Adófórum

Adózási és számviteli információk

0908M Kitöltése nyugdíjasnak

Elektronikus bevallás

0908M Kitöltése nyugdíjasnak

HozzászólásSzerző: tepimail » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok! Szeretném megkérdezni a nyugdíjas munkavállalótól nem kell vonni a 9,5%  nyugdíjjárulékot? Hát akkor mi alapján kapja majd a 0,5% emelést?  Nekem hibát jelez a 0908M amikor a nyugdíjas járulékalapjához  beírom a bruttó bérét. Úgy tudom az egészség.bizt.2%-ot és a munkavállalóit nem fizeti de a 9,5-t igen. Lehet, hogy megbuggyantam?

Köszönöm tepimail

tepimail
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

0908M Kitöltése nyugdíjasnak

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » szomb. feb. 07, 2009 3:31 pm

Szia! Szerintem jól tudod, kell vonni a 9,5% -ot a nyugdíjas munkaválalótól is , szerintem más lehet a probléma. Mária
valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

0908M Kitöltése nyugdíjasnak

HozzászólásSzerző: tepimail » szomb. feb. 07, 2009 4:00 pm

Mária! Köszönöm a válaszod, erre megnéztem, az alapot nem a szokásos 555.sorba hanem a 557-esbe kell írni. Hát ez volt a "más" probléma. 

tepimail
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

0908M Kitöltése nyugdíjasnak

HozzászólásSzerző: melcsi62 » szomb. feb. 07, 2009 4:20 pm

Sziasztok!  A nyugdíjas munkaviszonyossal nekem is gondom van,  de a nyugdíjjárulék levonásnál  az nem mindegy, hogy melyik sorba írod be a nyugdíjjárulék alapját...(  nem mindegy 555 vagy 557,)  ha a nyugdíjas kódja 2-es vagy hármas, akkor az 557 a ny.jár alap...  és nyilván lesz neki a 9,5% nyugdíjjárulék  ..   Nézd meg nem ebből ered-e a problémád...

A munkaviszonyos nyugdíjastól vonni kell a 4% eü.bizt.járulékot, tehát annak mindenképpen kell, hogy legyen természetbeni eü.bizt.járulék alapja (565) és elvont 4%-a,  ugyanakkor jön a következő sor:  a pénzbeli eü.bizt.járulék alapja.....   és innen kezdődik a gondom: a levonás elmaradásának okaként megjelölhető többek között a saját jogú nyugdíjas ....  ez azt feltételezné, hogy be kell írni a pénzbeli eü.bizt.járulékalaphoz ugyanazt az összeget, ami a term.-i alapja  ...... ráadásul ha tovább nézzük, hogy mi az eü.bizt.járulékalapja, akkor odáig is kulyukadhatunk, hogy a TB járulékalap,  de vannak olyan juttatások amiből nem kell vonni eü.bizt.járulékot, valamint vannak olyan biztosítotti jogviszonyok, ami mellett nem kell vonni de csak a pénzbelit: pld-ul attól a munkaviszonyostól sem kell vonni a 2% pénzbeli eü.bizt.járulékot, akinek máshol van a heti 36 órát elérő... (fő) munkaviszonya..   akkor :  ki kell tölteni az eü.bizt.járulékalap rublikát, vagy nem??   Ha kitöltöm és a 2%-nál beütöm, nulla, s a levonás elmaradás oka: vagy a nyugíj, vagy a máshol heti 36....   akkor hibás,   ha a pénzbeli eü.bizt.járulékalaphoz nem ütök semmit, de beütöm a levonás elmarásának okát.. akkor hibátlan....    de akkor van pénzb.eü.bizt.jár.alap vagy nincs, amit írni kell,  ha nem írni, mert nem kell vonni, akkor miértelme a levonás elmaradás okának,  ha beütöm és nincs levonva a 2%, akkor meg hiába van kitöltve az elmaradás oka kocka...

És ezek után kezdtek még én buggyanni:  az egyik dolgozónak januárra kizárólag végkielégítése és szabadságmegváltása van.... Azt tudjuk, hogy ebből nem kell vonni sem természetbeni, sem pénzbeli eü.bizt.járulékot...., ha nem kell vonni, akkor be kell-e ütni az eü.bizt.jár.alapot,  mert TB járulék alapja viszont van.    Ha nem kell beütni, akkor nincs eü.bizt.járulék alap,  s nincs munkavállalói járulék sem, mert a munkavállalói járulék alapja az eü.bizt.járulék alapja  a munkaviszonyban foglalkoztatott nem nyugdíjasnál...

Tavalyelőtt azért vettek elő, mert csak azt az összeget ütöttem be eü.bizt.járulék alapnak, ami a %-os levonás alapját is képezte.... Közölték:  attól, hogy valamiből nem kell vonni az eü.bizt.járulékot,  az attól még eü.bizt.járulék alap..., mert hogy az eü.bizt.járulék alap az a Tb járukalap, csak bizonyos feltételek esetén nem kell belőle levonást eszközölni..  

Jelenleg azt tettem a pénzbeli eü.bizt.járulékos soroknál: az ilyen nyugdíjas munkaviszonyosnál,  hogy nem ütök alapot, nem ütök 2%-os összeget, csak a lukba ütöm, hogy a levonás elmaradás oka: saját jogú nyugdíjas.....  és írok a laphoz a megjegyzésbe, hogy azért nem írtam alapot, mert akkor hibát jelez, a levonás elmaradási ok feltüntetése ellenére is..

De ha segítenétek megvilágosodni ebben én is megköszöném.. Üdv.

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

0908M Kitöltése nyugdíjasnak

HozzászólásSzerző: tepimail » szomb. feb. 07, 2009 5:12 pm

Szia Melcsi! Én nem töltöttem ki a 2% eü.bizt.jár. alapját és a járulékot sem, így nem keresi az okát. Miután hibaüzenetet nem írt ki eszembe sem jutott, hogy ki kellene töltenem az okát miért nem szerepel adat.  Ugyan így nem töltöm a munkavállalóinál sem, így jelöltem meg átküldésre,hibátlannak jelzi.

üdv:tepimail 

tepimail
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

0908M Kitöltése nyugdíjasnak

HozzászólásSzerző: melcsi62 » szomb. feb. 07, 2009 6:02 pm

Szia Tepimal!  Köszönöm, hogy reagáltál. Végül is én sem töltöm ki és akkor hibátlan.... de ha nem kell kitölteni akkor mi a francnak tették be a levonás elmaradási okokat..?? Ha oda csak azt kell beírni alapnak, aminek a 2%-,a levonásra is került??   Ha levonási elmaradás ok nem lenne egyáltalán a nyomtatványon, akkor egyértelműbb lenne, hogy mit is értenek akkor most már eü.bizt.járulék alapon... ha ott csak akkor jó a kitöltés, ha a beírt alap után pontosan a 2, 4% -os összeg szerepel levontként, akkor mikor van levonás elmaradás??

És akkor még ott vagyok azzal a normál  nem nyugdíjas munkaviszonyossal, akinek csak olyan TB járulék alapja van, ami után egyik eü.bizt.járulékot sem kell vonni.. és 2009. januártól a munkavállalói járulék alapja a:  "A munkavállaló az egészségbiztosítási járulékalap alapulvételével 1,5 százalék munkavállalói járulékot köteles fizetni. Ez a rendelkezés nem vonatkozik arra, aki öregségi, rokkantsági vagy baleseti rokkantsági nyugdíjban részesül, illetőleg arra jogosulttá vált."       Akkor az Mtv. szerinti végkielégítés, szabadság megváltás után munkavállalói sincs...., mert eü.bizt.járulékot nem kell fizetnie,  de attól alap-e ??, mert ha meg alap, akkor mi van a munkavállalóival....,  illetve a munkavállalóinál melyik eü.bizt.járulék alap az alap neki, mert hát külön kell szerepeltetni a természetbeni eü.alapot és külön a pénzbelit... a levonás elmaradás oka kód, pedig más-más az egyiknél és a másiknál....  Üdv.

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

0908M Kitöltése nyugdíjasnak

HozzászólásSzerző: melcsi62 » kedd feb. 10, 2009 11:01 am

Sziasztok!  Ma beszéltem az APEH-hal, (2009.02.10. 12-13 óra között)  mert szeretném már elküldeni a 0908-asokat azoknak a cégeknek is ahol van olyan dolgozó, aki nyugdíjas, vagy akinek van máshol heti 36 órás foglalkoztatása, viszont az 567, 568 sort nem lehet a törvénynek és kitöltési útmutatónak megfelelően kitölteni, mert akkor hibakód van.. Ha ezeknek az 567-es sorát üresen hagyjuk, akkor a nyomtatvány hibátlan...  csak éppen .....

Közöltem, hogy elküldöm a bevallást megjegyzéssel.., nem várom ki a 12-ét, mert nem akarok a munkahelyemen éjszakázni, mint 20-án ingyen és bérmentve....   Közölték:  ne küldjem el, legyek türelemmel benn van a fejleztési tervben, hogy ma újabb változatot tesznek fel 0908-ból és azon már ennek a hibának a kiküszöbölése megoldásra kerül...  Ha eküldöm így, akkor az majd javításra fog szorulni....     Csak ezért írtam, hátha másnak is van ilyenje....  Még a ma délutánt kivárom. Üdv.

Még annyit, hogy arra, hogy a szabadságmegváltás, meg végkielégítés, tehát amiből nem kell vonni 4 és 2%-ot, azt az alapban sem kell szerepeltetni.

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am


Vissza: Elektronikus bevallás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég