Adófórum

Adózási és számviteli információk

NY miatti 1008 önellenőrzés

Elektronikus bevallás

NY miatti 1008 önellenőrzés

HozzászólásSzerző: ekovacs74 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Az alábbiakban kérnék tőletek egy kis segítséget: mivel év elején nagyon úgy nézett ki, hogy nem kell beadnom 1008-ast egész évre, beadtam előre az NY-est. Erre most kiderült, hogy a Bt. beltagom mégis közreműködik a cégben, és vesz fel érte jövedelmet (EVA-s cég egyébként, sokat számláz ki, így a minimálbér kétszeresénél is magasabb összegben állapította meg a saját TJK-ját, ami után fizeti rendesen a járulékokat).

A kérdésem csak annyi, hogy így akkor a 1008-ast mindig önellenőrzésként kell beadnom, és így a főlaphoz tartozó 03-as lapokat ki kell töltenem a rendes értékadatokkal, viszont az önellenőrzési pótlékok összege 0, ugye? Az önellenőrzés esedékességét az adott havi bevallás esedékességi dátumaként adom meg, ugye (mármint most a márciusi bevallás esetén 04.12.)? Jól gondolom?

 Előre is köszi!

ekovacs74
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

NY miatti 1008 önellenőrzés

HozzászólásSzerző: garbo50 » csüt. ápr. 08, 2010 12:21 pm

Szia!

Ha az eddigiekre vonatkozott ( január-februárra) a NY akkor nem önellenőrzés, hanem símán küldöd a 8-ast márciusra, ez felülírja a NY-t. Önellenőrzés csak akkor van, ha január- februárban is az említettek éltek, de akkor csak ez a két hónap megy önellenőrzésként.

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

NY miatti 1008 önellenőrzés

HozzászólásSzerző: ekovacs74 » csüt. ápr. 08, 2010 12:36 pm

Szia, Garbo50!

Az NY-est úgy adtam be (feb.12-ig, tehát a legelső 01.havi bevallás esedékességéit), hogy előre egész évre megjelöltem benne a dátumot, azaz 1008 havi és 01.01-12.31 volt az időszak.

A jan-febr. 0 is volt, azzal nincs gond, március 1-től van értékadat. Ezek alapján abban szinte biztos vagyok, hogy márc-tól minden bevallás önellenőrzésként kell, hogy bemenjen, vagy ez sem így van, rosszul értelmeztem a bevallás útmutatóját?

De a kérdésem inkább az, hogy

"a főlaphoz tartozó 03-as lapokat ki kell töltenem a rendes értékadatokkal, viszont az önellenőrzési pótlékok összege 0, ugye? Az önellenőrzés esedékességét az adott havi bevallás esedékességi dátumaként adom meg, ugye (mármint most a márciusi bevallás esetén 04.12.)? Jól gondolom?"

Remélem, sikerült pontosítanom a kérdést, és előre is köszi!

 

ekovacs74
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

NY miatti 1008 önellenőrzés

HozzászólásSzerző: garbo50 » csüt. ápr. 08, 2010 12:45 pm

Szia!

 

Tehát ha a két hónap 0-s volt akkor most határidőre adod be a 8-ast és ez akkor nem önellenőrzés -így a 3-as lapokat sem kell töltened. Ez csak símán felülírja a NY-s nyilatkozatot. Sőt ha mondjuk áprilisban megint 0 lenne nem kellene 8-ast adnod, akkor arra a hónapra feléledne. Az önellenőrzés csak a visszamenőlegességre vonatkozik, igaz most nem olvastam a kitöltésit, de ez tavaly is így működött a 09NY-el.

Üdv.

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

NY miatti 1008 önellenőrzés

HozzászólásSzerző: emzéperix » csüt. ápr. 08, 2010 12:49 pm

A március hónapról beadod a 1008-ast, és az felülírja az NY-t. Nem kell önellenőrizned, mivel a 01-02. hóra jó az NY, nem volt értékadat. Az év további hónapjaira is küldöd a 1008-at.  
emzéperix
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

NY miatti 1008 önellenőrzés

HozzászólásSzerző: melcsi62 » csüt. ápr. 08, 2010 5:32 pm

Szia Ekovacs74!  Nekem valami nem kerek a történetben... ha ezen EVá-s társasáság (bel)tagja személyesen közreműködik  (gondolom a tagok megállapodásána alapulva) társasvállalkozói jogviszonyban, akkor először is az lenne a kérdésem: hogy ez a társasvállalkozó, akkor un. főfoglalkozású társasvállalkozó, vagy munkaviszony melletti társasvállalkozó.. vagy mi van.. mert írod, hogy a TJK.., de , de aztán, hogy a január, február nullás lenne...

"(EVA-s cég egyébként, sokat számláz ki, így a minimálbér kétszeresénél is magasabb összegben állapította meg a saját TJK-ját, ami után fizeti rendesen a járulékokat).  ???

                  --- Ha un. főfoglalkozású társasvállalkozó itt a Bt-ben, - azt ugyan nem tudni, hogy a tagok megállapodásán alapulva és a 'T1041-en mikortól van bejelentve az illető, mint ilyen-olyan társasvállalkozó - , de ha un. főfogl.társ.vállalkozó itt a Bt-ben, akkor vele kapcsolatban minden hónapban kell/kellett, hogy töltődjön és küldődjön 1008M-es lap is, akár vesz fel jövedelmet, akár nem. Ha vesz fel, akkor annyi a különbség, hogy amikor kifizetés is történik a részére, akkor levont SZJA előleget is tartalmaznia kell az M-es lapjának, tehát  az adós rész is töltendő az M-es lapon..

Ha meg nem főfoglalkozású társasvállalkozó itt a Bt-ben, akkor meg nem a TJK után járulékozik, hacsak nem pont annyi a kifizetésre kerülő tagi közreműködői díj is...., hanem akkor és annyi után van járulékfizetési és SZJA fizetési kötelezettség, amennyi jövedelmet kap (SZJA előleg alapot nyilván szuperbruttósan számolva)  és csak azokban a hónapokban, amikor részére tagi közreműködői díj kifizetésre kerül....

 ...  Az önellenőrzés esedékessége a hibafeltárást követő 15-ik nap .  a 2010. március havi 1008-as bevallás eredeti határideje 2010.04.12-e, tehát még nem járt le, így ha március hónapra vonatkozóan  kell adnod 1008-ast, akkor az rendes alapbevallásként megy még be, függetlenül attól, hogy előre nyilatkoztál róla az NY-en.  Ha kiderül, hogy 2010. január, február hónapra is adnod kellett volna 1008-ast, mert ez a közreműködő tag főfoglalkozású társasvállalkozó volt már akkor is itt a Bt-ben, akkor azokat önellenőrzésként adhatod csak be, mert ezek eredeti bevallási határideje már jó ideje lejárt.. és mivel kötelezettségnövekedés keletkezik, egyértelmű, hogy lesz és számolni kell önellenőrzési pótlékot is.. az eredeti alapbevallási határidőtől számoltan..

Letölthető dokumentumok

 

Üdv.

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

NY miatti 1008 önellenőrzés

HozzászólásSzerző: ekovacs74 » pén. ápr. 09, 2010 10:21 am

Szia, Melcsi!

Ezek a fogalmak már régóta nehezen tisztulnak le bennem, mert igen, mindenki csak beltagról beszél, és olykor még az előadásokon szereplő szakemberek is "egyszerűsítenek"...

Szóval egyébként főfogl.társas váll. az illető márc. 1-től, addig volt máshol bejelentett 8 órás munkaviszonya. Addig nem is vett fel jövedelmet a cégből, ezért nem volt járulékfizetés, de azt nem tudtam, hogy ekkor is küldeni kellett volna az M-es lapot... Akkor ez mégiscsak önellenőrzés lesz jan-febr-ra, csak 0-t önellenőrzök 0-val végsősoron... (persze tudom, az adatokat lejelentem).

De egy mondatod miatt kicsit megijedtem, mégpedig hogy "amikor kifizetés is történik a részére, akkor levont SZJA előleget is tartalmaznia kell az M-es lapjának, tehát  az adós rész is töltendő az M-es lapon.."

Eddig úgy tudtam, hogy az EVA-s cégben az EVA megfizetése mentesít az SZJA fizetése alól (persze nyilván nem munkavállaló esetében, ott másról szól a történet...), de nyugtass meg, hogy jól gondolom, vagy egyébként nagy bajban vagyok!

E.

Ui: az önellenőrzéssel már képbe kerültem, közben végigrágtam minden tájékoztatót, de köszönöm!

ekovacs74
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

NY miatti 1008 önellenőrzés

HozzászólásSzerző: melcsi62 » pén. ápr. 09, 2010 3:16 pm

Szia!  Nem tudlak megnyugtatni, de olyan nagy bajban nem vagy.

Ezek szerint 2010.01.01-2010.02.28. között munkaviszony melletti társasvállalkozó volt és kifizetés sem történt a részére.. tehát a legkésőbb 2010.02.12-ig (egész évre ) beadott NY a 1008-ra vonatkozóan az év első két hónapjára jó..

Most a március havi kötelezettség határideje még nem járt le., tehát a határidőn belül beadod rá a 1008A-M-et.. és akkor ez lesz feldolgozva márciusra vonatkozóan és nem az NY...  és mivel főfoglalkozású társasvállalkozó 2010.03.01-től ezért már ha semmi más nincs, akkor is kell adni a 1008A-M-et róla, mert akár jövedelem hiányába is fennáll a minimum járulékfizetési kötelezettsége.. De ha ezeket is az évfolyamán határidőre, tehát minden t.hót követő hó 12-ig beadod, akkor az rendben lesz, függetlenül attól, hogy egész évre benn van róla az NY... 

Ha jól megnézed az EVA tv-t és az ezzel kapcsolatos tájékoztatókat, akkor látni fogod, hogy az EVÁ-s társaságnál a tagnak járó EVÁ-s időszakban keletkezett adózott eredményből, eredménytartalékból fizetett osztalék SZJA-t és eho-t valóban "kiváltja" az EVA,  de nem váltja ki a személyesen közreműködő tag/társasvállalkozó tagi közreműködési díjából levonandó SZJA előleget , járulékot...

Ha a társasvállalkozónak közreműködői díj kerül kifizetésre, mindegy, hogy EVÁ-s cégben, vagy nem EVÁ-sban (az SZJA előleg szempontjából), az a jövedelem bizony nem önálló tev.jövedelemként osszevontan SZJA köteles és a szuperbruttós SZJA előleg alap után le kell vonni az SZJA előleget, figyelembe véve az adóterhet nem viselő járandóságot is... tehát éppúgy, mint a nem EVÁ-s cégben személyesen közreműködő tag esetében...

EVA tv. 18.§-ból..

(4) A jogi személy, a jogi személyiség nélküli gazdasági társaság és az egyéni cég adóalanyt, továbbá magánszemély tagját, volt tagját (örökösét) az adóévben nem terheli - a jogi személy, a jogi személyiség nélküli gazdasági társaság és az egyéni cég adóalany által juttatott bevétel alapján - az osztalék utáni személyi jövedelemadóval és a vállalkozásból kivont jövedelem utáni személyi jövedelemadóval összefüggésben adókötelezettség.


(5) A jogi személy, a jogi személyiség nélküli gazdasági társaság és az egyéni cég adóalany által a tagja, volt tagja (örököse) részére tagi jogviszonyára tekintettel juttatott bevételt a tag, a volt tag (örököse) jövedelmének meghatározásakor nem kell figyelembe venni. E rendelkezés nem vonatkozik a tag személyes közreműködésének és a tag által teljesített mellékszolgáltatásnak a díjára, amelyet a személyi jövedelemadóról szóló törvény alkalmazásában nem önálló tevékenységből származó jövedelemnek kell tekinteni.
  

 

De a márciust 2010.04.12-ig még be tudod vallani rendesen.. Üdv.

 

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

NY miatti 1008 önellenőrzés

HozzászólásSzerző: ekovacs74 » hétf. ápr. 12, 2010 10:39 am

Szia, Melcsi!

Nagyon köszi a segítséget, így sikerült helyretennem a dolgokat, és jól ment be a bevallás márciusra.

De lehet még egy kérdésem? Elvi lehetősége fennáll annak, van rá valamilyen mód, hogy ha a cégből a főfogl.t.v. nem vesz fel jövedelmet, akkor az SZJA-t nem fizeti, de a járulékokat mégis megfizeti a minimálbér után, hogy biztosított legyen? Vagy akkor az eü.szolg.járulékot kéne fizetnie?

Előre is köszi!

E.

 

ekovacs74
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

NY miatti 1008 önellenőrzés

HozzászólásSzerző: melcsi62 » hétf. ápr. 12, 2010 11:01 am

Szia!  A főfoglalkozású társasvállalkozó-val kapcsolatban kötelező járulékfizetési kötelezettség áll fenn, tehát tényleges jövedelem kifizetés hiányában is van kötelező .."de laglább" minimum járulék alap utáni járulékfizetési kötelezettség.. ez a minimum havi átlagban a TJK, de legminimálisabban is a minimálbér után fenn áll..   Ha a TJK-t választottátok minimum járulékalapként, akkor azután.., de legminimálisabban a minimálbér után..

Az eü.szolg.járulék fizetési kötelezettség (most eltekintve a kieg.tev társas és/vagy ev-től), azoknál áll fenn, akik nem biztosítottak és eü.szolg.ellátásra nem jogosutak..  a főfoglalkozású társasvállalkozó az a TBJ tv. alapján biztosítottnak minősül, ráadásul kötelező járulékfizetési kötelezettséggel., tehát nincs eü.szolg.járulék fizetési kötelezettsége, mint magánszemélynek. 

Üdv.

 

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Következő

Vissza: Elektronikus bevallás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég