingatlannyilvántartásban. 
opika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

bérleti dij-telefon

HozzászólásSzerző: madora100 » vas. nov. 12, 2006 8:48 pm

Opika!

Pont ezen problémázom én is!!! Nem kell-e átminősíttetni az ingatlant ilyenkor. Mert akkor már nem tárgyi adómentes a bérbeadó számlázása, sem az eredeti bérbevevő felé, sem pedig az albérletbe vevő felé. Jajj anyám......... Próbáljuk ezt körbe járni, mert addig Nagy Zsuzsinak sem érdemes a választás mikéntjével foglalkozni.

Szerintem az áfa törvény csak a lakóingatlan bérbeadását preferálja a tárgyi adómentességgel, mert végleges fogyasztónak tekinti a másik lakásbérlőt. De az üzleti tevékenység folytatása, illetve az azt folytató személy vagy szervezet nem végső fogyasztó. 

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

bérleti dij-telefon

HozzászólásSzerző: zspotorke » vas. nov. 12, 2006 8:49 pm

Zsuzsa!

A lakóingatlanra nem lehet kérni az általános szabályok szerinti adófizetési kötelezettséget! Az ÁFA tv. 30.§ (2) bekezdésében találsz erre utalást. Akkor kéhetnél, ha a földhivatalnál " átminősítettnétek" nem lakóingatlanná a kérdéses ingatlant. A változásbejelentőt nézted? Kellene rajta lennie ilyen leheztőségnek. Arányosítani meg azért kell mert az általad igénybevett, közvetlenül a nevedre szóló közüzemi számlák egy részét tárgyi mentes bérbeadáshoz kapcsolódóan számlázod tovább valamilyen módon. Ezen számlák esetében pedig nem oldható meg a hitelt érdemlő elkülönítés, hacsak nincs az albérlő nevén egy újabbhiteles mérőóra. Az arányosítást attól a hónaptól (névtől) kell elkezdeni, amikor albérletbe adta az ingatlan egy részét, tehát ÁFA mentes bevételz számlázott ki. Előtte nem tudsz arányt számolni, mert nincsenek meg a számításhoz szükséges "bevételfajták". Van még kérdésed?

P. Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

bérleti dij-telefon

HozzászólásSzerző: zspotorke » vas. nov. 12, 2006 8:56 pm

Madora! Én emiatt nem aggódnék. Gondolj csak bele mennyi lakást kellene átminősítettni pl.a családi vállalkozások székhelyei,telephelyei miatt.  Végsősoron ezek is üzleti célt szolgálnak. Az már egy másik kérdés, hogy pl a helyi adók vonatkozásában mi a helyzet. Szerintem ha valami lakóingatlanként van nyilvántartva és nem kezdeményezik az átminősítését, akkor ott "bármi is" folyik, lakóingatlan marad.

P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

bérleti dij-telefon

HozzászólásSzerző: madora100 » vas. nov. 12, 2006 9:15 pm

P.Zsuzsa!

Ha a Te érvelésed a helyes, akkor nem aggódom, Zsuzsinak írt válaszom jó is lehet.

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

bérleti dij-telefon

HozzászólásSzerző: zspotorke » vas. nov. 12, 2006 10:28 pm

Szia! Én speciel úgy szoktam, hogy felveszem és ott, ahol fel vannak sorolva a témakörök: Adatszolgáltatás, Ellenőrzés...... stb, rákattintok valamelyire. Lehet, hogy nem ez a megoldás, de működik.

P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

ElőzőKövetkező

Vissza: Juttatások, költségtérítések

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 17 vendég