Adófórum

Adózási és számviteli információk

Eva tartozás összesen vagy adónemenként?

EVA

Eva tartozás összesen vagy adónemenként?

HozzászólásSzerző: Robbanto » szer. márc. 12, 2008 7:38 pm

Szisztok!

Az Art hivatkozott rendelkezését 2007.11 12-én fogadták el, ezért még a december 20-i bejelentkezés előtt hatályos volt, de nézzük meg pontosan a hivatkozott törvényrészt és azon belül a az általam vastagon kiemelt részt!

178.§

4. adótartozás: az esedékességkor meg nem fizetett adó és a jogosulatlanul igénybe vett költségvetési támogatás; ha jogszabály valamely kedvezmény igénybevételét ahhoz köti, hogy az adózónak ne legyen adóhatóságnál nyilvántartott adótartozása, e feltétel vizsgálata során az adóhatóságnál nyilvántartott adótartozás összegét csökkenteni kell az ugyanazon adóhatóságnál nyilvántartott túlfizetés összegével (nettó adótartozás),

 

Szerintem ez a jogszabályi hivatkozás kizárólag a kedvezményekre pl a társasági adónál az iparűzési adó kedvezményre vonatkozik, és nem az evára, mivel esetünkben ez nem kedvezményt testesít meg, hanem az eva folytatásának vagy belépésnek jogszerüségét:

 

Eva tv. 10. § (2) Az adóalanynak nem minősülő adózó az (1) bekezdés szerinti bejelentést akkor teheti meg, ha már a bejelentés időpontjában megfelel az e törvényben meghatározott valamennyi feltételnek (ideértve az adóalanyiság adóévére meghatározott feltételeket is), valamint nincs állami adóhatóságnál, vámhatóságnál, önkormányzati adóhatóságnál nyilvántartott adótartozása. E tényekről az adózó a bejelentésre rendszeresített nyomtatványon nyilatkozik.

(3) Az adóalany december 20-áig az erre a célra rendszeresített nyomtatványon jelentheti be az állami adóhatóságnak, hogy a következő adóévben adókötelezettségeit már nem az adóalanyra vonatkozó rendelkezések szerint kívánja teljesíteni, azzal, hogy e bejelentését az adózó az említett időpontig írásban visszavonhatja.

(4) Az adóalany köteles a (3) bekezdés szerinti bejelentést megtenni, ha december 20-án nem felel meg az e törvényben meghatározott bármely feltételnek, vagy állami adóhatóságnál, vámhatóságnál, önkormányzati adóhatóságnál nyilvántartott adótartozása van.

 

Tehát vélemyényem szerint az adózó jogszerűen nem jelentkezhetett volna be az EVÁBA, mert a hivatkozott (ART) jogszabályhely nem rá vonatkozik.

 

üdv:Robbanto 

 

 

Robbanto
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Eva tartozás összesen vagy adónemenként?

HozzászólásSzerző: piros999 » csüt. márc. 13, 2008 1:14 pm

Én idén ráfáztam. Ugyanis az egyik ügyfelemnek volt túlfizetése bőven EVÁ-ban volt hiánya egészsébizt.jár.ban, majd gondoltam, hogy átvezetgetem. Aztán jött a dec.h.bevallás, mire dec 20.-án 270,-Ft.összevont adótartotása lett. Kizárták az EVÁ-ból és az 5.000,-Ft fellebezési illetéket is elbukta.

 

piros999
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Eva tartozás összesen vagy adónemenként?

HozzászólásSzerző: validitas » csüt. márc. 13, 2008 3:33 pm

Azért ez hihetetlen! Kemény 270 Ft tartozás miatt? Azért néha az APEH-ba is be kéne hajítani egy kézigránátot...

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Eva tartozás összesen vagy adónemenként?

HozzászólásSzerző: andulka » csüt. márc. 13, 2008 4:08 pm

Szia Robbantó!

 

Szerintem az EVA egy kedvezményes adózási forma, tehát érvényes rá a 178. §. 4. pontja.

 

Andi

andulka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Eva tartozás összesen vagy adónemenként?

HozzászólásSzerző: andulka » csüt. márc. 13, 2008 4:11 pm

Ebből is látszik, hogy mindenkit túlfizetésre akarnak kényszeríteni... (lásd még: különadó). Szomorú.
andulka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Eva tartozás összesen vagy adónemenként?

HozzászólásSzerző: Robbanto » pén. márc. 14, 2008 7:20 am

Szia Andi!

Az EVA egy adónem, nem adókedvezmény. Az, hogy kedvező vagy nem az már megítélés kérdése, de nem adókedvezmény. Az adókedvezményeket a törvények is taxtatíve meghatározzák, ilyenek pl.: térségi, beruházási, fejlesztési, ki- és középvállalkozói, fejlesztési, stb. de olyen nincs, hogy eva kedvezmény, ezekre gondolt a törvényalkotó.

Üdv: Robbanto 

Robbanto
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Eva tartozás összesen vagy adónemenként?

HozzászólásSzerző: andulka » szomb. márc. 15, 2008 7:52 pm

Szia Robbantó!

 

Igazad van, az EVA egy adónem, de az is igaz, amit én írtam: egy kedvezményes adózási forma, tehát kedvezményt vesz igénybe azzal, hogy EVÁ-zik.

Nem egyszerű megítélni, hogy most akkor alkalmazható-e EVÁ-sokra is ez a rendelkezés, vagy sem, de én oda sorolnám.

(Egyébként kedvezmény még pl. TAO-ban csökkentő tétel az évet érintő iparűzési adó kötelezettség is, feltéve, hogy köztartozása nincsen. És eddig ugye azt mondták, hogy ha bármely adónemen tartozás van, akkor nem vehető igénybe, most meg azt olvastam, hogy éppen ez a változás miatt már a nettó adótartozást kell figyelembe venni)

 

Üdv. Andi

andulka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Eva tartozás összesen vagy adónemenként?

HozzászólásSzerző: csirip » szer. ápr. 02, 2008 11:33 am

Sziasztok! Ha még érdekel valakit. Megkérdeztem Apehot írásban. megjött a válasz, hogy összevontan kell nézni a folyószámlát, tehát ha valahol tartozása van, de összesenben túlfizetés, akkor nem lehet kitenni az evaból.
csirip
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Eva tartozás összesen vagy adónemenként?

HozzászólásSzerző: Ercsi66 » szer. dec. 24, 2008 7:33 am

Szia Csirip! Igaz ez régi hozzászólásod, de próbálkozom nálad, hátha... Sajnos én is abban a cipőben járok, hogy az egyik evásomnak tartozása van az egyik nyugdíjpénztáron, egy másikon meg ugyanakkora túlfizetése, mert 2-3 hónapig rossz számlaszámra utalta a levont tagdíjat. mikor észrevettem azonnal átvezettem, ekkor még csak november 21-e volt. Azóta várom és várom... most, hogy lejárt a 30 nap, sőt lejárt decemner 20-a is, sőt már a bankok se tartanak nyitva karácsony miatt, most tudtam meg, hogy nem is került átvezetésre a 0817-esem, mert nyugdíjpénztárat nem lehet átvezettetni. A cégnek amúgy mindenhol túlfizetése van, de nagyon félek, hogy kizárják az evából. Főleg, hogy én voltam a hibás, mert tévedésből rossz sort néztem és én adtam meg neki a rossz bankszámla számot, ahova utalta a tagdíjat. Eddig nyugodt voltam, mert azt hittem, hogy december 31-ig kell rendezni. Tegnap este, amikor ezt észrevettem és rádöbbentem, hogy nem is fogják átvezetni (persze erről semmiféle értesítés nem jön), azonnal átutaltam a saját bankszámlámról az adószámára hivatkozva, de tartok tőle, hogy így is gáz lesz. Nekem minden esetre szorongással teli karácsonyom lesz.

Említettél egy APEH-os választ. Megtartottad? El tudnád azt küldeni nekem? Még az éjjel én is kértem egy állásfoglalást, de arra majd csak kb 1 hónap múlva jön meg a válasz, addig meg én beleőrülök a dilemmába és a várakozásba.

Ha olvasod a soraiamt és meg van még a válasz kérlek küldd el nekem vagy tedd itt közzé! Nagyon szépen köszönöm!

Boldog karácsonyt és újévet kívánok!

Ercsi

 

Ercsi66
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Eva tartozás összesen vagy adónemenként?

HozzászólásSzerző: csirip » szer. dec. 24, 2008 7:58 am

Szia! Megvan a válasz még természetesen. De a lényege az, hogy megnézed az apeh folyószámlának a végét, ahol a tartozás, túlfizetés van, ha az ott túlfizetés vagy nulla egyenleget mutat (eltekintve a tartozástól) akkor nincs gond!!!!! Hidd el nekem:) Emiatt ne legyen rossz karácsonyod!!!! Nem szabad :))) Nyugi, ha a fenti feltétel fennáll, akkor nincs gubanc.Most el kell rohannom, de elküldöm neked a levelet is, csak párezer mail között kell megtalálni...:)). Boldog Karácsonyt!
csirip
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

ElőzőKövetkező

Vissza: EVA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég