Adófórum

Adózási és számviteli információk

Mértéke,Jogossága

Juttatások, költségtérítések

Mértéke,Jogossága

HozzászólásSzerző: bobemama » pén. jún. 22, 2007 7:08 pm

Egyetértek garbo50, és aniko.varga2006. véleményével, de sajnos a gyakorlat mást mutat. Számos törvény szabályozza az utiköltség térítést, s a a gyakorlat azt mutatja, hogy mégsem térítik meg. A munkáltatók előszeretettel bújnak ki az ilyen kötelezettségek alól. Hogy törvényesen vagy se, az a végén nem biztos hogy kiderül.

De leszögezem, hogy a kérdés feltevőjének is jó lenne, ha hozzászólna, mert igencsak van ami nem világos a kérdése alapján.

Egy multicég lehet külföldi indíttatású, akkor bizony nem biztos hogy érvényesíteni lehet a költségtérítés többletét. (Üzletkötök pld-ul kötetlenül dolgoznak, s ez azt eredményezi, hogy megkérdő jelezik az út fontosságát ("miért nem csináltál csoportosat, nem kell egy emberért annyit használni a gk-t." Ez már indoknak számít s nem fizetnek. ez csak egy hirtelen példa. s ezek bizony utólagos közlések.) Dolgoztam, és sok barátom olyan multicégnek, aki külföldi indíttatású volt. Amikor beléptünk, aláirattattak velünk egy alapszerződést, ami az indulásunkkor alapfeltétel, utána már elkezdődött az oda-vissza játék.

Hát ezt is próbáljuk meg alapul venni, mert szerintem valami ilyesmiről lehet itt is szó.

/De lehet, hogy nem, ezért is kellene, hogy a kérdés feltevője is hozzászóljon, s ha netán kitudná egészíteni egy-két adattal, akkor biztosabb lehetne a véleményünk és okfejtésünk, véleményütköztetésünk a gyakorlati alkalmazások alapterületén is. (Mert azt bizony mindenkinek el kell ismernie, hogy sokszor más van a gyakorlatban, és csak később derül kis hogy törvénytelen, (sokszor a mi véleményünk alapján) ezzel is segítve egymást./

Köszönettel és tisztelettel, minden fórumozónak !

 

 

 

bobemama
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Mértéke,Jogossága

HozzászólásSzerző: garbo50 » vas. jún. 24, 2007 2:32 pm

Szia Anikó!

Nem ilyen" személyeskedésre"  gondoltam, hisz ez az álláspontok ütköztetése és ez a jó ebben a fórumban, hogy megosszuk gondolatainkat egy- egy kérdésben, akár eltérő vélemények is lehetnek hisz nem biztos hogy ugyanazt a dolgot egyformán értelmezzük, van aki pontos jogszabályi helyekkel segít, van aki tapasztalatait osztja meg másokkal, több szem többet lát elven talán sikerül a kérdezőt eligazítanunk. A tálalással van néha némi problémám, de lehet ez meg a nap-hold állásán is múlik, nem mindig vagyunk egyforma "passzban".


Nos hogy a válaszodra reagáljak nem értem miben tér el az álláspontunk, hisz én is ugyanazt írtam le, igaz más szavakkal, hogy a munkaszerződés a munkatörvénykönyvén alapul, bár nem emeltem ki, hogy  ettől eltérni nem lehet,  nem hivatkoztam konkrét §-ra, de te megtetted, köszönöm, így kerek az egész. . (A munka törvénykönyv alapján munkaszerződést kötnek, melyben tv-i helyekre hivatkozással lefektetik   az eddig szóban  elhangzottakat,   utalva a MT-re, kollektív szerződésre, gépjármű költség térítés kapcsán a 60/1992 (IV.1   korm.r.-re, stb. -  ez volt az eredetileg általam leírtakban  )
A munkáltatók szabályzatokon alapulóan (a szabályzatok tv-i előírásoknak megfelelően vannak elkészítve) végzik tevékenységüket ezt mi tudjuk a legjobban, hisz itt domborodik ki egyrészt a mi szerepünk, tehát nem térhetnek el a jogszabályoktól, rájuk nagyon sok törvény, rendelet vonatkozik , ezekről itt most nem akarok hosszan írni. Azonban továbbra is az a véleményem, hogy a két fél között , mármint munkáltató és munkavállaló között a munkaszerződés a " törvény". Ettől eltérni ( ez is benne van az MT-ben) csak közös megegyezéssel lehet. Tehát, ha a dolgozó érvényesíteni akarja költségtérítési többletigényét, vagy béremelésre vonatkozó igényét csak a főnőkével megbeszélve, közös nevezőre jutva, tudja.

Üdv.

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Mértéke,Jogossága

HozzászólásSzerző: aniko.varga2006 » vas. jún. 24, 2007 4:10 pm

Lehet, hogy én értettelek félre, úgy értettem az előző hsz-det, hgoy a munkaszerződést tartod szent és sérthetetlennek, ezekből a soraidból következtettem erre: "Mindkét fél egyetértőleg aláírja. Innentől kezdve ez a szerződés a munkavállaló és munkáltató közt fennálló törvény. Ettől érvényesen csak közös megegyezéssel lehet eltérni. Az álláskereső tájékozódhat, hogy más cégeknél mi a gyakorlat és ezt érvényesítheti is ha tudja a szerződés előtt. Munkavállalóként is tájékozódhat de itt a munkáltató a saját gazdasági érdekei szerint fog eljárni, ha csak  be nem tudom bizonyítani, hogy ez miért nem jó nekem és megbeszélhetem vele a közös módosítást."

Számomra ezzel azt mondtad, hogy ha a munkavállaló megegyezett egy költségtérítési szintben, akkor - ha kiderül számára, hogy ez veszteséges neki - akkor sem tud lépni. Én pedig azt fejtettem ki, hogy a munkáltató minden körülmények között - az utasítása lehető legpontosabb végrehajtásával - felmerült költségeket köteles megtéríteni a munkavállalónak (mivel a munkavállaló nem kötelezhető a munkáltató költségeinek viselésére az MT alapján).

Böbemama felvetett egy lényeges kérdést, amire fentebb a gondolatjelek között már utalok, éspedig azt a jogos elvárást, hogy a munkavállaló ésszerűen hajtsa végre az utasításokat, illetve véleményem szerint kétség esetén kérjen a felettesétől konkrét utasítást, akkor is, ha úgymond kötetlenül dolgozik (mint a példában az üzletkötő). Mert az egy dolog, hogy az idejét kötetlenül osztja be, de a felmerült költségekkel kapcsolatban véleményem szerint a tisztesség, a gazdasági racionalitás és nem utolsósorban a MT azt kívánja, hogy különös költségekről előzetesen egyeztessen a munkavállaló a munkáltató képviselőjével, adott esetben például engedélyeztesse előre a konkrét utat a főnökével.

Akkor most úgy érzed, hogy tisztázva lettek a félreértések és megnyugtathatjuk a kérdezőt, hogy igen, bátran terjessze be igényét a munkáltatójával szemben, amennyiben a kapott költségtérítés mellett rosszul jár a kiküldetések során? Mert úgy vélem, ez a kérdés még mindig nyitva maradt a kérdező előtt.

aniko.varga2006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Mértéke,Jogossága

HozzászólásSzerző: validitas » vas. jún. 24, 2007 4:22 pm

Szia Anikó!

Nem igazán világos, jogy miért gondolod,hogy nyitott a kérdés, mivel már jónéhány hozzászólással ezelőtt megírtam, hogy a Munka Törvénykönyve 153.§-a megadja a jogalapot arra, hogy a kérdező jogosan fordulhat a munkáltatójához, és kérheti a ténylegesen felmerült költségeinek megtérítését - amennyiben a paragrafus szerinti több kitételnek is megfelel.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Mértéke,Jogossága

HozzászólásSzerző: garbo50 » vas. jún. 24, 2007 5:38 pm

Sziasztok!

Nos én úgy itélem meg,  ha megoldást akarok és megnyugtatóan rendezni a dolgot csak tárgyalásos alapon  lehet. Bár mehetek az igazammal  pl. munkaügyi bíróságra, lehet meg is nyerem a peremet és megkapom az általam jogosnak itélt költségtérítést, de utána a multi munkáltató nem biztos hogy igényt tart a további közremüködésemre. Vannak körülötte olyan jogász szakemberek megfelelő indokkal tudják ezt véghez vinni, akik mellett a munkavállaló nem nagyon tud labdába rúgni. Főleg hogy úgymond a kezét sem kell kinyújtania, mert talál annyi munkanélkülit akikből válogathat.
Igen tetszett az Anikó egyik írása, melyben azt írja :" Adjon alád lovat, ha azt akarja, hogy eljuss valahová." Ez igaz, de nem biztos hogy célravezető. Egyszer hallottam valahol a nagy demokráciákról, hogy lehet egy állam a legdemokratikusabb, de a munkahelyen, munkahelyeken diktatúra van. Nem biztos hogy beolvashatok a főnökömnek. Ha megfelelően tálalom azonban célhoz érhetek.( Pl. ha a kezébe adok egy csirkét, még azt is mondhatom neki : főnök úr ön milyen jó csirkefogó, csirke nélkül viszont már mennyivel másabb a hangzása)
Úgyhogy az ilyen kérdésben nehéz bármit is tanácsolni egy munkavállalónak , "a bőrét ő viszi a vásárra". Nekem az a javaslatom tanulmányozza a munkahelyi , ehhez kapcsolódó szabályzatokat és ha abban úgy érzi, hogy a többiekhez viszonyítva megkülönböztetés érte, beszéljen a felettesével.
Az űléspontom határozza meg az álláspontomat tipikus példája, de szerintem megfelelő hozzáállással lehet az álláspontokat közelíteni.

Legyen mindenkinek továbbra is szép napja és kellemes hét kezdete.

Üdv.
garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Mértéke,Jogossága

HozzászólásSzerző: adotanacs » vas. jún. 24, 2007 6:14 pm

Sziasztok! Teljesen egyetértek Garboval, mely szerint meg kell gondolni a mai viszonyok között, hogy mit tegyen a dolgozó. Lehet hogy igaza lesz, de munkahelye nem. Üdv. Ani
adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Mértéke,Jogossága

HozzászólásSzerző: bobemama » vas. jún. 24, 2007 10:32 pm

Szerbusztok!

Na azt, hiszem kezditek megérteni, hogy mire akartam utalni... A multi cégek (s a médiában sajnos sokat hallottunk erről), hogy hogyan állnak ezekhez a dolgokhoz.

Sajnálatomra a kérdező, úgy vélem nem is látogatta meg a fórumot..?? Mert pld.-ul, az is felmerült a barátaim körében, mivan, ha úgy dolgozik, hogy beléptet az üzletébe  más embereket maga alá....?

Akkor igencsak fogva van a munkavállaló, mert ha igaza van és megszólal, s nem tudja érvényesíteni követelését, (s ne adj Isten el is veszti a munkahelyét,) az alárendelt emberkék a felette állóhoz kerülnek... és passz.

Na azt hiszem jól körüljártuk ezt a témát!

Nem lehet okosabb tanácsot adni, mithogy jól nézzen meg MINDEN írást amit "kötöttek", a munkáltatóval, ehheznézzék meg  a jogszabályokat, ütközetessék először, mindent átbeszélve meggondolva. Ha így igaza van és van kilátás arra, hogy a munkáltató is úgy áll a dolgokhoz, hogy "beszéljük meg" - mert azért van erre is példa mégha kevés is - akkor azt hiszem lehet próbálkozni. De ha le van fektetve szerződésben - a kérdés feltevője által itt ismertetett térítések - akkor esetleg e szerződést követő évben van módja rá módosítani/tattni.

Ezért is tettem én be mindent amit csak lehetett tájékoztatásul.

Üdvözlettel és Tisztelettel!

 

 

bobemama
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Mértéke,Jogossága

HozzászólásSzerző: poczonyi » hétf. jún. 25, 2007 6:04 am

Tisztelt Adófórumos Tanácsadóim:

 

A képet még azzal pontosítanám hogy a kereskedelmi igazgató beígérte a 20 Ft/km költségtérítést. Erre kérdeztünk rá hogy ez netto/ bruttó? Tudja-e hogy a 11 Ft az bér alapú juttatás? Ő erre válaszolta hogy 20 Ft és kész. 3 hónap múlva derült ki (miután a költségeinket már nem számolhattuk el) az "igazság."

Sajnos a három hónap kell egy multi cégnél hogy egy ilyen dolog kiderűjön?! 

 

Most levelet írtunk a cégnek - közösen a ker. képviselők - hogy mérlegeljék  a gépkocsi térítés beígért összegének reélis folyósítását., Nem kivánhatják hogy havi 4-5 ezer kilométer megtételét a munkavállaló finanszírozza a nettó fizetéséből.(Havi min. 40-50 e Ft bukta).

 

Láncainkon kívül csak - valóban - a munkahelyünket veszthetjük el. :-)

poczonyi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Mértéke,Jogossága

HozzászólásSzerző: poczonyi » hétf. jún. 25, 2007 6:13 am

Kedves "Böbemama"!

 

Külföldi multi cég. Az autó saját , 1.5 éves, bekerülési értéke 7,7millió Ft. Míg vállalkozói szerződésben dolgoztam - közel 10 évig - addig így belefért.

Most azon küzdök hogy adjanak autót, számitógépet, telefont stb. Ami a munkához kell (MT.) 

A munkáltató multi csak a margin eredményt nézi....! Ezen lehetséges költségek a margint (az ISTENT) csökkentik.

Multi cégek vezetői a betervezett költség megtakaritásból még prémiumot is kaphatnak (10% általában a megtakarításból) Érdeke hogy nekem jobb legyen ? NEM! Majd talál egy 20 éves fiatal titánt akinak így is jó! 

poczonyi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Mértéke,Jogossága

HozzászólásSzerző: aniko.varga2006 » hétf. jún. 25, 2007 6:46 am

Ha havi 40E Ft-ot veszítesz a nettó fizetésedből, akkor tényleg nem érdemes nekik dolgoznod. Viszont a követelésetek nagy valószínűséggel megállna a munkaügyi bíróság előtt, ha tudjátok igazolni a költségeket (pl érdemes a leadott számlákt fénymásolatát összegyűjteni ;)

Amint azt egy fenti hsz-ban fejtegettem, az érem másik oldala az, hogy az egyes utazásokat a várható költséggel együtt egyeztetni kellene a főnökökkel, cégvezetéssel.  Valószínű, hogy alaposabb tervezéssel, jobb logisztikával ténylegesen csökkenthetőek a költségek, és ez úgy tűnik ebben az esetben, hogy mindkét fél érdeke. Talán ilyen irányú tárgyalást, workshop-ot, meeting-et is lehetne kezdeményezni a cégnél, azért éppen a multiknál jobban nyitottak a praktikus menedzsment-megoldásokra. Lehet, hogy olyan feltételezésük is van mögötte, hogy nem akarják vég nélkül finanszírozni az utazásokat, mivel úgy gondolják, az utazások egy része (saját becslésem szerint akár 20-30% is, ha lazán veszik) részben magáncélokat is szolgál "a nagymama meglátogatása" - képletesen szólva. Legyetek őszinték: sose fordult elő??

Az előzetes egyeztetés alatt olyasmire gondolok, hogy a munkáltató az elfogadott útiterv alapján mindent kifizet, ezen túlmenően csak a 20 Ft-ot. Ha tényleg közbejött valami, sms-ben, telefonon is akár engedélyt kérhet, ennek hiányában pedig valamilyen más igazolással a tényleges vis maior eseteket tudja rendezni. Ez összességében azt jelenti, hogy  a munkáltató kézben tudja tartani a költségeket, a munkavállaló pedig nem érdekelt abban, hgoy összevissza furikázzon.

Valamilyen megegyezéses megoldást kellene találni, ami nemcsak számviteli-adózási szempontokon alapszik, hanem ennél tágabban az érdekek egyeztetésén, őszinte együttműködésen. (Mindig mondták, hogy álmodozó vagyok...) De az igazán jó megoldásokat sosem a jog kikényszerítésével, hanem az emberek egymáshoz való viszonyának változtatásával lehet elérni, még ha ez a tétel most innen a Kárpát-medence közepéről állandóan cáfolva látszik is. Az biztos, hogy az általam javasolt megoldás egy szemléletváltás mindkét fél részéről, maga a tárgyalásos út egy csapatépítés, ami szerintem hosszú távon jóval többet ér, mint a bungee jumping-os ökörködések, ha érted, mire gondolok... 

aniko.varga2006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

ElőzőKövetkező

Vissza: Juttatások, költségtérítések

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 16 vendég