Adófórum

Adózási és számviteli információk

0901 szakképzési és tao helyettesítés

Elektronikus bevallás

0901 szakképzési és tao helyettesítés

HozzászólásSzerző: pálkata1 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Két kérdést tennék fel a 0901-gyel kapsolatban:

 

1., Azt tudom, hogy egyesületnek nem kell szakképzési hozzájárulást fizetni és hogyha nincs jövedelemszerző tevékenysége, akkor társasági adóbevallásra sem jogosult.

Hogyan valósítható ez meg a 0901-en?

Félévkor leadtuk a 0901-et második negyedéves időszakra nullásan.

Azért nem nyilatkoztunk a 0901-ről, mert azon lehet a nullás tao-t jelölni.

Most milyen időszakra és milyen jelölésekkel tennétek meg ezt a bevallást?

2., Azoknak a vállalkozóknak, akiknek volt alkalmazottjuk, bérköltségük most kellene elszámolni a szakképzési hozzájárulást. Idén nem úgy kell ezt megtenni, mint tavaly?

Tavaly - ha még jól emlékszem - kellett egy 0801-t leadni félévkor az előlegről, év végén meg el kellett számolni vele.

Most nem így kell, mert nekem nem nyílik ki a 0901 elszámolásra. 

Mit csinálok rosszul:

Üdv: Kata

pálkata1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

0901 szakképzési és tao helyettesítés

HozzászólásSzerző: melcsi62 » szomb. feb. 13, 2010 8:16 pm

Szia!

A 0901-nél lényeges kérdés, hogy egyéb költségvet.köt. tekintetében, milyen bavallás gyakoriságú..

Feltételezem, hogy akikkel dolgod van, azok éves bevallás gyakoriságúak a 0901 tekintetében.

1.)  A társadalmi szereveztre nézve: a 0901-et add be 2010.02.25-ig, jelölve rajta, hogy nincs tao köt..., a bevallási időszak: 2009.01.01-2009.12.31. (amennyiben egész adóévben már létezett)

2.) Azok a vállalkozások,vállalkozók, akik a szakképzési tv. hatálya alá tartoznak, azoknak adni kellett 2009.04.01-2009.06.30. bevallási időszakot jelölve és szakképzési előleget jelölve egy 0901-es bevallást és abban közölni az I.félévi adóelőleg kötelezettség összegét.  A szakképzési alapja 2009-től a TB járulékalap  (tehát a telefon természetbeni is és minden, aminek TB járulékalapja volt)

Ezekről most 2010.02.25-ig le kell adni az éves elszámolást, tehát a bevallási időszak 2009.01.01-2009.12.31. és jelölni kell, hogy a szakképzési elszámolás  ( bevallási nyomtatvány jobb oldal!)   Addig míg nem írsz valamit a 01-lap  4-es sorába szakképzési (m oszlop)n  addig nem nyitja meg a 02-es elszámoló lapot.  Üdv.

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

0901 szakképzési és tao helyettesítés

HozzászólásSzerző: pálkata1 » szomb. feb. 13, 2010 8:25 pm

Köszönöm Melcsi!

Igen, éves az alapítvány. Első félévben volt alkalmazottjuk, de már az sincs. A szakképzésit nem kell jelölnöm?

A második kérdésnél csak ott botlottam meg, hogy nem írtam még be összeget, így nem nyílt ki.

De ezzel kapcsolatban van még egy kérdésem:

 

Biztosított kisegítő családtag jövedelme ugye nem volt szakképzési, munkavállalói és munkajárulék alap?

Ha ez miatt kell javítanom, elájulok!

Üv:

Kata

pálkata1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

0901 szakképzési és tao helyettesítés

HozzászólásSzerző: melcsi62 » szomb. feb. 13, 2010 8:43 pm

Szia! Az alapítványnál nem jelölöd a szakképzésit mert az alapítvány nem alanya annak.  (Ugyanakkor éves bevallási kötelezettsége az alapítványoknak is van, hiszen nem csak szakképzési hozzájárulásról szól az egyéb adók.. adóbevallása.. és ezen lehet nyilatkozni a tao. nemlegességről is..)

Ha a segítő családtag (ami ugye lehetséges ev-nél, vagy Bt-nél) a díjazása alapján biztosítottnak minősült (min.bér 30%-át meghaladó.. ) , akkor annak van TB járulék alapja, tehát akkor szakképzési is van utána..   (Munkaválallói, munkaadói nem vonatkozik rá..)

Ha van még kedved ezt nézd, hogy biztosan jól csináld 2009-re vonatkozóan:

 

 

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

0901 szakképzési és tao helyettesítés

HozzászólásSzerző: pálkata1 » szomb. feb. 13, 2010 8:56 pm

Köszönöm!

Kicsit megnyugodtam, hogy csak a szakképzésit nem tudtam.

Elolvastam a tájékoztatót, egyértelmű!

Amikor a 2010-es 08-t csináltam felmerült bennem az a kérdés, hogy biztosított kisegítő családtagnak miért csak a levonásoknál lehet munkaerőpiaci járulék? A fizetendőnél kötelezően ki kellett töltenem a sort, míg a levonásoknál választható volt. 

Erre van valami ésszerű magyarázat?

 

pálkata1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

0901 szakképzési és tao helyettesítés

HozzászólásSzerző: melcsi62 » szomb. feb. 13, 2010 9:05 pm

Röviden a magyarázat az annyi, hogy a 27% Tb járulékot az minden TB járulékalap után meg kell fizetni és ennek része az 1% kifizetőt terhelő munkaerőpiaci járulék is..

Viszont a tv. rendelkezik arról, hogy a milyen jogviszonyból, illetve miből származó jövedelemből nem kell levonni, illetve a magánszemélynek nem kell fizetnie 1,5% munkaerőpiaci járulékot, ebből részlet:

Tbj.tv.

5. § (1) E törvény alapján biztosított
g) a díjazás ellenében munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony keretében (bedolgozói, megbízási szerződés alapján, egyéni vállalkozónak nem minősülő vállalkozási jogviszonyban, segítő családtagként) személyesen munkát végző személy - a külön törvényben meghatározott közérdekű önkéntes tevékenységet végző személy kivételével - amennyiben az e tevékenységéből származó, tárgyhavi járulékalapot képező jövedelme eléri a minimálbér harminc százalékát, illetőleg naptári napokra annak harmincad részét,


25/A. § Nem fizet a 19. § (3) bekezdésében meghatározott mértékű munkaerő-piaci járulékot
a) az 5. § (1) bekezdésének b)-d), g)-i) pontjaiban és (2) bekezdésében meghatározott személy - ide nem értve az iskolaszövetkezetnek nem minősülő szövetkezet tevékenységében munkaviszony keretében közreműködő szövetkezeti tagot -,
  
 Üdv.

 

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

0901 szakképzési és tao helyettesítés

HozzászólásSzerző: pálkata1 » szomb. feb. 13, 2010 9:34 pm

Köszönöm a fáradozásodat!

Szép estét!

Kata

pálkata1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am


Vissza: Elektronikus bevallás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég