Adófórum

Adózási és számviteli információk

Egyéni vállalkozó elhunyt

Elektronikus bevallás

Egyéni vállalkozó elhunyt

HozzászólásSzerző: adotanacs » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok! Olyan sajnálatos eset történt, hogy egyik egyéni vállalkozó márc.25-én elhunyt. Nem tudom hogy a 908-at most küldjem-e márc. hóra, valamint az alkalmazottról a 1041-et? Köszi Ani
adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Egyéni vállalkozó elhunyt

HozzászólásSzerző: aniko.varga2006 » szer. ápr. 08, 2009 7:01 am

Szia, az elhunyt helyett az adóhatóság készíti el az adó(k) elszámolását az adózás rendjéről szóló tv. szerint. Értesíteni kell a hivatalt, akik a rendelkezésre álló iratokból dolgoznak. A Te könyvelői megbízásod is megszűnik a halálozással. 
aniko.varga2006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Egyéni vállalkozó elhunyt

HozzászólásSzerző: nagy.andrea2 » szer. ápr. 08, 2009 9:17 am

Szia!

A APEH-tól soron kívüli adómegállapítást kell kérni (úgy emlékszem, az ARt. 81. §-a írja) év elejétől a halálozás napjáig eltelt időszakra. Ezt általában a családtagok tehetik meg, de szerintem meghatalmazással, és az eredeti halotti anyakönyvi kivonattal a kezedben te is megteheted. Azt tudnod kell, hogy az egyéni vállalkozótól kapott meghatalmazásod - az Ügyfélkapu-s is - az ev. halálával megszűnik. Tehát az özveggyel, vagy más közeli hozzátartozóval (lehetőleg az örökössel) kell íratnod egyet.

Az örökösöknek, özvegynek el kell döntenie, hogy szeretné-e tovább folytatni a vállalkozást, mert akkor azt be kell jelenteni szintén az APEH felé. Nem tudom, most hogy van, de 2003-ban még új adószámot, új vállalkozói igazolványt kellett kérni! És amint ez megvan, akkor új megbízást kell adni a könyvelőnek is, illetve új munkaszerződést kell kötni a munkavállalóval is, mert a munkaviszony megszűnik a munkáltató halálával.

 

Arra még figyelj, hogy az APEH nem intézkedik a Fővárosi Önkormányzat felé, tehát oda is be kellene jelenteni a halálesetet, beküdeni az adatmódosítót (adózó megszűnése). A záróbevallást nem tudom, ki adhatja be.

 

Üdv. Andi

 

 

nagy.andrea2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Egyéni vállalkozó elhunyt

HozzászólásSzerző: adotanacs » szer. ápr. 08, 2009 10:58 am

Sziasztok! Köszönöm a válaszokat. Saját kapuja van, ezért akartam az APEH dolgát megkönnyíteni, hogy még a tört időszakra elküldöm a 908-at. Az alkalmazott a fia volt, aki folytatja örökösi jogon a vállalkozást, már minden folyamatban van. Üdv. Ani
adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: Elektronikus bevallás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég

cron