Adófórum

Adózási és számviteli információk

kettős Evás jövedelemkivétje

EVA

kettős Evás jövedelemkivétje

HozzászólásSzerző: Ecoplan » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Azt szeretném megtudni, hogy az az Evás Kft.  esetében a tag által kivehető, más adóval nem terhelt pénz összegét, hogy lehet meghatározni.

 Számviteli értelemben jóváhagyott Osztaléknak kell-e tekinteni és csak a költségekés az adó levonása után megmaradt adózott eredményből fizethtő, illetve az előző évek eredménytartalékából, vagy annyi, amennyire a tárgyévi bevétel fedezetet ad, így kvázi költségként elszámolható, és a tárgyév többi költsége miatt, akár veszteséges is lehet a cég. A lényeg, a cég valós költségeinek fedezésére felhasználható-e az eva időszak előtti eredménytartalék illetve pénztári pénzkészlet.

 

 

Ezt a kivétet, hogy kell könyvelni.

Ecoplan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

kettős Evás jövedelemkivétje

HozzászólásSzerző: kovalkata » szomb. jan. 05, 2008 4:33 pm

Szia Ecoplan!

A tárgyévi adózott eredményt (a számviteli tv.-ben meghatározott saját tőke nagyságát is figyelve) maradéktalanul felveheti osztalékként, ha a pénztár ezt engedi. Sajnos az eva tv. azt írja, hogy ha más évek eredménytartalékát is fel akarja használni, akkor "feltételezhetően" az eva alanyiság előtt képződött eredménytartalékot veszi igénybe (eva tv. 18§ (7-8)), s így ezen osztalék után a közterheket meg kell fizetni. (Én nekem mondjuk sántít egy kicsit ez a tv. így megfogalmazva, mert nem egyértelműen jelenti ki, hogy kötelező azt felhasználni, de eddig itt még minden kolléga a fórumon úgy véli, hogy ez kötelező érvényű. Több cikket is olvastam ebben a témában az interneten, és bizony sok helyütt meg sem említik, hogy kötelező lenne az eva előtti eredménytartalék felhasználása, sőt! Az csak külön a tagok döntése alapján használható fel. De mondom, ez csak az én magánvéleményem)

Tehát előző évek eredménytartalékát csak akkor vonhatja be adómentesen, ha az eva alanyiság előtti eredménytartalék már elfogyott. Ezt az osztalékot nem terheli sem szja, sem eho. Valóban a számvitelis evásoknál ez örök probléma, hisz a pénztárkészletük igen magas, bevételükkel szemben nincs megfelelő nagyságú költség (hisz épp ezért választották az evát). Ezért osztalékként kell legalizálni az általuk a házipénztárban felgyülemlett sokszor több milliós összeget.

Remélem jól értelmeztem a kérdésedet, bár a második bekezdés igen hosszú mondat, s ebből kifolyólag lehet hogy félreértettük egymást. Ha nem ez volt a kérdés lényege kérlek szólj.

Üdv. Kata 

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

kettős Evás jövedelemkivétje

HozzászólásSzerző: melcsi62 » szomb. jan. 05, 2008 4:48 pm

Az EVA előtt képződött eredménytartalék osztalékként csak adózottan/ehó-zottan lesz kivehető.

Az EVA-s kettős könyvvitelűre is pontosan ugyanúgy vonatkozik a számviteli törvény, köztük az adózott eredmény, v. adózott eredmény+eredménytartalékból igénybett rész osztható fel - sztv.szerinti feltételek megléte esetén (a jóváhagyással a saját tőke nem csökkenhet a .. alá,stb.) -  osztalékként, amihez ugyanúgy taggyűlési jóváhagyás, kifizetésére cégbír.felé ügyvezetői nyilatkozat,stb. kell.

A KFT pénzkészletéről ugyanúgy folyamatosan vezetett nyilvántartásnak kell lenni, nem tudom mit értel EVA időszak előtti pénztári pénzkészleten??, a pénztári pénzkészlet folyamatosan változik - vagy az eva előtti egyenleget külön félreraktátok,.. vagy nem értem.

Az osztalékra nem a bevétel nyújt fedezetet a szó szerinti értelmezésben.  Ha pontosan fel tennéd, mi a kérdésed, talán kevesebbet félreértéssel, s találgatással tudnánk esetleg segíteni. 

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

kettős Evás jövedelemkivétje

HozzászólásSzerző: kovalkata » szomb. jan. 05, 2008 5:14 pm

Szia Ecoplan!

Igen az a baj, hogy nem egészen érthető a kérdésed. Bár valószínűleg kapizsgáljuk, hogy mit szeretnél megtudni, de pl. a kivét szó is nagyon megtévesztő.

A tagi jövedelem kivét egész más tészta, mint az osztalék felvétel. De szerintem (meg ahogy Melcsi is reagált a válaszával) Téged az osztalék érdekel.

Üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

kettős Evás jövedelemkivétje

HozzászólásSzerző: Ecoplan » szomb. jan. 05, 2008 7:12 pm

Sziasztok!

Köszönöm a gyors válaszokat, de nem tettem fel érthetően a kérdést.

Ha van 1000 Bevételem, 100 mindenféle költségem, akkor kétféle elszámolás elképzelhető, s nem mindegy melyik a jó:

 1000 bevétel, 100 ktg,250 eva ekkor 650 adózott eredmény, osztalék, lehet 650.Most a korábbi éveket nem akarom bekeverni).

másik eset: 1000 bevétel, 750 tagi jogviszonyra tekintettel jutatott bevétel( ezt használja az eva törvény), 100 költség, 250 eva.Adózott eredmény -100.

Az első esetben az evázott bevételeimből fizetem a tárgyévi költségeket, a másodikban azt mind kiveszi a tag és az egyéb költségek lényegében a korábbi eredménytartalék terhére kerülnek elszámolásra. Nem mindegy, hogy 750-et vagy 650-et tudok " kivenni".

Talán érthetőbb így.

 

Ecoplan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

kettős Evás jövedelemkivétje

HozzászólásSzerző: melcsi62 » szomb. jan. 05, 2008 7:42 pm

A kettős könyvvitelt a számviteli tv. alapján kell vezetni. Ott az EVA alap (nagyvonalúan) az összes 9-es plusz a kapott előleg, ezután számítod az EVA adót. 

Egyébként  ugyanúgy készíted a mérleget eredménykimutatást, mint a nem EVÁ-sok, csak az eredménykimutatásban a fizetendő adó sorban az az összeg fog szerepelni, ami az EVA adó, (más nem evásoknál, oda kerül a társasági adó és a társ.különadó). ezek után jön ki az adózott eredmény, ami a sztv.szerinti feltételek megléte esetén osztalékként felosztható, sőt még eredménytartalékkal ki is egészíthető. (már összegét tekintve!),

akármi legyek, ha értem, mit  értel tagi jogviszonyra tekintettel juttatot bevétel alatt, amikor az adózott eredményt számolnánk?? 

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

kettős Evás jövedelemkivétje

HozzászólásSzerző: melcsi62 » szomb. jan. 05, 2008 8:05 pm

Neki futok mégegyszer feltételezéssel:  Ha a tagi jogviszonyra tekintettel mondjuk a személyesen közremákű tag év közben kapott a közreműködésért díjazást, azt az 5-ben bérktsg-ként a fizetendő járulékait az 5-ben lekönyvelted költségnek, a levonásosat kötelezettségek közé.

Az eredménylevezétés durván: 9-esek - (5-ösök+8-asok)= adózás előtti eredmény  (könyvel: 5-8-9-es átvezeted az . eredm.szlára)

   minusz fizetendő adó: esetedben:                                 - az EVA                     .  (könyv. 891-ről az . eredmény szlra

Kijön az adózott eredmény:                            .............................................         (az átvez.után ez lesz az . eredm.szla egyenlege)

+ eredménytartalékból osztalékra igénybe vett összeg: ......................................      (könyveled: csökken az eredménytart/nő az . eredm.szla)

-  Jóváhagyott osztalék:                                  .................................................    (köny: Csökken az . eredm.szla/nő a kötel.a tagok felé

Kijön a mérlegszerinti eredmény: ................................., (.amit a következő év elején átkönyvelsz az eredménytartalékba! )

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

kettős Evás jövedelemkivétje

HozzászólásSzerző: kovalkata » vas. jan. 06, 2008 1:21 pm

Sziasztok!

Ezért nem válaszoltam a 4. hozzászólás után én sem, mert elképzelni sem tudtam, hogy mit ért a kérdező a második eseten. Azt gondoltam, biztos én vagyok a tudatlan, de mivel látom, hogy Melcsi sem tudja felfogni mi akar lenni a tagi jogviszonyra tekintettel jutatott bevétel, már látom nem vagyok egyedül. Szerintem is a kettős könyvvitelis evás esetében az osztalék jövedelmén kívül szóba jöhet még a tagi jövedelem felvét, ezt Melcsi ki is fejtette.

Üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

kettős Evás jövedelemkivétje

HozzászólásSzerző: Ecoplan » vas. jan. 06, 2008 5:18 pm

 Sziasztok!

Köszönöm válaszotokat. Az vezetett a kérdés felvetésére, hogy úgy éreztem, hogy a kft tagja kedvezőtlenebb helyzetben van, mint a bevételi nyilvántartást is választható bt tag. Ha csak osztalékként értelmezhető az a jövedelem, amit evá-val leadóztak, akkor ahhoz nem lehet hozzájutni bizonyos esetekben, míg bevételi nyilvántartás esetén igen. Egy példa. Van 1000 E Ft, bevételem és egy korábban beszerzett tárgyi eszköz után 1.000 E Ft écs-m.( ezt ugye muszáj elszámolni) Ebben az esetben nincs eredményem, illetve -250 E Ft, az, tehát nem tudok osztalékot fizetni. A pénz megvan, evázva le van és mégsem lehet hozzájutni.Ha ezt bevételisnél nézem, 750 E Ft az övé lehet.  Kft esetében nem igaz az minden esetben, hogy a leevázott pénzhez hozzájuthat a tag.

Arra kerestem a választ, hogy lehet a pénztárt csökkenteni, így jutottam el ide. Azzal, hogy osztalékként kell kezelni, korlátozott a bevételhez való hozzájutás. Sarkított esetben, az előbbi példa éveken át fennállhat, és van pénz és mégsincs, hiszen az evás időszak pénzét csak korábbi évek adózott eredményéből szja fizetése mellett lehetne felvenni.

  Mindez azt is jelenti a számomra, hogy minden év végén jóvá kell hagyni a maximális keretet osztalékfizetésre, mert ha egyik évben ezt nem teszem meg, akkor következő évben a legrégebbi eredménytartalékot kell bevonni osztalékfizetésre, ami adózást jelent.

Lehet, hogy bonyolult vagyok, igazából optimlizáláson töröm a fejem.

 Válaszaitok teljesen jók, azokat köszönöm.

Ecoplan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

kettős Evás jövedelemkivétje

HozzászólásSzerző: kovalkata » vas. jan. 06, 2008 5:32 pm

Szia Ecoplan!

Így kifejtve már teljesen érthető és jogos is amit mondasz. Osztalék helyett tagi jövedelmet a minusz miatt még valóban vehet fel, az eredménye így persze még tovább csökken. S a meglátásod is jó, kérdés, hogy megéri e befizetni utána a járulékokat. Értem már, miért töröd az optimalizáláson a fejed.

Üdv. Kata 

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am


Vissza: EVA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég